Ölüler Kitabi 2 (Sam)
 
şam, ölüler kitabı, necronomicon, abdul hazret

Ölüler Kitabı 2 (Şam)

Necronomicon

Necronomicon nedir? O kadar çok ismi var ki ve hakkında o kadar çok efsane oluşmuş ki, bırakın kendisini hakkında yazılanlar ciltleri dolduruyor; "Arabın Kitabı", "Ölü İsimlerin Kitabı" ya da "Ölülerin Çağrı Kitabı" ya da "Çıldırtan Kitap" kısacası bu bir mitik kitap. Yazarının adı, El Hazret ya da El Azif. Yani meşum yazar Şamlı bir Arap. İnançlara ve de bilinenlere göre Necronomicon gerçek bir büyücünün el kitabı ve hiç şakası yok. Bazılarına göre, böyle bir kitap hiç yok, sadece Amerikalı korku yazarı Lovecroft'un hayallerinin ürünü, bazılarına göre ise var ama yerini kimse bilmiyor. Kısacası Necronomicon, tam manasıyla gizem dolu.

Necronomicon'un 7 cilt olduğu ileri sürülüyor. Aslı, 900 sayfanın üzerindeymiş. Her cildinin 125 sayfa civarında olduğu düşünülebilir. Peki bu garip kitap, nerede ve ne zaman yazıldı? Necronomicon'un M.S. 730'da Şam'da Abdül El Hazret tarafından yazıldığı biliniyor. Öyleyse El Hazret kimdir? Çok az bilgi var, onun çoğu da Necronomicon'un içinde; Hep yolculuk yapar çok okurmuş, İskenderiye'den Pencap'a kadar dolaşmış, onlarca dil konuşur ve öğrencilerine dünyanın her yerinden araştırıp öğrendiklerini anlatırmış. Metodları Heredot'u ve hatta Bruno'yu anımsatıyor. Nostradamus'un ünlü "Yüzlükler'inin ilk iki dörtlüğünde anlattığı metodun kaynağı uzmanlara göre Necronomicon'dan alınmıştır;

1. GECEYARISI, GİZLİ ODAMDA YANLIZ ÇALIŞIRKEN, OTURURUM ÜÇ AYAKLI PİRİNÇ SEHPADA, KÜÇÜK BİR IŞIK GELİR İNSANSIZ YERDEN, DÜŞÜNCEMİ AYDINLATIR, TALİHİMİN BOŞ YERE OLDUĞUNA İNANMIYORUM.

2. ASA ELLERİM ARASINDA, KONUŞULUR BRANCHES ORTAMINDA, SU HAREKETLENİYOR, LİMBE, ETEĞİNDEN AYAĞA, BİR BÜYÜK KORKU, İÇTEN BİR SES, FARKLI BİR TİTREME, İLAHİ IŞIK, KUTSAL HABER ARTIK YANIMDADIR.

Büyü ya da daha doğru bir tanımla majikal kehanet için çağdaş araştırmacılar bilincin açılması ve güncel etkilerden kurtulabilmesi için belli uyuşturucuların kullanıldığını belirtiyorlar. Bunun bir formülü de ele geçirilmiş; "Günnük, aselbent, diktamnus, haşhaş kökleri, afyon" gibi maddeler kullanılıyormuş. Kaynak Columbia Üniversitesi'nin inançlar ve yöntemlerle ilgili araştırma raporlarından alınma. Yani Necronomicon sadece bu yönden geleceği görebilmenin yolunu da gösteriyor ya da öğretiyor. "Çılgın Arap" El Hazret'in çağının çok ötesinde olduğu da anlatılmakta; çünkü bu Necronomicon sayesinde geleceği gördükten sonra çağının dışında kalmış ya da uyum sağlayamamış, ona çılgın denmesinin nedeninin altında çağına göre alışılmadık biri olması yatıyor.

şam, 2, kitabı, ölüler

İnsanı çıldırtıyor ama nasıl?

Bir diğer kaynağa daha bakalım, Yunanlı Yeni-Platonist filozof Proclus (M.S. 410-485), astronomi, felsefe, matematik ve metafizik uzmanıydı ve kullandığı büyü yöntemleriyle Hekate adlı mitolojik tanrıyı görebildiğini yazıyordu. Proclus, Eski Mısır ve Kalde gizem öğretilerinden yararlanmıştı ve Proclus'un yazılı yöntemlerinin tamamen El Hazret'in eline geçtiği ve Necronomicon'a aktarıldığı da söylenmekte. Neyse, biraz da bu garip kitabın basılı olup olmadığına ya da basım tarihçesine kısa bir göz atalım.

Hiçbir Arap kaynağında Necronomicon'un çıkış bilgisi yok. Araştırmacı ve tarihçi İdris Şah, kitabı Hindistan'da Deobund'daki, Mısır El Azhar'daki ve Mekke'deki antik kitaplıklarda araştırmış ama başarılı olamadığını yazıyor. 1487 tarihli bir Latince belgede Dominikan Rahip Olaus Wormius imzasıyla Engizisyon'un ölümcül ismi Kara papaz Torquemada'nın İspanyol Yahudileri'ne zulmederken, Necronomicon'u ele geçirdiği ve İtalyanca'ya çevirttiği belirtiliyor. Wormius'a göre, kitap son derece tehlikeli ve okuyan insanı olağanüstü etkiliyor ve aklını başından alıyor. İçindeki bazı bölümlerde Tevrat'ın Yaradılış bölümündeki gizli ve şifreli bölümlerin açıklamalarının bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda insanın çıldıracağını da belirtiyor.

şam, 2, kitabı, ölüler

Çıldırtan kitabın izinde.

Wormius, kitabın bir kopyasını ele geçirmiş olmalı ki, Spanheim Başrahibi Johann Tritheim' a yollamış ama sonra Wormius ekliyor; "Çeviriyi yaktım, bu Tanrı'ya küfürdü, gerçekler çok fazla ortaya çıkıyordu, İnsanlar buna hazır değiller, daha çok zaman gerekiyor. Ama başka kaynaklar, Necronomicon'un yok olmayıp Vatikan'a yollandığını yazmaktalar. Yüzyıl kadar sonra 1586'da, Wormius'a ait kopya Prag'da ortaya çıktı. Ünlü İngiliz majisyeni Dr. John Dee ve asistanı Edward Kelly, bu kez Necronomicon'u ele geçirdiler, söz edildiğine göre Dee ve Kelly, "Necromancy" denen ölüleri mezarlarından kaldırma deneylerine ondan sonra başladılar. Ama bir bomba daha duyuldu, Necronomicon'da simya yoluyla altın yapma yöntemleri de vardı.

Dr. Dee, Necronomicon'u İngilizceye çevirip Manchester'de Christ's College'e bıraktı. Sonra büyük koleksiyoncu Elias Ashmole eliyle Oxford'da Bodleian Library'de yer aldı ve şu anda da Londra'da British Museum'da Necronomicon'un bir kopyasının bulunduğu müze kayıtlarında yer alıyor.

Bildiğimiz her şeye aykırı.

Ne var bu korkunç kitabın içinde? Ulaştığımız kadarıyle bildiklerimize bir göz atalım;

* Tufan öncesiyle ilgili inanılmaz gerçekler vardır. El Hazret kaybolmuş geçmişin içyüzünü anlatırken, Tevrat'daki "Yaradılış" bölümüyle, mitolojik kaynaklar arasında kesin benzerlikler olmasına rağmen Tevrat bunları gizlemekte, bugüne kadar yapılan çeviriler ise kutsal kitabın aslından çok uzak. Geniş ayrıntılarla geçmişin ve dinlerin kaynağının içyüzü anlatılıyor.

* İnsan ırkı, dünyadan önce başka bir yerdeydi. Buna başka kürelerden gelme denmekte. Neo-Platonist inançlara göre anlatılan dünya benzeri yıldızlarda kendilerine özgün yaşam formları bulunmaktadır. Bu yaşam biçimlerinin özellikleri kozmik hiyerarşinin evrim çizgisiyle belirlenirler.

* Özel zamanların belirlenmesiyle ve özel semboller kullanılarak, eskilerle ilişki kurulabilir ve onlardan istenilen kozmik bilgiler alınabilir. O zaman geçmişe ve geleceğe hakim olmak mümkündür; ama bu tehlikeli bir yoldur. Çünkü insan taşıyabileceği bilgiyi edinmeli ve bunun farkında olmalıdır.

Hitler kitaptan yararlanamadı.

Necronomicon'un bilinen kopyaları kayıp görünüyor, bazı kaynaklar Adolf Hitler'in okkült ilgisi sonucunda kitabın bir kopyasını ele geçirdiğini belirtiyorlar ama sonrası bilinen bir şey, Führer'in sonu efsaneye göre Necronomicon'dan yararlanmışa benzemiyor. Dee'nin Bodleian Müzesi'ndeki çevirisi 1934'den sonra yok oldu, belki de Hitler'e giden kopya oydu. British Museum önceleri çalınmalardan söz ediyordu ama bunun doğru olmadığı anlaşıldı, Wormius baskısı oradaydı ama nedense kataloglardan silindi ve yeraltı depolarına kaldırıldı.

Hatta bir iddiaya göre çok değerli eşyalar klasmanına alınarak 1940'larda Kraliyet mücevherleriyle beraber Galler'de özel bir şatoya saklanmıştı. Sonra tüm dünya kitaplıkları Necronomicon ile ilgili kaynakları ve belki de kopyaları saklamak için sanki söz birliği ettiler. Necronomicon'un çıldırtması anlaşıldığı kadarıyla sanıldığı gibi değil, sadece bildiğimiz, inandığımız her şeyi reddetmesi ve gerçeklerin çok farklı ve belki de çok acımasız olması yüzünden okuyanlar şoka giriyor olabilir. Ötesi, gizemin hala sürdüğünün gerçeği, kim bilir ne zaman kadar? Herhalde, kendimizden, ne için var olduğumuzdan ve geçmişimizden korkmamayı öğrenene kadar da Necronomicon'u göremeyeceğiz.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Asif, 14.12.2017, 19:02 (UTC):
Selam bende okumak isterim

Yorumu gönderen: Ozcan, 09.12.2017, 19:01 (UTC):
Bu kitap hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz facebook: Özcan beyazkaya
Instagram:Özcan.kayaofficiall

Yorumu gönderen: akrobathan, 21.12.2015, 08:12 (UTC):
simya yoluyla altın elde edilebilir ardık imkansız değil sadece biraz fizik bilmek gerek nükleer adıkların atom yapısını değişdirip radyosyon yaymasını engelmek münkün aslında simyanın işarat etdiği de bu kılasik kimya sentezleme yöndemleriyle münkün değil ama cern de münkün
aslında inasan dünyadan önce nerde yaşıyo sorundan ziyade 120000 yıldır neden aynı genom sahipken nicin gelişimde geri kaldı sorusunu sormak gerek

Yorumu gönderen: Azure, 18.12.2010, 22:33 (UTC):
Tam bir zırvalık... Modern dünyada, bilim varken böyle tuhaf ve anlamsız, saçma şeylere neden merak ?

Yorumu gönderen: mehtap, 22.08.2010, 10:01 (UTC):
neredeyse yarısı bi filmden calıntı eğer gercekleri blmeyen biri varsa onun inanacagna eminim

Yorumu gönderen: hayatig, 24.04.2010, 02:15 (UTC):
gerizekalının birisi bir taş atmış 40 tane akıllıyım sananlar çıkarmaya çalışıyor ufo saçmalıgıda var hatırlatırım hikayeden amaliyat yapıyorlar güya gizli pazar yapıp maket satıyorlar dünyaya filimlerini yapıyorlar yeter bu kadar ahmaklık bu halka yakışmıyor onlara görünüyor onların elinde ya bu safsataları bırakın dünyadaki en büyük ilim ve bilim adamları bizim külliyeletde yetişti tarihte en fazla kitab yazan geçmiş zamandaki milletiz daha eski osmanlı arşivlerinin çogu türkçeye çevrilip basılmadı uyuyun uyutulun nereye kadar alah aşkına el insaf yahu

Yorumu gönderen: sait, 20.03.2010, 09:30 (UTC):
belki boyle bı kitap olabılır ama hepimiz biraz deli değilmiyiz ama kimya yoluyla altın elde edilebildiğini biliyorum yahudılık bırazda ateistlik işlenılıyor burada m.ö. sinden pek bılgı yok sanki her sey hz isadan sonra ustu cızılmış gızemlı sır dolu ne devletlerınden ne mılletlerınden nede dıllerınden bı haberız tarıh sankı hz.isadan sonra başlamıs öncesını bılmek ıstıyorum

Yorumu gönderen: abbas, 26.08.2009, 13:17 (UTC):
süper bilgiler teşekkür ederim.....Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52996071 ziyaretçi (134790538 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler