Ölüm (Ecel)
 
ölüm, ecel, death, ahiret

Ölüm (Ecel)

Abdurrahman Yördem

Kategori: Ölüm ve Ötesi

“HER NEFİS ÖLÜMÜ TADICIDIR; SONRA BİZE DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ.” (Ankebut 57)

Ölüm.. Ecel.. Yücelerden bir davet. Gitmemek olur mu? Arş Evreni’ne yolculuktan kaçılabilir mi? Yücelerden görevlendirilmiş bize özel görevliye nasıl “Hayır!” diyebiliriz?!

“De ki: ‘Size vekil kılınan ölüm meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize döndürülmüş olacaksınız.’ ” (Secde 11)

Ölüm, dünyadan kötü görünür. Çünkü dünyaya ait bedende bozulma ve eksilme olmuştur. En önemlisi de sevdiklerinden ayrılık zamanıdır. Yapılan planlar yarım kalmıştır. “Şimdi mi?” dedirtir. Daha yapılacak çok iş vardır. Henüz yaşlı da değildir. Zamansızdır. Ancak dünyadaki rızkı bitmiştir. İlahi yazılım, İlahi plan böyle yazılmıştır.

ölüm, ecel, ahiret

Şimdi insan / bilinç / ruh; dünyanın tüm sıkıntılarından kurtulmuş, uyutulmuştur. Kısa zamanda uzun yolculuğuna çıkmış ve Arş Evreni’nde Berzah’ına kavuşmuştur. Kıyamete kadar burada bekletilecektir:

51. “Derken sura üflenmiştir; ve işte o zaman hemen mevzilerinden çıkıp Rablerine koşacaklar.”
52. “EYVAH! BİZİ UYUDUĞUMUZ YERDEN KİM KALDIRDI?” diyecek (ve cevabı kendileri verecek)ler: “Rahmân’ın vaad ettiği bu olsa gerek; demek ki gönderilen elçiler doğru söylemişler!” (Yasin 51-52)

“Allah O’dur ki, rüzgârları gönderdi. Rüzgârlar bir bulut kaldırır. Derken onu ölü bir beldeye sevk ettik de ölümünden sonra toprağa onunla hayat verdik. İŞTE ÖLÜMÜNDEN SONRA DİRİLME DE BÖYLEDİR.” (Fatır 9)

Kıyamet oldu. Yeniden büyük patlama / Sur ikinci defa üflendi. Evrenimiz, Ahiret Evreni’ne dönüştü. Uykuda olanlar uyandı. Çünkü Arş Evreni’nde uyuyan bilinç / ruh; yeni evrene yağarak o büyük hesap alanına düştüğü yerde bedenlenerek uyandı. (Fatır 9)

olum

İlginç... Yasin suresi 51. ve 52. ayetlerde bu olay, açıkça bize bildiriliyor. Hatta dünyadayken inanmayan kesimin psikolojileri bize anlatılıyor. Şaşkınlar... Çünkü asırlardır uyutulmuşlardı. Ahirete inanmayanlar hala şaşkın.

Yalnız şehitler istisna. Çünkü şehitlerin berzahlarında bilinci uyanık. Ve onlara gösterilenlere zevklenirler, rızıklanırlar. Ancak onlar da Berzah’larından ayrılamazlar. Dünyadaki bedenlerine dönemezler. Kıyamet esnasında Ahiret evreninde yeniden bedenlenirler.

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler’ saymayın. Hayır, onlar, RABLERİ KATINDA DİRİDİRLER, RIZIKLANMAKTADIRLAR.” (Al-i İmran 169)

Abdurrahman Yördem,
Aralık 2020.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073837 ziyaretçi (142853626 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)