Ölüme Yakin Deneyimler Gecistirilemez
 
deneyimler, geçiştirilemez, yakın, ölüme

Ölüme Yakın Deneyimler Geçiştirilemez

Yukarıdaki sözler Wales Üniversitesi (İngiltere) Teoloji ve Dinsel Etüdler Bölümü doktora öğrencilerinden Dr. Penny SARTORI'ye aittir. Çalışmalarını Swansea Morriston Hastanesi'nin yoğun bakım biriminde sürdürmekte olan Dr. Sartori'nin etüdlerinin bazıları 'The Christian Parapsychologist' dergisi'nde yayınlanmaktadır.

Bayan Dr. Sartori'nin ölüme yakın deneyimler (ÖYD) üzerinde çalışması ilk değildir. Bu konuda Amerikalı araştırmacı Dr. Raymond MOODY'nin ilk sırada bulunduğunu ve bu konuda yayınlanmış kitapları olduğunu, hatta bunlardan birinin de dilimize çevrildiğini biliyoruz. Dr. MOODY'nin çalışmaları 30 yıl öncesine kadar gitmektedir. Dr. MOODY, incelemelerinin sonunda görmüştü ki, ÖYD yaşadıktan sonra yaşama döndürülmüş kimseler genellikle şunları rapor etmişti:

- Tünelden geçiş,
— Sakinlik ve sükunet hissi,
— Yaşamın gözden geçirilmesi,
— Çok güzel bahçelerde yürüyüş,
— Daha önce ölmüş yakınlarla karşılaşma,
— Işıklı bir varlıkla karşılaşma,
— Telepatik iletişim,
— En son olarak, belli bir sınıra kadar ilerle-yiş,
— Fizik bedene dönüş.

ÖYD etütlerinin yanı sıra, beden dışı deneyimler (BDD) üzerinde de çalışan Dr. SARTORI bu tür denemelerinde bazı semboller kullandığını da açıklamalarına eklemiştir. Sözkonusu semboller süjenin (yatar vaziyette iken, başucu tarafındaki du-varda ama sadece doğrulunarak (oturarak ya da ayağa kalkarak) görülebilecek şekilde duvara iliştirilmiştir. Bundan ayrı olarak, hastane personeli tarafından sembollerin görülüp, şu ya da bu nedenle süjelere bildirilmemesi konusunda da gerekli önlemler alınmıştır. Zaten, Dr. SARTORI; BDD çalışmalarını genellikle (ve hastanenin nispeten) tenha ve sessiz olduğu gece saatlerinde yapmaktadır. Son beş yıldan beri BDD ve ÖYD çalışmalarıyla dikkat çekmekte olan Dr. SARTORI, ÖYD'lerle ilgili anıların dikkat çekici bir şekilde hafızadan silinmediğini not etmiştir. Bu ilginç durum, süjelerle yapılan mülakatlarda da belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Konuyu derinlemesine incelememiş kuşkucuların iddialarına göre, ÖYD'lerde deneyimlenen ve rapor edilen haller oksijen yetmezliğinden dolayıdır. Dr. SARTORİ ise bu iddianın, gerçekle ilgisi olmayan bir 'geçiştirme' olduğunu açıklamış ve şunları da eklemiştir: "Uyuşturucu hapların ve karbondioksidin de buna neden olamayacağını burada belirtmek isterim. Bunlarla ilgili olarak ÖYD konusunda bundan önceki aleyhte tartışmalar da artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu konuyla ilgili bilimsel görüşler gözden geçirilerek genişletilmelidir. Günümüzde bilim, şuurluluğun beyin ile sınırlı olduğunu iddia etmektedir. Ancak, gerek yıllar öncesinden beri, gerekse tarafımızdan yapılan araştırmalar göstermiştir ki beynin işlevleri durduğu zaman bile şuurluluk sürmektedir."

ŞİFACININ MUCİZEVİ İYİLEŞTİRMESİNİ RÖNTGEN DOĞRULADI

İngiltere'de Barbara Allen adlı bir anne, 'Psychic News' Gazetesi'ne yaptığı açıklamada; 21 yaşındaki oğlu Steven'in ruhsal şifanın mucizevi etkisinden nasıl yararlandığını anlatmıştır: "Pek çok acılı günlerden ve 29 ameliyattan sonra oğlumun (oesophagus rahatsızlığından dolayı) midesi, göğüs bölgesine alınmıştı. Bu ameliyatlardan 8 tanesi de, önemli oldukları için, Londra'nın dünyaca ünlü hastanesi 'Great Ormond Street Hospital'da yapıldı

Bunca tıbbi müdaheleye rağmen bu rahatsızlıktan kurtulamayan Steven normal şekilde beslenemiyor, almak zorunda olduğu gıdaları da çok zorlukla boğazından geçirebiliyor, bundan dolayı da son derece zayıflamış durumda bulunuyordu. Doğal olarak ameliyat olmaktan sadece bıkmış değil, aynı zamanda korkmuş durumdaydı. Bununla birlikte çaresizlik içinde, ameliyat yapan doktorunu bir kez daha ziyaret ettiğimizde, doktor yine 'barium meal x-ray' çektirmemizi önerdi. Bu arada daha önce adını duyduğum Şifacı Ray Brown'ı arayarak, Leicestershire'daki kliniğine Steven'ı götürmek üzere randevu aldık. Ray'in rehberlerinin, oğluma artık yardım edeceklerinden hemen hemen emindim. Evet, umduğumuz gibi oldu; Ray, oğlumun üzerinde sadece bir çalışma yapmakla kalmadı, olayı video fimine çekmemize de izin verdi. Steven'ın üzerinde bu şekilde gerçekleştirilen ruhsal ameliyat ile bu rahatsızlıktan kurtuldu. Kansız ameliyat sırasında, oğlumun bilinci yerindeydi ve üzerinde gerçekleştirilen ruhsal ameliyatı kendisi de izliyordu. Ameliyat biter bitmez de rahatlık hissetti.

Steven'ın ıstırapları artık tamamen dinmiş ve normal olarak beslenmeye başlamıştı. Bundan 3 hafta kadar sonra Steven barium metal testi için tekrar hastaneye gitti ama röntgen görevlisine hiçbir şey söylenmedi. Sonunda, çekilen röntgen filminden de anlaşıldığı gibi, Steven'in boğazı tamamen iyileşmiş ve barium metali rahatlıkla boğazından geçebiliyordu. Bu röntgen çekiminden önceki işlemler ve gelişmeler hakkında kendisine hiçbir şey söylenmeyen röntgen görevlisi bu son gelişmeden o kadar şaşırmıştı ki, sonuca inanmayarak, röntgen cihazında bir arıza olabileceğinden kuşkulanmıştı.

Paul'un ruhsal ameliyatını 'hayret verici' olarak niteleyen Barbara, onun hala Steven'in epilepsisi üzerinde çalışmakta olduğunu söylemiştir.

AÇIKLANMASI ZOR VİZYONLAR

(Philip SOLOMON, 'Psychic News' gazetesi yazarlarından ve medyom)

Birçok kimsenin deneyimlediği ve bir kısmını doğrudan doğruya kendim de araştırdığım açıklanması zor vizyonlardan birini çocukluğumda ben de görmüştüm: O yıllarda elbette ki, annemlerin yanındaydım ama o gün evde (evimizin sadık bekçisi 'al-satian' köpeğimizi saymazsak) tek başıma bulunuyordum. Evimizin büyük oturma odasında kendi kendime oynarken bir ara odanın açıldığı koridorda ayak sesler işitir gibi oldum.

Cesaretimi toplayarak koridora çıktığımda; koridorda, 19 yy.dan kalma giysiler içinde pek de dost görünümünde olmayan bir adamla karşılaştım: Başında Abraham Lincoln'unkine benzer bir fötr şapka vardı; doğrusunu isterseniz, Lincoln'a biraz benziyordu da. Doğrudan doğruya o da bana bakıyordu. Yanılmıyorsam, benimle koridorda karşılaşmaktan, en az benim şaşırdığım kadar o da şaşırmış görünüyordu. O sırada yanımda bulunan köpeğimizden bir tepki gelmedi. Samimi hissiyatım odur ki; sizlere betimlemeye çalıştığım vizyon ne bir ruh varlığı, ne de bir hayalet gibi bir şeydi ama ben çok eski yıllara ait bir vizyonu izliyordum o an ve o sanki beni kendisine göre gelecek olan kadim zamanlardan izliyordu.

Çok iyi tanıdığım iki arkadaşım da bana, benimkine benzer deneyimlerini aktarmıştı. Ama onlar bu deneyimlerini yetişkin yaşlarında yaşamıştı. Onlar bir defasında, Shropshire'ın Bridgnorth yöresinde arabalarıyla giderken, birden arabalarıyla birlikte kendilerini bir savaş alanının ortasında hissetmiş savaştan kaçan insanları gördüklerini sonradan betimlemeye çalışmışlardır. Anlattıklarına göre, bu savaşçılar eski Vikingler'i andırıyordu. Hatta onlardan biri (aynen benim deneyimimde bana gözlerini dikmiş bakan o Lincoln kılıklı adam gibi) dönüp, bir süre onlara bakmıştı. Evet, işte burada da; arkadaşlarım geçmişe bakarken, o zamanlardan biri de (kendine göre geleceğe) bakmaktaydı.

Bu durumla ilgili araştırmalarımdan elde ettiğim sonuca göre; o yörede Vikingler ile Saksonlar arasında bir meydan savaşı olmuştu.

Araba içindeki arkadaşlarıma dönüp de bakan savaşçı acaba savaş sonrasında sağ kalıpta, evine döndüğünde; savaş alanında, at ile ya da öküz ile çekilmeden ama önünden sesler çıkan ve kendi kendine gitmekte olan acayip bir araç gördüğünden söz etmiş midir, ne dersiniz? [1]

Kaynaklar

[1] Psychic News, July 17, 2004


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53628524 ziyaretçi (136560159 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler