Ölümsüzlük Mantari
 
Ölümsüzlük Mantarı, ganoderma lucidum

Ölümsüzlük Mantarı (Ganoderma lucidum - Red Reishi)

Yrd. Doç. Dr. M. Ertuğrul İlbay

Kansere karşı Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç kabul edilen Reishi, Japoncada “ölümsüzlük” anlamına geliyor.

Ölümsüzlük mantarı Ganoderma lucidum (REISHI) Japonya ve Çin'de 2000 yıllık folklorik bir geçmişe sahiptir. Çin Seddi'ni yaptıran Shih-Huang (M.Ö. 259-210) bu mantarı kullanan ilk imparatordur. İmparator o dönemlerde Tanrıların ve imparatorların yiyeceği olarak kutsal kabul edilen Ganoderma lucidum'un kendisinden başkaları tarafından tüketilmesini kesinlikle yasaklamıştı. Hatta halktan birisi Reishi'yi bulup imparatora götürdüğünde ödüllendirilirken, bulduğu halde saraya teslim etmemesi ağır şekilde cezalandırılma nedeniydi.

Faydaları

Bitkiler bizim için yiyecek, içecek, elbise, korunak, yakacak gibi çok çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Bunun dışında çok sayıda önemli ilaç; aspirin, morfin, kortizon, digitoksin, progestreone bitkilerden elde edilmektedir. Halen klinik olarak kemoterapi sırasında kullanılan çok sayıda antikanser ilaçları da [Paclitaxel (Taxol) Taxus brevifolia ile Vincristine (Oncovin) Cantharantus roseus)] bitkilerden elde edilmektedir. Bununla beraber penisilin, tetracylene, cyclosporine, simvastatin, pravastatin, lovastatin, griseofulvin gibi çok önemli bazı antibiyotikler mantarlardan elde edilmektedir.

İlk statin; mevastatin Penicillium'dan, lovastatin ise Aspergillus terrus adlı mantardan elde edilmiştir. Statin halen koroner kalp hastalığıyla hiper kolesterolün düşürülmesinde kullanılan çok önemli bir ilaçtır. Cyclosporine, Cylindrocarpon lucidum'la Trichoderma polysporum'dan elde edilmektedir ve günümüzde organ nakillerinde bağışıklık destekleyicisi olarak kullanılmaktadır. Biyolojik Bileşenleri Ganoderma lucidum mantarında, miselinde ve sporlarında 400'ün üzerinde biyolojik aktif bileşen bulunmaktadır. Bunlar polisakkaritler, triterpenler, alkaloidler, nükleotidler, steroller, lectin, protein ve iz elementlerdir.

Ganoderma lucidum (REISHI) efsanevi bir mantardır.

Bünyesinde insan sağlığı bakımından biyolojik olarak aktif çok önemli yüzlerce madde içermesinden dolayı tıbbi ve farmakolojik araştırmalarda kullanımı her geçen gün artmaktadır. Farmakolojik ve Terapatik Etkileri Genel olarak insanlarda 11-17 yaşları arası bağışıklık sisteminin en güçlü olduğu dönemdir ve 35 'ten sonra güç zayıflarken, 50 'li yaşlardan sonra sistem düzgün çalışamamaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları, hastalıklar, radyasyon, stres, hayvansal ürün tüketiminin çokluğu, lifli gıda tüketiminin azalması, temel besin maddelerinin işlenerek sofraya gelmesi, gıdalarda bozulmayı önleyici koruyucu kimyasal madde kullanımı, tarımsal ilaçlar gibi daha çok şey sayılabilir. Bütün bunlar insanlarda ciddi hastalıklar ortaya çıkarırken, yaşam süresinin kısalmasına yol açmaktadır. Son yıllarda Ganoderma lucidum'un hastalıklarla ilgili tıbbi etkisine yönelik olarak çok sayıda araştırma yapılmıştır.

Bu çalışmaların ışığı altında Ganoderma lucidum'un antitümör, antibakteriyel, antiviral, antihiv (AIDS), antiülser, antialerjik, antidepresant, antioksidant, ağrı kesici, ateş düşürücü, yaşlanmayı geciktirici, kan basıncını düzenleyici, detoks özelliği bulunmakta, kalp, beyin karaciğer ve akciğer koruyucusu olmasının yanında, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara direnci artırmakta, alzheimer, anoreksiya, akne, adet düzensizliği, astım, bronşit, depresyon, epilepsi, hemoroit, hepatit, katarakt, obezite, gut, nezle, rinit, romatizma, retinal pigment dejenerasyonu, saç dökülmesi, nefrit gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Vücudun oksijen kullanımını düzenleyen Ganoderma lucidum kalp krizini, spazmı önlemekte, enerji kaynağı olmasının yanında Rusya'da kozmonotların uzay yolculukları dönüşünde vücutlarının dünyaya kısa süresinde adaptasyonunu sağlamada kullanılmaktadır. Terminal kanser hastalarında morfin kullanımını azaltırken, sinir sistemine yatıştırıcı etkisi bulunan Ganoderma lucidum bağışıklık hücrelerinin sayısının artmasını sağlayarak ameliyat sonrası hastaların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Diğer taraftan uykusuzluk, stres sorunu olan kişilerde olumlu etkisi görülürken halsizliği, baş dönmesini, baş ağrısını engellemekte, ayrıca afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Geçmişte suyu sanki bir ayin şeklinde törenle içilen Ganoderma lucidum'un yukarıdaki özellikleri dikkate alındığında imparatorların bu mantarı neden kendilerinin dışında herkese yasakladıkları açıkça anlaşılabilmektedir.

Kaynaklar

[1] Yrd. Doç. Dr. M.Ertuğrul İlbay, 2008, Ganoderma Lucidum REISHI (Efsanevi mantar), Ankara.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Cem camsihli, 17.02.2017, 13:36 (UTC):
Bu mantar istanbul şile de dogal olarak üretmektedir eylül ayi gibi gidilip toplanila bilir odunsu ve kuru bir yapiya sahiptir . sıcak suda bekletilip tüketildiğini duydum ama neye faydasi var bilemem mucizevi olarak. Görmek bence saçma ama elbet tüm ilaclarin kaynağı doğa olduğuna göre elbette bir faydasi vardir.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911758 ziyaretçi (142447515 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)