Özür Dilemek
 

Özür Dilemek

Ayşegül Osmanoğlu

Ne demiş eskiler; "El öpmekle el aşınmaz." Yani yapılan bir hatayı ya da sebep olduğumuz bir kırgınlığı gidermek için özür dilemekle kimse kendinden bir şey kaybetmez. Aksine; gönlü alçaldıkça insanlığı yükselir.

Çok klişe bir sözdür; "Özür dilemek, bana göre değil!" Peki kalp kırmak, sana göre mi? İnsanız elbette. Her ne kadar istesek de, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Karşı tarafın kusurlarını görmekte ne kadar ince eleyip sık dokuyorsak, bir hata yaptığımız da başkasından beklediğimiz hassasiyeti kendimiz de göstermeliyiz. Çok mu zor uzanan elin sizden olması?...

Çoğu zaman kırdığımız insandan ters tepki almak korkusu da bizi çekimser bırakabilir. Ama ne kadar zor olursa olsun içinizde taşıdığınız sıkıntılı his kadar rahatsız edici olamaz. En güzeli, hatalarımızı sıcağı sıcağına, zaman mesafeleri iyice açmadan telafi etmektir. Aklımıza bazen; "Şimdi ben özür dileyip alttan alırsam onun haklılığını kabul etmiş olacağım." gibi sözler gelebilir. Evet, bu, bir risktir; ama denemeye değer.

En çok gözlemlediğim ise; özür dileyen insanı kendini kötü hissettirmek için her şey yapanlar. Hiç empati yapmayı, karşı tarafın yerine kendinizi koymayı düşündünüz mü? Yaptığı hatayı fark edip bunu telafi etmek için uğraşan insana bazen "Ya, iyi ki de yapmışım bak değmezmiş." dedirtenler az mıdır??? Tabii ki asla affedilmeyen ve hiçbir özrün telafi edemeyeceği bazı istisnai durumlar vardır. Fakat burada bahsettiğimiz insânî hatalar.

Bir de fırsatçılar var. Hasbel-kader kendisinden özür dileyene daha da fazla baskı uygulayanlar, dar gönüllüler. Bu durumda kim daha kazançlı? Özür dileyen mi?"Hımm, madem ayağıma düştün; dur, biraz daha süründüreyim." diyerek peşinden koşturan mı?... Sırf egosu tatmin olsun diye cezalandırmak isteyip haddini aşarak kırıldığından daha fazla bir kırgınlığa sebep olup karşı tarafın hatasını kendi hatası hâline getiriyor.

Bâzen de yapılan hataya göre zaman ve ısrarlı çaba gerektiren durumlar vardır. Yılmayın, bıkmayın. Tabii hayatınızın vazgeçilmez parçasını kaybetmek istemiyorsanız.

Bir de özrü kabahatinden büyük olanlar var ki; Allah'ın bu tarz patavatsız insanları da bir yaratma sebebi olduğunu düşünüp, kimi türlerin patolojik bir vaka olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. "Ağzı olan konuşuyor." hesabı, aklına geleni değil diline geleni söyler. Sonra da "Canım, ben ne dedim şimdi? Alınacak, darılacak hiçbir şey yok ki bunda. Amacım kırmak değil. Ama sen, sahtekarsın, yalancısın, yalnız bu benim dediğimde kırılacak bir şey yok." diyebilen yüzsüzlere ne demeli??? "Allah'ım, sen sabır ver!" demeli.

Bir de suiistimalciler var. Özrü her kabul edildiğinde bunu kendine yönelik artı bir puan olarak görüp karşı tarafı çantada bilip aynı hatayı tekrarlamakta ısrar edenler var. Yaptığı her yanlıştan sonrasında da basit bir özür ile unutulmasına alışır. Bunun sebebi olarak; kendinde bir marifet değil de karşı tarafın artık saf düşüncesi mi desek, başka alternatifi olmaması mı desek, geniş yürekli mi desek, ne desek bilmiyorum; ama kesinlikle affeden taraftadır marifet.

Yanlışa ya da yanılgıya düşmek ne kadar insânî ise, özür dilemek de bir o kadar insanlık ve erdemlilik göstergesidir. Ağır sözleri söylerken kelimeleri cömertçe sarf eden dilimiz, telafi ederken de cimri olmasın. Karşı tarafın ne düşündüğü ne kadar önemli ise de; asıl önemli olan, sizin doğru olanı yapmış olmanızdır. Yeter ki samimi olun.

Ayşegül Osmanoğlu,
16 Haziran 2010, Çarşamba.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Çağla, 26.09.2010, 07:31 (UTC):
Sn. Ayşegül hanım
O kadar güzel yazılar yazıyorsunuz ki , her zaman takip ediyorm, Ben duygularını dile getiremeyen, yazıyada dökemeyen sadece kendi içinde bir hesaplaşması olan bir kişi olarak , benim içimden geçen bütün duyguları o kadar güzel anlatıyorsunuz ki inanın ki her defasında yazılarınızı 2 ya da 3 kere okuyorum. Çok çok teşekkür ederim size. SaygılarımlaBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982582 ziyaretçi (134752818 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler