"Benim Cinlerim Var" Hezeyani
 
cin, hezeyan

"Benim Cinlerim Var" Hezeyanı

İnsanoğlu, kendinden eksik gördüğü herhangi bir yönü, bir başka bilim, bilgi, yetenek, ya da herhangi bir şeyle (etkinlikle) kapamaya çalışır. Psikolojide buna “yansıtma” denir.

Aynı zamanda, belli bir konuda yeteneği, bilgisi, bilim ve tecrübesi olmayan bir kişi, bu eksikliği, ancak, istismar ederek, başka şeyleri kullanarak kapatabilir. Bugün, medyada yer almış, televizyonlarda şovmenlik yapan kişiler, bu özelliklerini, dindar olmaya ibadet etmeye, haramlardan kaçmaya bağlıyor. Yani, çok dindar oldukları için -haşa- Allah onlara bu yeteneği vermiş. ya da çok ibadet, zikir yaptıkları, Allah'ı çok andıkları için, cinler onlara hizmetkar olmuş.

Biz diyoruz ki, melekler, cinlerden, yaradılış olarak daha üstün varlıklardır ve bol bol ibadet, takva, zikir yapan kişilere, melekler, ruhaniler hizmetkar olabilir. Yapıları uygun, metafizik yetenekleri varsa, cinlerle de irtibata geçebilir. Fakat, irtibat kurmak, ayrıdır, onları, hizmetkar etmek, hüddam etmek, ayrıdır. Çünkü, cinler de akıl, şuur sahibi, imtihana tabi, sırr-ı teklif altında birer canlı varlıktır.

Hz. Süleyman, Allah'a yaptığı dua ile, cinlerin, insanlara sorgusuz, sualsiz, hizmetkar olmasının yolunu kapatmış oldu. Fakat, Bediüzzaman, Risale-i Nur eserinde, ahir zamanın özelliği olarak, cinlerin, bedensiz varlıkların hatta şeytanların gelecekte insanlara faydalı işler yapacağı müjdesini vermiştir

Gelelim “Benim cinlerim var”, “Sizi cinlerime çarptırırım”, “Benim cinlerim seni boğar” gibi safsata ve hezeyanlara. Size bütün samimiyetimle söylüyorum, böyle bir şey kesinlikle metafizik alemde yoktur. Bu sözlerin hiçbir doğru yönü yoktur. Böyle kişilerden, böyle sahtekar ve şarlatanlardan korkmamak gerekir.

Bunlar, kendi noksan ve eksikliklerini, cahillik ve yanlışlarını, tehdit, korkutma ile sürdürmek istemektedirler.

Kimileri kendilerine dindar, kimileri de kendilerini “Cin sahibi” göstererek halkı aldatmakta, istismar etmektedir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: hellokity, 08.03.2017, 13:21 (UTC):
ben boyle seylere cinlerim var diyene inanmiyorum sizede boyle seylerle ugrasmamanizi oneriyorum Allaha inanin .Allah (cc) birdir.

Yorumu gönderen: Eced, 05.03.2017, 07:30 (UTC):
Elbette yalan değil bazı insanlar var ki bunlarla konuşur danışır hicbir de kötülük yapmazlar. Safsata olan çoktur. Çünkü asıl 'bizden iyi'lere (cinlere) sahip olanlar onlarla irtibat kurabilenler konusanlar gorenler bunun söylenmemesi gerektiğini bilirler. o yüzden size bunları söyleyenler elbet ya aptal ya da çok cesurlardır. Çünkü bizden iyileri görenler onlar hakkında sınırlı bilgi verirler. Daha ileriye gittikleri zaman bizden iyiler onları zaten susturuyorlar. Bir yerine ağrı sokarak ya da başka bir şekilde susması gerektiğini belirtiyorlar.

Yorumu gönderen: tolga, 07.04.2014, 07:23 (UTC):
Cin ler insan gibi zekidir sebebsizce himayesin3 gi4m3zBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449901 ziyaretçi (143846586 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)