"Nuseyrilik" ve "Alevilik" Makalelerine Elestiri
 

"Nuseyrilik" ve "Alevilik" Makalelerine Eleştiri

Ebu-Esed

Es-selam ala'l mu'minin ve'l mu'minat,

Sayın yönetim,

Nusayrilik konusunda sitenizde yer alan makaleyi okuduğumda, "bu çağda bu iftiralara halen inananlar var mı?" sorusunu ister istemez kendime sormak durumunda kaldım.

Herşeyden önce Muhammed bin Nusayr'ın asla ve asla peygamberlik iddiası olmamıştır. Kendileri İmam Hasan el-Askeri'nin sadık bir hizmetkarı olmakla birlikte tek görevi, ondan (ki o da peygamber değildir ve öyle bir iddiası olmamıştır) öğrendiklerini halka öğretmek olmuştur.

İbn Teymiyye'nin fetvasının orijinalini okuyan ve oradaki tarifleri inceleyen herkes, tanımın muhatabının İsmaililer olduğu ve Nusayriler hakkında hiçbir bilgisi olmayan bu zatın, bilgi eksikliğini itiraf etmek yerine, İsmailiyye hakkında okuduklarını "Nusayri" adıyla sunduğunu görür.

Tarafsız şekilde araştırma yapan batılı bilim insanları bile bu gerçeğin altını çizmişlerdir. Nitekim İsmailiyye Haçlı ordularına yardım ederlerken, Nusayri-Aleviler en büyük felaketlerinden birini bunların kılıçları altında yaşamıştır.

Genel konsept olarak Nusayri-Alevilik'i zalim, kafir ve hayatta bırakılmaları caiz olmayan bir mezhep olarak göstermeye çalışan bu yazının İslam dininin bölünmez bütünlüğüne ve ona hizmet edenlere nankörlük olmasını bir tarafa bırakırsak, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında 3 milyonun üzerinde nüfusa sahip ve ülkenin gelişimi için vatandaşları ile omuz omuza mücadele eden bir gurup insanın din-ırk-mezhep ayrımı yapılarak Anayasal "yaşam hakkı"nın ellerinden alınmasına yönelik bir propaganda olması bakımından suç teşkil eder.

Gayriislami bir tutum sergilemek ve İslam içine fitne ve nifak sokmak üzere Allah, O'nun yüce kitabı ve Resulullah (sav)'in arkasına sığınabileceklerini sanan yazar ya da yazarları hem bir Müslüman, hem de bir T.C. vatandaşı olarak ayrıca kınıyorum. O vaat edilen azap üzerinize çöktüğü vakit dünya hayatında sergilediğiniz bu sahtekarlığı, Rabbiniz huzurunda da gerçekleştirebileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Şüphesiz Allah kalplerde olanı bilendir. Tekfir hedefine ulaşmadığı vakit, sahibine geri döner. Allah bu hususta, tekfir sahibi ve bizim hakkımızda şahit ve hakem olsun.

Ebu-Esed.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: özkan, 01.12.2016, 13:23 (UTC):
kuran da Allaha ve peygamberine itaat edin diyor. peygambere nasıl itaat edeceksin sünnetini bilmeden. hadis bilmeden.eğer hz Ali halifeliğin sahibi olsaydı zaten hz ebubekire bunu söyler ve gerekirse zorla alırdı. çünkü bu güce sahibti. ama o böyle yapmadı ve hz ebubekire biat etti. ve 4 üncü halife oldu. ve biz bütün sünni kesim bütün sahabileri çok seviyoruz. hiçbirini birbirinden ayırmıyoruz.hz ali bizim için çok değerli allah hepsinden razı olsun.önemli olan allaha ibadet ve peygambere itaat. sahabi böyle yaptı . hz ali de böyle yaptı . ben Müslümanım diyende böyle yapması lazım gelir. biz ne inanca sahip olursa olsun bütün insanlığa saygılıyız. herkes istediği şeye ve tanrıya inanabilir. ama kimse kimsenin inancına karışmasın. ihtilaf ettiğimiz konularda Allah hükmünü verecektir ahirette. kim doğru kim yanlış. önemli olan aklı çalıştırmak. Allah hiç akletmezmisiniz buyurmuş. herkes aklını çalıştırsın kini, öfkeyi, peşin hükmü bir tarafa bırakıp kuran ı ve resulullahı anlamaya ve ümmeti birarada tutmaya odaklanmak gerekir diye düşünüyorum.

Yorumu gönderen: müdafa, 14.04.2015, 11:31 (UTC):
islamın özü olduğunuz kesinlikle yalandır. mezheplerin ne olduğundan bile haberiniz yok .mezhebler kısaca Peygamber efendimiz (s.a.s.)sünnet ve ahlakının toplanmış halidir. Hz Hüseyin efendimizi destek olacağız arkandayız diye kerbelaya çağırıp yezit karşısında yanlız bırakanların bu konuda konuşmaya hakkı bile yoktur.bunlar böyledir islama karşı haçlılarla israil-batı karşıtı gözüküp ehli sünnete saldırırlar (şia ların tamammını kastetmiyorum).

Yorumu gönderen: haydar75, 08.07.2014, 22:21 (UTC):
öcelikle biz mezhep degiliz bunu kafanıza sokun atık islamın özüyüz biz cok basit bir kaç cümle yazacam Hz. Muhammedin mezhebi ne idi ebubekirin ömerin osmanın ve Hz Alinin onlar mezhebi yoktu Peygamberimiz isteseydi dünyasını degiştirmeden önce 4 hak mezhep dediginiz mezhepleri cıkarır isteyen istedigi mezhebe gecerdi ama öyle degil yaklasık 370 sene sonra 6 imam caferil sadıgın 4 örencisi islama yorum katarak bu günkü islamı şekilendirdiler hz Muhammed kendsinden sonra halife olarak Hz Ali tain etmiştir neden mi çünkü dünya tarihinde hiçbir peygamber halifeligini arkadaşına vermedi seçimle de gelmedi bu soydan gelir ve Hz Muhammedin soyundan ancak Hz Ali geliyordu madem soyla devam ediyor o zaman hz Aliden sonra imamet 12 imam ve onun babından günümüze kadar geldik bu arada Hz Muhammedten sonra hiç kimseyi peygamber yerine koymadık koymayacagız da bu konuda yalan söyleyen melundur laindir. biz yüzyıllardır allaha sıkı sıkı bağlı devanlı zikir dualarla namazlarla tabınmayla meşgulken sizin 4 hak mezhepten olaranlar talan ettiler yağmaladılar kestiler biçtiler ehlil beyten olan kızlarımızı yarı cıplak şam sokaklarında gezdirdiler devamlı zülüm işkence şimdi soruyorum size allah sizlere neyi emrediyor şu böyle yaptı kesin yok burada bunu yalnış yaptı doğrayın asıl olan Rabini zikretmektir nasıl zikredersen et buna kimse karışamaz biz sünnilere kıldıgınız namaz yalnış kuranda tarıfı yok 5 vakit yok teravih yok diyormuyuz eger anayasa Kuran sa hepimiz için gecerlidir hadisler iştihatlar hikayedir ve ayaklar altındır Kurana sarılın sadece güzel okumayın birazda anlamaya Çalışın aman türkçe acıklamasını degil dinden cıkarsınız cevirilerin cogu safsata

Yorumu gönderen: Quant, 13.11.2010, 19:25 (UTC):
(Y)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52995995 ziyaretçi (134790345 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler