"Warlock" nedir?
 
warlock

"Warlock" nedir?

Günümüzde yanlış olarak erkek bir cadıyı tanımlamak için kullanılır. Ortaçağda, engizisyon tarafından erkek bir büyücü ya da cadıyı tarif etmek için kullanılmış olsa da (Bu bakımdan "witch" kelimesi nasıl negatif bir anlam kaymasına uğradıysa aynı şey "warlock" kelimesi için de geçerli olmuştur denebilir.) Modern Wicca'da "oath breaker" (inisiyatik yeminini bozan) ya da öğretiyi kötüye kullanan kişilere verilen ve hem erkek hem de kadınları kapsayan isimdir.

"Warlock", kelimesinin kökeni konusunda iki görüş vardır:

İlki, kelimenin anglo-saxon kökenli olduğunu ve orta İngilizcede "warloghe" (aldatan, hain, ihanet eden) ve eski İngilizcede "waerloga" (ihanet eden- waer:antlaşma, loga-,:yalancı) dan geldiğini söyler.

İkinci görüşse; sözcüğün İskandinav kökenli olduğunu ve anglo-saxon dağarcığa Britanya adalarına gelen İskandinav istilacılar ve göçmenler döneminde girdiğini söyler. Buna göre, kelimenin anlamı "var'lokkur'dan (var:spirit, lokkur:song ya da ruhlarla konuşan, büyücü) gelir.14. yüzyıla tarihlenen "Kızıl Erik'in saga"'sında bu şekilde betimlenmiştir.

Tartışmalı bir kavram olsa da, çağrıştırdığı negatif anlam dolayısıyla yine de birinci görüş kabul edilerek bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: bünyamingüleç, 12.06.2014, 22:06 (UTC):
bence warlock varlık kelimesinden yani türkçeden diğer dillere geçmiş olabilir veya tam terside bence varlık yani var edilmiş yani ilk yaratılan ve can verilen var edilen...saygılar..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449882 ziyaretçi (143846543 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)