11. Boyut
 
11. boyut, 11. Dimension

11. Boyut

Evren neden var oldu? Araştırmacılar, bu sorunun yanıtını "Her Şeyin Teorisi" adını verdikleri bir evren formülüyle yanıtlamayı umuyorlar. İngiliz astrofizik uzmanı Stephen Hawking, yeni bulgularıyla, içinde eşizlerimizin bulunduğu fantastik bir "hiper uzay"ın kapılarını açıyor. Biz diğer evrenleri göremiyoruz; ancak, Hawking teorisinde, paralel evrenlerde olanların bizim korkularımızı, becerilerimizi ve özlemlerimizi etkileyebileceğini ileri sürüyor.

Diğer boyutlar, yuvarlanmış küçük küreler şeklinde uzay-zamanın bütün noktalarında yer alıyor Şu sırada, siz bu cümleleri okurken, paralel evrenlerdeki eşizleriniz de bu cümleleri okuyor olabilirler. Onlar da, bu teoriyi okuyunca, büyük olasılıkla sizin gibi inanmayacak ve başlarını sallayacaklardır.

İlk bakışta çılgınlık ya da bir bilimkurgu fantezisi gibi görünse de, bu teori tamamen matematiksel temellere dayanıyor. Stephen Hawking, "Sonsuz sayıda eşiz evrenler var." diyor. Hawking, Cambridge Üniversitesi'nin Matematik Bilimleri Merkezi'nde profesör olarak görev yapıyor. "Amyotrofik lateral skleroz" adı verilen bir sinir hastalığı nedeniyle, ünlü fizikçinin vücut kasları her geçen gün biraz daha eriyor. 1986'da bir soluk borusu ameliyatı sonucu sesini de kaybetti. O günden bu yana bilgisayar aracılığıyla iletişim kuruyor. Şu anda tamamen felçli, ancak zihni, inanılmaz bir hareketliliğe sahip. 59 yaşındaki astrofizikçi, evrenin var oluşunu açıklamak amacıyla yıllardır üstünde çalışılan "Her Şeyin Teorisi'sinin (Theory of Everything) formülünü oluşturmayı başardı ve buna "M-teorisi" adını verdi. Buradaki "M" (magic, mysterios, mother) büyülü, esrarengiz ya da her şeyin (bütün teorilerin) anası olarak değerlendirilebilir.

Teori, uzayı, içlerinde bizim eşizlerimizin bulunduğu başka evrenlerden oluşan çok boyutlu bir labirent olarak görüyor. Hawking, bu "kobold evrenler'in yaşayanlarını "gölge insanlar" olarak nitelendiriyor. Yani, bizim evren olarak tanımladığımız belki de, gerçekte iç içe geçmiş, birbirini şekillendiren ve hatta belki birbiriyle iletişim halinde olan, birbirine paralel çok sayıda evrenlerin bulunduğu sonsuz bir uzayın minik bir kesiti.

Bu, sadece birçok esrarengiz olguya aniden bambaşka bir açıdan baktığı için değil, aynı zamanda sıradan yaşamımızın bu kadar basit olmadığını göstermesiyle de büyüleyici bir evren tasviri. Birçoğumuz, yaşadığımız olaylara hep daha fazla anlam yükleme eğilimindeyiz. "Yaşamımda, ne olduğunu bilmediğim bir değişiklik olacağını hissediyorum." dediğimiz anları hepimiz yaşamışızdır. Korkular, hayaller, özlemler, fikirler. Ortada neden yokken, birden bire nasıl çıkıyorlar, nereden geliyorlar?

Genç iş adamı, her pazar sabahı eşiyle birlikte tenis oynuyordu. O gün de, bütün diğer pazar sabahları gibiydi. Daha farklı geçeceğini gösteren en ufak bir belirti yoktu. Ancak, bir süre sonra iş adamı oyunu savsaklamaya başladı. Servis atışları hep fileye takılıyordu. Konsantrasyonu tamamen dağılmıştı. Huzursuzluğu giderek arttı. Birden aklına annesi geldi ve bu düşünceyi bir türlü kafasından silemedi. Eve döndüklerinde telefonları çaldı, arayan babasıydı. Öğlene kadar her yerde onu aramıştı. Annesi bir kalp krizi geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. İş adamının konsantrasyonu, bu olayı sezinlediği için mi dağılmıştı? Peki nasıl sezmişti bunu? Böyle bir olaya, şimdiye kadar sadece parapsikoloji uzmanları açıklama getiriyorlardı. Bilim insanları, ciddiyetsizlikle suçlanmamak için böyle konuların üstünde durmamayı tercih ettiler.

11. Boyut

Uzay-zamanın bükülmesiyle oluşan "solucan delikler'in zaman yolculuğunu mümkün kılabileceği düşünülüyor. Stephen Hawking'in geliştirdiği evren teorisi, hesaplamalara dayalı yepyeni bir açıklama getiriyor. Hawking, mantıksal olarak, beynimizde hiçbir şeyin bir bütünden bağımsız gerçekleşmediğini ileri sürüyor. Yani, tenis kortundaki olayları şöyle açıklayabiliriz: Görülebilir evrenimizin dışında, iç içe geçmiş ve eşizlerimizin bulunduğu, görülemeyen daha çok sayıda evren var.

İş adamı, annesinin geçirdiği kalp krizini telefonla öğrenmediğine göre, dolaylı yollardan öğrendi; yani eşizlerinden biri aracılığıyla. Eğer Hawking haklıysa, daha pek çok olgu paralel evren teorisiyle açıklanabilecek. Hiçbir neden ya da bulgu olmadığı halde neden bazen korkuya kapılıyoruz? Eşizlerimiz o anda bu korkuları yaşadıkları için mi? Neden bazı insanlarla ilk kez tanıştığımız halde, sanki onu uzun süredir tanıyormuşuz duygusuna kapılıyoruz? Başka bir dünyada onu uzun süredir tanıdığımız için mi? Ya ilk bakışta aşk? Aslında böyle bir şey belki de yok ve her şey başka bir evrende yaşanan bir aşkın o an için hissedilmesinden ibaret. Gerçekten de, bir bilimkurgu senaryosuna benziyor. Stephen Hawking, bu fantastik fikre nasıl ulaşmıştı acaba? Bilim insanı, böyle bir evren teorisine nasıl ulaştığını, "Ceviz Kabuğundaki Evren" adını verdiği son kitabında açıklamış.

Bu adı verirken İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in "Hamlet'inden esinlenmiş. Eserde Hamlet, "Ey Tanrım, ceviz kabuğunun içine hapsolsam da, kendimi bütün âlemlerin kralı gibi görebilirdim, keşke şu kötü rüyalarım olmasaydı." diyordu. Hamlet'in bu derin iç çekişi, sanki düşünür Hawking'i tarif ediyor.

Hastalığı onu, ceviz kabuğu olarak nitelendirilebilecek hareketsiz vücudunun içine hapsetmiş. Ancak, o aklıyla, sonsuzluğa, yani evrene hakim olmak istiyor. Hawking, Hamlet'in sözlerini şöyle yorumluyor; bütün fiziksel engellere karşın, sadece beynimizin gücüyle uzayı araştırabilir ve teknik açıdan ulaşılması mümkün olmasa da, teorik olarak, ilginç bölgelerin kapılarını aralayabiliriz.

11. Boyut

Hawking'in geliştirdiği formül, makroskobik evreni ve temel parçacıkların mikroskobik dünyasını tanımlamakla kalmayacak, "Büyük Patlama" ve onunla birlikte zaman ve uzay boyutlarının başlangıcını da hesaplanabilir hale getirecek. Böylece insan, evrenin en büyük gizemine, daha doğru bir yaklaşım gösterebilecek: Evrenin, var olmak için bir tanrıya ihtiyacı var mı? Yoksa varlığı, tamamen bilinen fiziksel yasalara mı dayanıyor? Bugün 59 yaşında olan fizikçi, bazı basın organları tarafından Albert Einstein ile bir tutuluyor. Ancak birçok meslektaşı, bu karşılaştırmanın Einstein için bir haksızlık olduğunu belirtiyor. Ne de olsa bilim insanı, evreni açıklamaya yönelik geliştirdiği "görelilik teorisi'yle, tam bir devrim yaratmıştı. Ama Hawking yeni bir teori kurmamış, Einstein'ın kuramını temel alan bir teori geliştirmişti.

Bilim olimpiyatında Hawking, 1974'te keşfettiği ve kendi adını verdiği ışınım ile ön plana çıktı: Fizikçi, temel parçacık demetinin bir kara delik yakınında bulunduğunda, nasıl davranacağını hesapladı. Belirli kütleye sahip bir yıldız, ömrünün sonunda, kendi çekim kuvvetinin etkisiyle çöküyor ve uzay ile zamanın anlamını yitirdiği, yani kaybolduğu, sonsuz yoğunluğa sahip bir yapıya, yani kara deliğe dönüşüyor. Kara deliğin çekim alanı o kadar güçlü ki, ışın da dahil hiçbir şey çekim alanından kurtulamıyor. Fizikçiler bu duruma "tekillik" adını veriyorlar. Hawking, çevresindeki her şeyi yutan bu tuzakların tamamen karanlık olmadıklarını, ışın yaydıklarını gösterdi. İçinde yaşadığımız evrenin de, "tekillik" durumundayken, Büyük Patlama ile birlikte şekillenmeye başlaması, Hawking'in buluşunu daha da önemli kıldı. Bu sayede bir gün, belki de yaratılış hikâyesinin sıfırıncı saniyesine ulaşılabilirdi. Hawking, "hiçlik" ile "varlık" arasındaki geçiş anının aydınlatılmasının, "Tanrı'nın planı'nı ortaya çıkarmak anlamına geldiğini düşünüyor. Bilim insanları, bir "tekillik" durumunun olup olmadığını; bir büyük patlamanın yaşanıp yaşanmadığını; zaman ve uzay boyutlarının bu patlama sonucu ortaya çıkıp çıkmadığını uzun süre tartıştılar.

Çünkü, İngiliz fizikçi Isaac Newton'un 300 yıl önce kabul ettiği gibi, zamanın sonsuz bir geçmişten sonsuz bir geleceğe uzandığına inanıyorlardı.

Stephen Hawking

Stephen Hawking

Newton'un teorisi, Albert Einstein tarafından geliştirilen "Genel Görelilik Teorisi'yle geçerliğini kaybetti. Yeni teori, zaman, uzay ve maddeyi bir birinden ayrılamaz bir bütün olarak düşünüyordu.

Bütün kütleler, ister dev gökadalar ister küçücük asteroitler, uzay-zamana şekil veriyorlar. Bu şekillenme, madde ve ışığın uzaydaki hareketini belirliyor. Önce Roger Penrose, sonra da Hawking, 1969'da Büyük Patlama'nın gerçek olduğunu ispatladıktan sonra, çekim kuvvetine dayalı teoriyi daha da geliştirdiler.

Yoğunluk, Büyük Patlama sırasında kuşkusuz çok daha fazlaydı; ne de olsa, evrendeki bütün kütleler bir aradaydı. Patlama gerçekleşince, çevreye hayal edilmesi güç büyüklükte bir enerji yayıldı. Bu ilk enerji, temel parçacıklara ve maddenin kaderini belirleyen dört kuvvete dönüştü. Kozmologlar asıl sorunu, işte bu dört kuvvet konusunda yaşıyorlar. Bir evren formülü, bütün zamanlar ve evrendeki bütün olaylar için geçerli olmalı; yani son bir denklem, mikrokozmoz ve makrokozmozda etkili bütün kuvvetleri içermeliydi. Bugüne kadar yapılan matematiksel hesaplamalar, sadece üç kuvveti kapsıyordu: elektromanyetik kuvvet (elektronları atom çekirdeğine bağlıyor), "güçlü kuvvet" (atom çekirdeğini bir arada tutuyor) ve "zayıf kuvvet" (radyoaktif parçalanmayı sağlıyor)... Buna karşılık, bütün çabalara rağmen, dördüncü kuvvet olan kütle çekimi, bir türlü "Her Şeyin Teorisi" ne dahil edilemedi. Nedeni ise, çekim gücünün sadece maddelerde bulunması. Büyük Patlama sırasında kütle, maddesel olmayan bir noktada, "hiçlik'i ifade eden bir kuantumda yoğunlaşmıştı. Araştırmacıların, "tekillik" durumunu daha iyi anlayabilmeleri için her iki teoriyi "Kuantum Çekim Kuvveti'nde birleştirmeleri, yani "Çekim Kuvvetinin Kuantum Teorisi'ni geliştirmeleri gerekiyordu. Ancak, bunu bir türlü başaramıyorlardı.

"Her Şeyin Teorisi'ne giden yolda başka bir sorun da, atomun standart modelinde yaşanıyordu. Parçacıklar, bazı matematiksel işlemlere tabi tutulduklarında, ortaya anlamsız ve sonsuz değerler çıkıyordu. Ayrıca standart model, ne parçacık kütlelerini ne de doğal kuvvetlerin şiddetini açıklıyordu. Bunlar formülde sabit değerler olarak yer alıyordu.

80'li yılların ortalarında, fizik uzmanları John Schwarz ve Michael Green'in uğraşıları sonucu bir çözüm yolu bulundu. Onlara göre anlamsızlıklar, parçacıkların, denklemlerde sonsuz küçük noktacıklar olarak ele alınmasından kaynaklanıyordu. Peki ama, parçacıkların iplikçikler gibi esneme yetenekleri olsaydı ne olurdu? Yaklaşık 10 yıl önce geliştirilen, ancak daha sonra hesapları çıkmaza sokan "sicim teorisi", atom altı parçacıkları nokta şeklinde değil, iplik (sicim) şeklinde tanımlıyordu. Sicimler, bir kemanın telleri gibi salınan, 10 (üzeri -33) santimetre uzunluğunda, minicik iplikçiklerdi. Sicimler şimdiye kadar gözlenemedi; ancak, büyüklüğü matematiksel olarak hesaplanabiliyor: Bir sicimin bir atomun büyüklüğüne olan oranı, bir atomun bütün Güneş Sistemi'ne olan oranına eşit. Ayrıca, belirli bazı sicimlerin, kütle çekimine sahip olduğu ve sicimlerin, aynı zamanda kuvantlar oldukları da bilinenler arasında. Hawking, buradan yola çıkarak "kütle çekiminin kuantum teorisi'ni geliştirdi.

Stephen Hawking, sicimlerle ilgili çok sayıda hesaplama yaptıktan sonra şu sonuca ulaştı: Evreni üç ya da dört boyutlu kabul ettiğimiz sürece, geliştirilen "Kütle Çekiminin Kuantum Teorisi" bizi tek bir evren formülüne götürmüyor. Dolayısıyla çözümü, çok boyutlu alanlarda aradı. Bu nedenle de sicimde takılıp kalmadı ve hesaplar yaparak, sicimlerden çok boyutlu kuvantlar elde etti. Bunlara "membran" adını verdi ve daha da kısaltarak "bran" olarak kullandı. Bu bran'lar, birden fazla boyutta varlık gösteriyorlardı.

Hesaplamalarına devam ederek bir sınıra ulaştı: Evrende on bir boyut vardı.
Peki bütün o boyutları neden algılayamıyoruz? Hawking nedenini şöyle açıklıyor: Büyük Patlama'nın ardından, zaman boyutu ile üç tane uzaysal (uzunluk, genişlik, yükseklik) boyut açılarak kozmik büyüklüğe dönüştü. Kalan yedi boyut, konumlarını değiştirmeden, yani sicim kadar bir alanı kaplayacak büyüklükte, bir gonca gibi sarılı olarak kaldılar. Bilim insanına göre, böyle yedi boyutlu bir yumak, evrenin her noktasında mevcut.

M-Teorisi'ne göre, evren iki boyutlu bran'larla kaplı. Bu branlar için üçüncü boyut, bran'ların frizbi plakları gibi, içinde oradan oraya uçtukları ve hiç birbirlerine çarpmayacakları büyüklükte bir "hiper uzay". "Üç boyutlu kütlecikler" hiç fark edilmeden dört boyutlu bir uzaya, "dört boyutlu kütlecikler" beş boyutlu bir uzaya vb. Giriyorlar. Hawking, bu noktada kendi kendine şu soruyu sormuş: "Üstünde yaşadığımız Dünya nasıl yorumlanmalı?" Yanıtını ise şöyle vermiş: "Bizim gözlemleyebildiğimiz evren, belki de hiper uzayda süzülen üç boyutlu bir bran'dan öte bir şey değil ve evrenimiz bu uzayın içinde yalnız değil. Çünkü, sürekli yeni evrenler, yeni bran'lar doğuyor."

Fizikçiler, bu olaylara "kuantum fluktuasyonu" adı veriyorlar. Hawking, böyle bir kuvant oluşumunu, kaynayan sudaki hava kabarcığı oluşumuna benzetiyor. Bu kabarcıklardan bazıları patlıyor, bazıları da içinde bulunduğumuz evren gibi esneyerek genişliyor.

Bilim insanı, sürekli bir üst boyuta geçen branlar'la ilgili, insanın başını döndüren bu varsayımı biraz daha somutlaştırabilmek için, hologram örneğini veriyor: Hologramlarda, doğru açıdan bakıldığında, iki boyutlu bir yüzeyde, üç boyutlu bir nesnenin görüntüsü fark ediliyor. Başka bir deyişle, daha yüksek boyuttaki bilgiler, daha düşük boyuttaki bir oluşumun içine kodlanıyor. Öyleyse, üç boyutlu dünyamızda gerçekleşen her şey, aslında daha yüksek boyutlu bir dünya tarafından üretilmiş olabilir mi? Ya da bir paralel dünyanın sadece yansıması olabilir miyiz? Hawking'e göre bu soruların yanıtı evet!

Yaşamımız, dünyalı olmayan yaratıklar tarafından oynanan bir bilgisayar oyunu, biz de bilgisayarlarla üretilmiş oyuncular olabiliriz. Belki de, sadece bakıp eğlendikleri hologramlarız.

Hawking'in teorisiyle, kehanet ve telepati gibi metafizik konular da belki daha doğru yorumlanabilir: Bir hologramda, üç boyutlu bilgiler, iki boyutlu yüzeyin her noktasında kodlanmış olarak bulunuyor. Hologram levhasını kırdığınız ve parçalardan birini ışık altında incelediğiniz zaman, içinde kodlanmış olan üç boyutlu nesnenin yine tamamını görürsünüz. Çünkü, nesneye ait üç boyutlu bilgilerin tamamı, yüzeyin her noktasında ayrı ayrı kodlanmış bulunuyor.

Dünyamız eğer bir hologram ise, bütün bilgiler, yine Dünya'nın her yerinde ayrı ayrı bulunuyor olmalı. Bu açıdan bakıldığında, bu matris bütününün bir parçası olan kişinin, normalde görülemeyen bilgileri bazen fark etmesi çok da olağanüstü sayılmaz. Belki de kâhinler, böyle bilgileri algılayabilen ve okuyabilen insanlardır.

Hawking bu düşüncesinde yalnız değil. Bu varsayımı geliştirirken Hawking'e eşlik eden evrenbilimci Aleksander Vilekin, "Uzayda, Al Gore'un ABD başkanı olduğu ya da Elvis Presley'nin hâlâ yaşadığı paralel evrenler olabilir." diyor.

Hawking daha da ileri giderek paralel başka bir evrene geçmeyi hayal ediyor. Fizikçi, bilimkurgu dizisi "Star Trek'e, konuk sanatçı olarak katıldığı bölümünde, Isaac Newton ve Albert Einstein ile poker oynamış, Marylin Monroe da dizinde oturarak ona şans dilemişti. Bilim insanı, "Her türlü hikâye gerçek olabilir; bir evrende Marylin Monroe, diğer evrende de Kleopatra ile evli olabilirim. Böyle olduğuna dair elimizde bir kanıt yok. Keşke olsaydı, o zaman poker oyununda çok para kazanabilirdim." diyor.

Sicimler ve branlar'dan oluşan bu fantastik bakış açısı gerçek olabilir mi? Hawking, evrenin varlığını tek bir formülle açıklayacak "Her Şeyin Teorisi'nin henüz tamamlanmadığını, bunun belki de ancak 21. yüzyılın sonuna doğru mümkün olacağını belirtiyor. Ancak formül tamamlandığında da Tanrı'nın evren formülüne ulaşmış olacaklarını, bu noktanın da insan aklının nihai zaferi olacağını belirtiyor.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Ahmet, 14.08.2014, 10:45 (UTC):
Yaşam insanla başlayıp son bulan bir şey değil ayrıca insan yaratılmışların en üstünüde değildir zira Allahın öyle yarattığı varlıklar var ki insanın varlığında bi haberdir. Ayrıca "biz insanı çoğundan üstün kıldık" der tamamında değil İnsan ne zaman ki küllü iradeye dayalı bilim yaparsa o zaman kainatın gerekçe ve gerçeğini anlayacaktır zira cüzzi irade yaradan dan ayrı gördüğü için kendini kibirli görür. Bir kazanda çorba kaynar çorbanın içinde herşey vardır ancak her katık kendince tat koku görüntü verir ama sonuçta kazanın içinde diğerleri ile birliktedir. önemli olan o çorbanın isminin ne olacağı ve kim tarafından içileceğidir. İnsan ne zaman yaratılmış olarak düşüncesini yönetirse o zaman ilmi ledünler akla nur ışığı gibi girer ve Takyon hızıyla anlar."Kibirlenme ne yarattın, Yaradan mı gördün kendini yaratıldığını unuttun" Allah Hayaline can verim Hayat Bağışlar İnsan Hayalini ancak düşündüğü sürece hayatta tutar. Saygılarımla

Yorumu gönderen: ELAKSARA, 07.05.2014, 22:18 (UTC):
aslında çok uçuk düşünüldüğünde şöyle bir şeyde sunabiliriz... hawkking paralelik konusunda ki düşüncesini bilim olarak görsek ve bunu inanç sisteminde bir sorgulama aracı olarak kullansak ! sonuç ne olabilirdi ... 3 boyyutlu bir cismin içinde bir üst boyutun görüntüsü var demesindeki amacı biz şöyle düşnürsek daha etkin olacağı kanısındayım. cennet anlatılırken yada cehennem bu dunyada benzeri olmadığı vurgusuyla bize gelir fakat anlatımlarda orda akan ırmakların yada agaçların oldugunu söyler tabıkı farklı olarak ve aynı zamanda cehennem anlatılırken eşinin benzerinin olmadıgı anlatılır fakat yine bir ateş oldugu da aynı zamanda soylenir.. peki hawking gibi kabul ettigimizi var sayarsak bu dunyanın boyutunun belkı bir ustu belkı daha ustu onu bılemem ama cennetin yada cehennemın de bir boyut ve bu boyutun yasadıgımız boyutta görebildigimiz boyutta olanlarla şifrelemesinin olması bence daha dogru olacaktır.. bilimsiz bir din ALLAH' ın takdirinden yoksun olan tek gerçektir.

Yorumu gönderen: murat, 20.11.2010, 11:09 (UTC):
ne olursan ol gel, bin defa kainatı dolaşmış olup ALLAH(cc)'ı görememişsen yada tecellilerini hissedememişsen de olsun sen yine de gel.

Yorumu gönderen: BYVASİ, 26.10.2010, 18:19 (UTC):
Evrende en üstün varlık insansa? dünya dişi varlıklar neden teknolojık olarak bizden üstün bi teori daha size ozman onlarda insan... öyle olması şart degilmi?

Yorumu gönderen: Kemal, 24.09.2010, 20:09 (UTC):
Hawking'in ileri sürdüğü, henüz teori aşamasında olan bir düşünce. Doğru, yanlış veya eksik de olabilir. Bunu zamanla bilimdeki gelişmeler gösterecek. Ancak kendisi yakın zaman önce yaptığı bir açıklamada tüm evrenin oluşumunun kütle çekim kuvveti ile açıklanabileceğini, dolayısı ile Tanrıya ihtiyaç olmadığını belirtti. Dolayısı ile teorisini en baştan yanlış temel üzerine oturttu. Einstein'in belirttiği gibi "dinsiz bilim kör, bilimsiz din topaldır." Bizim bulunduğumuz evren (yıldızlar ve galaktik evren, zaman+3 boyutlu bir evren. Sicim teorisi doğru ise eğer, burdaki açıklamalar ile 11 boyutlu olabilir. Ancak, bu yıldızlar aleminden başka, Kur'an-ı Kerimde 7 kat gökler, sidretil münteha, cennet, cehennem, kürsü ve Arş'tan bahseder. Bu durumda sonsuz sayıda boyut da olabilir. Hz. Muhammed'in (SAV) sıfır saniyede yaptığı Mirac olayında bütün zamanlar, mekanlar, gökler ve ötesi dolaşılmıştır. Bu açıdan bakıldığında Hawking'in teorisi çok eksik kalıyor.

Yorumu gönderen: memo, 21.09.2010, 11:35 (UTC):
to be or not be.this iis just problem A:sd:

Yorumu gönderen: zirkon, 09.09.2010, 23:15 (UTC):
doğru olabilir çünkü peygamberimizin dünyadaki hayatı yolçuluk daki kısa bir mola gibi olduğu söylenir tabi bunlar teori am dünya görüldüğü gibi değil bu açık

Yorumu gönderen: ufuk, 09.07.2010, 11:28 (UTC):
bence bu havkingin paralel evren isteği bilinçaltında bi avatar bedene sahip olma isteğidir..:)

Yorumu gönderen: kenshin, 21.06.2010, 19:49 (UTC):
saçmalıyorsunuz insandan daha üstün bir varlık yoktur eğer bu Stephen Hawking denilen adam o kadar zeki olsaydı bir kere allaha inanırdı bir akılsızda peygamber efndimizin başka bir dünyaya gidebilceğini söylüyor bu akılsız islamdan ve kurandan çakmadığını burda göstermiş yazıkk gök ve yer yedi kattır ve buraya sadece izin verilen çıkartılır birçok evren yoktur sadece arş vardır arş üstü allah katıdır böyle olmuycakişlerle uğraşmıyalım

Yorumu gönderen: niyaz, 27.05.2010, 07:24 (UTC):
Elbette başka evrenler ve ademoğulları mevcut, zira peygamber efendimiz tüm KAİNATA gönderilmiştir. Bu dünyada tebliğini yaptı belki şu an başka bir dünyada görevini ifa ediyordur(En droğrusunu Allah bilir)

Yorumu gönderen: oğuzhan, 22.05.2010, 15:28 (UTC):
bence bunlar hayal ürünü.bilim kurgu.bence bu masonların uydurduğu bişey.tabi benim fikrimce.

Yorumu gönderen: mızrak_35, 09.05.2010, 23:49 (UTC):
benım bıldıgım kadarıyla ve ınandıgım;herşen an'dan ıbaret.. geçmış ve gelecek yok. zaman da yok. kafamızda uydurdugumuz bışey zaten zaman. ınsan oglu acıklayamadıgı bazı şeylerı ben bılırım edasıyla yorumlamaya calışır.

Yorumu gönderen: oğuzhan, 11.04.2010, 20:56 (UTC):
peki öyle bişey varsa ruh diye bişey yokmu.yani biz diğer evrenlerde daha yaşayamıyacakmıyız.açıklarmısınız

Yorumu gönderen: Dibace, 26.03.2010, 14:01 (UTC):
21. yüzyılın sonuna mümkün olacaksa. paralel evrende 21. yüzyılın sonundaki eşizlerimiz. bunu şimdiden bizimle paylaşsa ya, veya zamanda yolculuk mümkün olsaydı 22. yüz yılda yada sonsuzuncu yüzyılda. ve bemim eşizzim olsaydı. geçmişimdeki eşizlerimi ziyaret ederdim. kendimden biliyorum. :))merak işte. neden kendimi bulamıyorum? saçmalık bence.

Yorumu gönderen: orhan, 12.02.2010, 14:08 (UTC):
bu teoriyle ilgili once de okumusdum,amma burada benim de bilmediyim seyler de vardi.sag olun

Yorumu gönderen: fatih, 06.01.2010, 17:54 (UTC):
bu teoriye ictenlikle katılıyorum.baska bir gezegen var orada insanoglunun hayal edemiyecegi bir teknoloji yapay zekayı andıran ol dendigi zaman olan yalanın ve kotulugun asla olmadıgı bir yer soyle acıklıyayım mesela ucmak istiyorsunuz ucabiliyorsunuz ....Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53131916 ziyaretçi (135163394 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler