20 Adimda Hayirli Bir Koca Olmak
 

20 Adımda Hayırlı Bir Koca Olmak

Ön bilgi: Bu yazı, suffagah.com'un izniyle yayınlanmıştır.

İyi bir eş olmak her evlilikte önemlidir. Evlilik, tam anlamıyla bir ortaklık olmalıdır. İki kişinin de her daim yalnızca vermeyi düşündüğü ve almayı düşünmediği bir ortaklık. Eşlerin her biri her an diğer yarısı için daha iyi olma çabası içinde olmalıdır. İşte bu Müslüman bir koca olmak için izlenilecek, İslam’ın önemini vurguladığı ve İslamiyet’in habercisi Hz. Muhammed’in bizlere gösterdiği yoldur. Yanlış fikirlerden kurtulmak için okuyun ve 5 yıldızlı bir koca olun!

islam, evlilik

1. Selamlaşarak Başlayın.

İşten ya da bir yolculuktan döndüğünüzde hanımınızı selamlayın. “Es-selâmu aleyküm” (Allah’ın selamı üzerine olsun) diyin. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in şu hadisini hatırlayın: “Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız.” [1]

İslam, selamlaşma, evlilik

2. Ona Aşkla Bakın

Hz. Muhammed, şöyle buyurmuştur: “Karı koca birbirine sevgiyle bakınca Allah da onlara rahmet gözüyle bakar.” [2] Eşinizle konuşurken göz temasında bulunun, bir kadın olarak bundan ciddi anlamda memnun kalacaktır –ki aşk dolu bir göz teması kurmuş olmanız, işin cabası!

İslam, evlilik, gülümseme, tebessüm

3. Eşinizi Önemseyin ve Ona Gülümseyin

Hz. Muhammed, gülümsemeyi bir armağan — maddi değil manevi bir armağan — olarak görmüştür. Öyle bir armağan ki kaynağı gönüldür. Cerir bin Abdullah, şöyle anlatıyor:

“Ben de denileni yaptım. [İman ettim.] O zamandan sonra Allah Resûlü ne zaman beri görse tebessüm ederdi.” [3]

Ayrıca şu ünlü hadisi de hatırlayalım:

“(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır.” [4]

Sonuç olarak, bu 2 şeyi evliliğinizde eksik etmezseniz, ne kadar faziletli olacağını bir düşünün. Eşinizin ona olan aşkınızı ışık saçan tebessümünüzde hissetmesine izin verin.

İslam, evlilik

4. Onu Sevdiğinizi Söyleyin

Hem de sık sık söyleyin! Biraz romantik olun. Peygamberimizden örnek alın! Hz. Muhammed’in hanımı Hz. Aişe, kendisine “Beni nasıl seviyorsun?” diye sormuştu. Efendimiz " Kördüğüm gibi." diyerek cevapladı, sevgisinin güçlü ve sağlam olduğu anlamına geliyordu bu. Zaman zaman Hz. Aişe, sorardı, “Ey Allah’ın resulü, kördüğüm ne âlemde?” ve Hz. Muhammed cevaplardı: ‘İlk günkü gibi.’

İslam, aşk, evlilik

5. Onu Öpün

Son derece basit bir hareket belki fakat olağanüstü bir etkisi vardır. Hz. Muhammed, ibadet için ayrılmadan önce hanımını öperdi. Pozitif bir mizaç, evinizde pozitif bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır.

İslami evlilik

6. Onunla Oyunlar Oynayın

Hz. Muhammed’in hanımı Hz. Aişe, Hz. Muhammed'a bir yolculuğunda eşlik ettiğinden bahsetmiştir. O zamanlar Hz. Aişe, genç bir kızdı ve kilolu değildi. Hz. Muhammed, sahabelerine ilerlemelerini buyurdu, sahabeler önden yürüdüler. Hz. Muhammed, Hz. Aişe’ye “Hadi, yarışmaya var mısın?” dedi. Aişe, kendisinin koştuğunu ve Hz. Muhammed’i geride bıraktığını anlatır. Peygamberimiz, bir süre sessiz kaldı.

Hz. Aişe, bu olayı unutmuş ve de kilo almıştı. Tekrar bir yolculuğunda Hz. Muhammed’e eşlik etti. Hz. Muhammed, sahabelerine ilerlemelerini buyurdu. Sahabeler önden yürüdüler. Hz. Muhammed, Hz. Aişe’ye tekrar kendisiyle yarışmasını teklif etti. Bu sefer Hz. Muhammed, hanımını geride bırakmıştı. Gülümsedi ve “Bu, vaktiyle kazandığın koşunun rövanşıdır.” buyurdu.

İslam, aşk

7. Eşinizle Onun Sevdiği Şeyleri Yaparak Vakit Geçirin

Evliliğinizi iyileştirmek ve birbirinize yakınlaşmak için en iyi yol budur. Aişe, başını Hz. Muhammed’in omzuna dayayarak Habeşistan’dan gelenlerin kalkan ve mızraklarla yaptığı gösteriyi izlerken; Hz. Muhammed, mutlu bir şekilde eşini beklemişti. Yalnız Hz. Aişe yorulduğunda, ‘Memnun kaldın mı?’ diye sordu, onay alınca da beraber oradan ayrıldılar.

İslamda evlilik

8. Onu Destekleyin

Anlatılanlara göre Hz. Muhammed’in hanımı, kendisine bir yolcuğunda eşlik etmişti. Hanımı geç kalmıştı. Peygamberimiz, onu ağlarken bulmuştu. Hz. Muhammed, kendi elleriyle eşinin gözyaşlarını sildi ve sakinleştirmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

İslam, evllilik

9. Ev İşlerinde Yardımcı Olun

En azından kendi arkanızı toparlayın. Aişe’ye Hz. Muhammed’in ev hali sorulmuştu, o da şöyle cevapladı: “Evde hanımlarının işiyle meşgul olurdu. Namaz vakti gelince de namazını kılardı.”

Ayrıca, Hz. Aişe, şunları da rivayet etmiştir: “Herkes evinde ne yaparsa onu yapardı. Elbisesini yamar, ayakkabısını tamir eder, koyunlarını sağar, kendi işini kendi yapardı.” Bilhassa eşiniz yorgun ya da hastaysa sizden yardım istemesini beklemeden ona yardım edin.

İslam, evlilik, yiyip içmek

10. Onunla Beraber Yiyip İçin

Ya da bir adım daha ileri gidin ve Hz. Muhammed'in yaptığı gibi yapın! Eşi bir kaptan içtiğinde onunla aynı kabı paylaşır ve dudaklarını eşinin dudaklarının değdiği noktaya koyarak içerdi. Ayrıca eşi bir et yediğinde o eti paylaşır ve dudaklarını onun dudaklarını koyduğu yere koyarak yerdi.[12] Eğer tüm bunları yaparsanız eşiniz onu memnun etmeye çalıştığınızı bilecek ve bu aşk dolu küçük jestler sayesinde sizi daha da çok sevecektir.

İslam, evlilik, sevgi, aşk, sadakat

11. Ona Sevgi Sözcükleriyle Seslenin!

Hz. Muhammed, Hz. Aişe'ye “Hümeyra” [13] diye seslenirdi. Hümeyra, gül gibi demektir. Hümeyra diyerek Efendimiz, eşine açık tenli ve gül gibi yanakları olduğunu söylemiş olurdu. Eşinize özel sevgi sözcükleri bulun, böylece onun daha uyumlu olduğunu ve iletişiminizin ilerlediğini göreceksiniz.

İslam, sevgi

12. Onunla Konuşun

Onunla duyguları ve güzel anılarınız hakkında konuşun. Konuşarak beraberce vakit geçirin. Kötü haberleri söylemek için uygun zamanı bulana kadar bekleyin ve en uygun yolu seçin.

İslam, neşe

13. Neşeli Olun

Eşinizle birlikteyken ona karşı mutlu, neşeli, munis ve kibar olun.

İslam, dürüstlük, evlilik

14. Dürüst Olun

Yalan söylemekten kaçının. Ona karşı dürüst olmazsanız size asla güvenmez. Her zaman doğruları söyleyin.

İslam, kadına değer verme

15. Ona Danışın

Fikirlerinin sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlayın. Eğer o daha iyi bir fikre sahipse kararınızı değiştirin. Hz. Muhammed, sahabele beraber Medine’den hac görevini yerine getirmek üzere ayrılmıştı. Fakat, Mekke’ye varmak üzere olduklarında müşrikler, Mekke’ye girmelerine izin vermediler. Bu yüzden Hz. Muhammed, müşriklerle inananların lehine olmayan bir antlaşma yaptı ki bu antlaşmaya göre yine de hac görevlerini gerçekleştiremeyeceklerdi. Sahabeler, hayal kırıklığına uğramış ve sinirlenmişlerdi, hac görevini yerine getirmek için zorunlu olan ihrama girme halinden çıkmayacaklardı. (İhramdan çıkmak için tıraş olmak ve kimi diğer şeyleri yerine getirmek gerekir.)

Hz. Muhammed, sahabelerin bu halini gördü ve eşine danıştı. Eşi, ona sahabelerin arasına gitmesini ve onların gözünü önünde başını tıraş etmesini tavsiye etti. Hz. Muhammed bu tavsiyeyi dikkate aldı, sahabeler onu tıraş olurken gördüler ve üzerlerindeki hüsrandan kurtulup aynı şeyi yaptılar. Hz. Muhammed’in hanımının tavsiyesi, “günü kurtarmıştı.” [14] Siz ve eşiniz birbirinizin diğer yarısısınız: onun tavsiyesini almak evliliğinizi iyileştirecek en temel şeylerden biridir.

İslam ve sevgi

16. Teşekkür Edin

Yaptığı tüm güzel şeyler için ona teşekkür edin. Bu, eşinize özgüven verecektir.

İslam, hediyeleşmek, evlilik

17. Hediye Alın

Pahalı bir hediye olmasına gerek yok fakat eşinizin beğeneceği bir şey olmalı.

İslam, evlilik, cinsel hayat

18. Eşinizin Helal İsteklerine Kulak Verin

Sizin gelişiminize katkı sağlamasına izin verin. İnsanları doğruluğa davet etme ve günah işlemekten alıkoyma konusunda onu destekleyin. Hayırlı arkadaş ve akrabalarıyla görüşmesi için onu teşvik edin. Onu helal dairede eğlenebileceğiniz şekilde dışarı çıkarın.

İslam, evlilik, cinsellik

19. Yatakta Nazik Olun

Evlilik ve cinsel ilişkinin İslâmî etiklerine bağlı olun. Sağlıklı bir özel hayatınız olsun ve o sırada eşinizi teşvik edin, onu övün. Helal ilişki, aşk hayatınızı iyileştirir ve eşinizin memnuniyetini artırır.

İslam, evlilik, dua etme

20. Dua Edin

Allah’a eşinizle mükemmel bir ilişki kurup sürdürmenize yardım etmesi için dua edin.

İpuçları

✓ Allah’a kulluk etme konusunda ona yardımcı olun. Gecenin ilk üçte birinde gece namazını kılması için uyandırın. Kurân, Hadis, Tefsir ve Zikir hakkında bildiklerinizi öğretin.
✓ Eşinize karşı kibar ve merhametli olun. Terbiye edin. İlginizi hoş kelimelerle ve iltifatlarla gösterin.
✓ Onun ihtiyaçlarını anlayın ve bu ihtiyaçları karşılamak için elinizden geleni yapın.
✓ Cömert olun. İstemesini beklemeden gerekli parayı verin.
✓ Sık sık ailesini ziyaret etmesini sağlayın, Özellikle özel durumlarda aile ziyaretlerini aksatmayın.
✓ Asla saygısızlık etmeyin.
✓ Eşinize asla yalan söylemeyin.
✓ Ona güzel olduğunu söyleyin.
✓ Ona güvenin, onu sevin ve anlayın.

Uyarılar

✓ Aşırı kıskançlıktan kaçının. Telefonları cevaplamasına engel olmayın. Ona kendisine ait alan bırakın ki bunalmış hissetmesin.
✓ Ona hakaret ederek mahcup etmeyin.
✓ Asla güvenini kaybetmeyin, şaka yollu olsa bile.
✓ Ona başka erkekleri tasvir etmeyin ve onu başka kadınlarla karşılaştırmayın.
✓ Onu aşağılamayın. Eğer incitirseniz özür dileyerek gönlünü almaya ve onu memnun etmeye çalışın.
✓ Asla eşinizi kötü yemek pişirdiği için suçlamayın. Eğer yemeği beğendiyseniz yiyin ve teşekkür edin. Beğenmediyseniz hiçbir şey söylemeyin.
✓ Asla kesin bir kanıt olmadan ithamda bulunmayın.
✓ Eve ummadık zamanda ya da gece dönmekten kaçının, bu eşinizin şüphelenmesine neden olabilir.

Kaynak ve Alıntılar

[1] Sahih Müslim: 54, Müslim, İman, 93
[2] Sahih Buhari 6:19, Tirmizî 14:79
[3] Sünen-i Kübrâ (Beyhakî): 2/17132
[4] Sünen-i Tirmizî 1879, Sahîh İbn Hibbân 475 & 530
[5] İbn Hâcer el-Askalanî Lisan el- Terazi 760
[6] Ebû Davut 13/2380
[7] Ebû Davut 14/2572
[8] Sahih Buhari 15/70
[9] Sünen-i Kübra 9117
[10] Buhari
[11] Tirmizî
[12] Müslim 300, Sünen-i Nesai 281
[13] `A’ishah was watching the Ethiopian acrobats performing’in the masjid and the Prophet (peace be upon him) said: “O Humayrâ’, do you wish to watch them?” [Es-Sünen'ül Kübra (Nesai) 5/307
[14] 6. Buhârî, 3/182

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: iyibiri.iyibirinsan , 20.02.2015, 17:53 (UTC):
Hayırlı bir koca olabilmek azmindeyim hayırlı hayrunnisa olmak isteyene

Yorumu gönderen: safi.laz, 14.12.2014, 07:37 (UTC):
"20 adimda hayirli bir koca olmak" i "20 adimda hayirli bir koca bulmak" olarak okudum ya Allah sonumu hayr etsin Insaallah.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56433833 ziyaretçi (143795703 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)