2010'da Neler Olabilir?
 

2010'da Neler Olabilir?

Önder Demir

Öncelikle sunu belirtmeliyim ki 2010 yılı, birçok yeniliği beraberinde getirecek gibi.

1. İnsanlar, dünyada bir adım daha barışa ve huzura yaklaşacaklar. Maddiyattan maneviyata doğru bir dönüş olacak, öyle gözüküyor. Çünkü "küresel ekonomik kriz", herkesi birbirine kenetlenmeye doğru sevk edeceğe benziyor. Lüks içerisinde yaşayan insanlar, sade yasamaya alışacaklar. Zaten bu ekonomik krizi dünyada birlik ve beraberlik sergileyen halklar, daha çabuk atlatacaklar. Dayanışma sözü, çok önemli bir yer tutacak 2010 yılında. Sonuçta Yüce Allah, sadece insanları doğal afetlerle değil; aynı zamanda ekonomik afetlerle de imtihan ediyor ve edecektir.

2. Türkiye, sosyo-ekonomik olarak dünyadaki ekonomik krize rağmen büyümeye ve gelişmeye devam edecek ve "demokrasi" yolunda ve AB yolunda emin adımlarla yürüyecek. Çünkü Türk bankaları, 2001 krizinden sonra çok iyi yapılandılar. Aslında 2001 krizi, Türkiye için büyük bir şans idi. O kriz olmasaydı, inanın Türkiye bu krizde böyle ayakta duramazdı ve tabiî ki iyi ekonomik yönetim ve mali disiplin. Türkiye dışında hiç beklenmedik ülkelerden iflas haberleri gelebilir. Dubai ve Yunanistan'da olduğu gibi bazı ülkeler; İrlanda, Macaristan, dış borç ödemelerinde problem yaşayabilirler. Bu "küresel ekonomik kriz", "1929 ekonomik krizi'nden daha güçlü. Çünkü o zaman şehirlerde bu kadar insan yaşamıyordu ve dünyanın nüfusu da oldukça günümüze oranla azdı.

3. Dünyada herhangi bir büyük savaşın çıkacağını zannetmiyorum. Çünkü savaşmak için dünyada hiçbir ülkede artik para kalmadı ve savaş, finansman gerektirir.
Ülkeler, daha çok kendi iç sorunları ile uğraşacaklar ve yeni ekonomik yapılanmalara doğru gidecekler. Zaten var olan savaşların savaşan ülkeleri nasıl iflasa
doğru sürüklediğini herkes görüyor ve sırasıyla da görecek. Tarihte gördüğümüz gibi birçok devlet, savaşarak kendi sonlarını hazırlamışlardır.

4. Sonuçta Yüce Allah'ın takdir buyurduğu olaylar gerçekleşecek ve insanlık, gitmesi gereken yere doğru hareket edecek. Bu da "küresel barış" ve herkes için "küresel refah ve yaşam" kalitesi olacak. Unutmayın ki her acının arkasında mutlaka bir sevinç yatar. Bütün bu yaşadığımız kaos, aslında dünyamızın yepyeni doğumunu müjdeliyor. Bu doğum sancıları, öyle görünüyor ki daha birkaç yıl daha sürecek.

Ne diyelim; Yüce Allah, hepimizi dosdoğru yoluna sevk etsin. Bu doğrultuda sebepleri yaratsın ve dünyamızdaki azan insanları ıslah etsin. Amin.

Hepinize sağlık ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum.

Selam ve dua ile,
Önder Demir.

Önder Demir'in Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: moz, 06.09.2010, 07:15 (UTC):
Akadaş, Bende 2020 için aynı şeyleri söyliyebilirim ve %97,8 tutar. Yuvalak laflarla laf olsun torba dolsun bir yazı olmuş. Ee daha iyisiini sen yaz. Ne gerek var böyle boş işlerle uğraşmaya ömür vefa ederse ister istemez yaşayacaksın o günleri yeğenim..!!

Yorumu gönderen: HASAN, 11.06.2010, 08:59 (UTC):
çok güzel,katılıyorum

Yorumu gönderen: asım çanak, 09.05.2010, 13:19 (UTC):
önder kardeşim 2010 yılını çok dogru analiz etmişsin tebrikler.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982583 ziyaretçi (134752854 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler