4. Murat ve Yenikapi Efsanesi
 

4. Murat ve Yenikapı Efsanesi

4. Murat devri. Padişah tarafından, mey (şarap), afyon ve fal bakmak yasaklanmış. İstanbul'da bütün meyhaneler ve keşhaneler, artık gizlice çalışmaya başlamışlar. 4. Murat, bir gece, tebdil-i kıyafet (kılık değiştirerek) İstanbul'a indiğinde, karşıya geçmeye karar verip bir sandal kiralamış.

Sandalcı, müşterisinin sultan olduğunu bilmiyomuş tabii. Bir ara, sandalın yanından sarkan bir ipi çekmiş. İpin ucunda bir testi! Sultan, "Ne var o testinin içinde?" diye sormuş. Sandalcı, "Ne olacak, mey işte" diye gülerek müşterisine ikram etmiş. Her ne kadar yasaklamış olsa da, 4. Murat'ın alkolle arasının iyi olduğu bilinir. İkramı kabul etmiş; ama yine de, "Mey yasak. Hünkarımız görse kafanı vurdurtur diye korkmuyor musun?" diye sormaktan da geri kalmamış. Sandalcı da hâliyle, "Yâhu hünkâr nereden görecek bizi denizin ortasında?" demiş.

Aradan biraz zaman geçmiş. Sandalcı bu kez de, teknenin tahtalarından birini kaldırıp aradan afyon çıkarmış ve nargilesine atarak körüklemeye başlamış. Gönlü zengin adam, hemen müşterisine de ikram etmiş. Sultan yine kabul etmiş; ama yasağı yine hatırlatmış. Sandalcı aynı şekilde, "Kim görecek ki bizi denizin ortasında!'" demiş. Biraz daha vakit geçmiş. Bizim sandalcı cebinden fal taşlarını çıkarmış. Hünkâra, "Ver 5 akçe de falına bakayım." demiş. Fal 4. Murat'ın en kızdığı şeymiş, ama "Hadi biraz daha sabredeyim." diye düşünüp, "Bak bari." demiş.

Fal taşlarını elinde çalkalayıp atan sandalcı, "Efendi, sorunu sor bakalım." demiş. Padişah, "Hünkâr, şu anda nerededir?" diye sormuş. Sandalcı taşlara bakıp; "Hünkâr, şu an denizdedir." demiş. 4. Murat, endişelenmiş gibi yapıp, "Sakın yakınımızda bi yerde olmasın?!" diye sormuş sandalcıya ve tekrar iyice bakmasını söylemiş. Sandalcı, taşlara tekrar bakmış ve birden, 4. Murat'ın ayaklarına kapanıp, "Affet beni hünkarım!" diye yalvarmaya başlamış. Kıyıya dönene kadar yalvarmaya devam etmiş. Padişah, dayanamayıp, "Sana bir soru soracağım. Eğer bilirsen, seni affederim. Bilemezsen kıyıya dönünce ânında boynunu vurduracağım." demiş. Sandalcı sevinçle, "Padişahım çok yaşa!" demiş ve merakla soruyu beklemeye başlamış.

4. Murat, sandalcıya, "Dönüşte İstanbul'a hangi kapıdan gireceğim?" diye sormuş. Tabii sandalcı hemen itiraz etmiş, "Hünkarım, şimdi ben hangi kapıyı söylesem, siz başka kapıdan girersiniz. Affınıza sığınarak, gireceğiniz kapıyı bir kağıda yazsam ve size versem; kapıdan geçtikten sonra okusanız olur mu?" demiş. Hünkâr, başını "Olur" anlamında sallayınca, sandalcı tahminini yazıp kağıdı vermiş.

Padişah, kağıdı alır almaz, daha bakmadan, yanındaki fedâîsine, "Hemen boynunu vur şu kâfirin" emrini vermiş. Sonra da, "Surlara yeni bir kapı açıla! İstanbul'a oradan gireceğim." demiş çevresindekilere. Kapı 5-10 dakikada açılıp, padişah ve erkânı şehre girmiş. 4. Murat, bir ara, sandalcının kağıda hangi kapıyı yazdığını merak etmiş. Kendinden çok eminmiş, laf olsun diye cebindeki kağıda bakmış. Ama okuyunca hayretler içinde kalmış. Sandalcı, kağıda şunları yazmışmış: "Hünkarım, yeni kapınız vatana millete hayırlı uğurlu olsun"

O gün bugündür de işte o kapı, "Yenikapı" olarak anılıyormuş.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 09.11.2017, 00:24 (UTC):
Merhaba. Arkadaşlar, şu an tarih değil efsaneler bölümünü okuduğunuzu, efsanelerin halkın muhayyilesinden doğduğunu, tarihi gerçeklerle örtüşmek zorunda olmadığını unutmayın.

Yorumu gönderen: Eylül , 18.02.2017, 09:53 (UTC):
Yok artık osmanlı yı nasıl körükleyeceğinizi şaşırdınız bari biraz destekli atın heleki böyle bir padişahı...yazık çok yazık

Yorumu gönderen: Yok , 14.02.2017, 20:53 (UTC):
Vahyettin değil istersen orhan beyin torunu ol bakın size bunu ispatlayabilirim arkadaşlar 4.murathan içkiden değil sürekli olarak kılıç eğitimi yaptığı için ve vücudu hattinden fazla gelişkin olduğu için eklem ağrılarından dolayı ölmüştür kalkıpda Murathan ı içkici afyoncu yapmışsınız yazık sizin gibilere bu adam yeniçeriler i bile nizama getirmiş bir insandır bu tür bilgiler yanlıştır bir tek ansiklopedi ele geçirip okursanız bunlar olmaz

Yorumu gönderen: HAS TORUN, 21.09.2015, 10:23 (UTC):
Kendısını has osmanlı zanneden torunuyum dıyenlere ıthafen sagdan soldan uydurma seylere ınanıp gıdıyoruz.padısahlar nasıl egıtılır nasıl secılır bılmıyoruz ancak konusuyoruz PADİŞAH rumuzlu sahsa ıthafen her sırozdan ölenı ALKOL MUPTELASI zannetmesı kadar cahılane bır durum olamaz kı cakma tarıhcılerın de yorumları snn gıbıdır..

4.murat tutun kullanırdı alkol degıl ama yıldırım beyazıt alkol kullandıgına daır daha kesın sonuclar vardır kı damadı emır sultan olması burdakı tezatlıgı göstermektedır (belkı belırlı bır dönemde kullandı ve tarıhe gectı belkıde bır hastalıgı vardı tedavı amaclı kullandı bılemeyız)

Siroz, batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında ilk 10’da yer alır. Nedeni büyük ölçüde alkol kullanımıdır. Alkol nedeniyle oluşan sirozun tedavisi yoktur. Mutlaka alkolü bırakmak gerekir. Günde 60 gr. dan fazla uzun süre alkol alan bir erkek karaciğer sirozuna yakalanır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir. Bir diğer nedeni hepatit virüslerinin yol açtığı hepatit B, C ve D hastalıklarıdır. Bu mikroorganizmalar karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Özellikle hepatit B kronikleşen bir hastalıktır ve karaciğerde bu iltihaplanma kalıcıdır. Özellikle geri kalmış ülkelerde bu yüzden siroza yakalanma bir hayli fazladır. Karaciğerde demirin aşırı birikmesi, safra kesesi hastalıkları, kronikleşmiş

kalp yetmezliği sirozun diğer nedenlerindendir.

Yorumu gönderen: BAYKAN54, 12.07.2015, 23:58 (UTC):
UYAN GÖZLERİMİ YAZAN PADİŞAH NASIL OLUR DA İÇKİ, AFYON İÇER

Yorumu gönderen: Murat, 05.04.2015, 14:51 (UTC):
Osmanlı Padişahları en baştan en sonuncuya kadar Allah'ı bilen , dinine bağlı eğitimli ve ileri görüşlü insanlardı. Bu yazıyı okurken çok güldüm. İkram edilen alkolüde almış, afyonuda.......
Yani zararlı olan şeyleri halkına yasaklayıp kendisi kullanıyor.
Bu yazı tamamen karalama kampanyasıdır. Bu sitede güzel konular var ama , Tarihimiz ve tarihimizdeki önemli şahsiyetler hakkındaki yazılara daha fazla dikkat edilmesi lazım.


Yorumu gönderen: bulent, 13.03.2015, 21:33 (UTC):
Vahhdettin in trunuyum derken yalnını sakla bari, Vahidütdin Han Deden se Dedem dersin..Yalanci...Onlar
Bizim büyüklerimizdi.. Hiç bir İdareci halkının kötülüğüne, iş yapmaz.. O anın şartlarını bilmeden ahkam kesmeyelim...

Yorumu gönderen: sude, 25.10.2014, 16:18 (UTC):
Çok güzel olmuş ama çok uzun yazmışlar.

Yorumu gönderen: avares, 11.07.2014, 07:03 (UTC):
Öncelikle bu siteyi yapanların eline sağlık.
Ben daha yeni tanıştım site ile ve aklıma geldikce açıp okuyorum.Az önce yenikapı nın hikayesini okudum çok etkilendim.

Yorumu gönderen: hüsnü, 29.12.2013, 08:41 (UTC):
adam padişahın torunuyum dedem siroz hastalığından öldü diyor bütün kitaplar 4.Murat han in içki içtiğini ama ahaliye içtirmediğini yazar sizler m.kemal e ayyaş osmanli hükümdarına içki içmez dersiniz biraz insaf yahu

Yorumu gönderen: padişah, 21.11.2010, 13:23 (UTC):
ismim onemli degil vahdettinin yaşayan son 2 torunundan biriyim. Atam 4. murat sirozdan ölmüştür bilginize...

Yorumu gönderen: YAVUZ76, 25.06.2010, 09:33 (UTC):
PADİŞAHLARI HAKKINDA YAZARKEN LÜTFEN DAHA DİKKATLİ OLALIM.

Yorumu gönderen: ŞAFAK, 08.04.2010, 10:17 (UTC):
FENA DEĞİL?!?!?!?!?!!?!

Yorumu gönderen: yıldız, 12.03.2010, 22:30 (UTC):
sitenizi tesadüf ile keşfettim bu sitenize ilk ziyaretim olağanüstü bir site emeği geçen herkezi gönülden kutluyorum ayrı ayrı yerleri dolaşmaya gerek kalmıyor çünkü burada akla gelebilecek herşey var eleştirilere ve yorumlara açık olmasıda ayrı bir güzellik evet 4. murat benim bildiğim kadarı ile de içki içmez ama menkıbelerde genellikle farklı anlatımlar olabiliyor

Yorumu gönderen: bortecine, 18.07.2009, 17:10 (UTC):
adminim 4.Murad Han içki içmez..o bir iftiradır...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730044 ziyaretçi (144595029 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)