60 Akilli 70 Fikirli Masali
 

60 Akıllı 70 Fikirli Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellâl iken pireler berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir kadıncağızın dünyalar güzeli bir kızı varmış. Bu kız büyüdüğü halde, karşısına bir kısmet çıkıp evlenmemiş. Kadıncağız, kızının evlenmemesine pek üzülüyormuş. Günlerden bir gün kadın pencerenin önünde otururken, iyi giyimli genç bir adamın yoldan geçtiğini görmüş. Adam tam evin önünden geçerken, kadın uyanıklık edip yüksek sesle kızına seslenmiş:

“Altmış akıllı, yetmiş fikirli, ipek saçlı, dünyalar güzeli kızım! Bana bir su getiriver de içeyim!”

demiş. Yoldan geçen genç adam, kadının sözlerini duymuş ve bu kadar methedilen kızı merak edip evin kapısını çalmış. Kadın, adamın geldiğini gördüğünden hemen kızını da yanına alıp kapıyı açmış. Açınca, genç adam kızı görmüş ve görür görmez kıza âşık olmuş. Kadın, adama:

“Buyur oğlum ne istemiştin?”

diye sormuş. Adam:

“Teyzeciğim, buradan geçerken senin, kızını methettiğini duydum. Eğer verirsen, Allah’ın emriyle altmış akıllı, yetmiş fikirli kızınla evlenmek istiyorum!”

demiş. Kadın bakmış ki genç adam, üstü başı düzgün, yakışıklı biri… Kendi kendine:

“Kızımı bu genç adamdan iyisine verecek değilim ya!”

diye düşünmüş ve adama:

“Hay hay oğlum, kızımı sana veririm!”

demiş. Bu cevaba sevinen genç adam:

“Teşekkür ederim teyzeciğim. Yalnız, benim hiç kimsem yok. O yüzden ben gidip yüzüklerimizi alıp geleyim de hemen düğünümüzü yapalım. Sonra da kızını alıp evime gideyim!”

demiş. Kadın:

“Olur evlâdım. Biz sen gelene kadar hazırlık yapalım!”

demiş. Genç adam, yüzükleri almaya gittikten sonra ana kız kolları sıvayarak evi bir güzel temizleyip düzene koymuşlar. Akşama doğru genç adam, yüzüklerle birlikte gelmiş. Gelince, komşulara haber vermişler. Düğün, dernek kurup kız ile oğlan evlenmişler. Ertesi sabah genç adam, eşini de yanına alıp düşmüş evinin yoluna. Az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. Giderken, bir konağa varmışlar. Genç
adam, kıza:

“İşte evimiz burası!”

demiş. Sonra içeriye girmişler. Kız; bir de bakmış ki, 40 odalı bir konak… Genç adam, bir sürü anahtar çıkarıp kıza vermiş ve ona:

“Bu anahtarlar, konağın 41 tane odasının anahtarıdır. Ben şimdi iş için uzak bir memlekete gideceğim. Bu anahtarlarla 40 odanın kapısını açabilirsin. Ama sakın 41. odayı açma. Ben 40 gün sonra dönerim!”

deyip gitmiş. Kız, koca konakta yapayalnız kalmış. Fakat hiç korkmamış. Hemen bütün odaları anahtarlarla açıp temizlemeye başlamış. Temizlerken, odaların birinde bir sürü bal mumu bulmuş. Bu bal mumlarını eritip bir kadın heykeli yapmış. Evde bulduğu elbiseleri bu heykele giydirmiş. Adını da: “Mumdan Hala” koymuş. Bu
Mumdan Hala’yı alıp bir odaya oturtmuş. Sonra Mumdan Hala ile her gün konuşmaya başlamış, ona bütün gün neler yaptığını anlatmış. Böylece hiç canı
sıkılmamış. Gel zaman git zaman, 40. gün olmuş. Kızın kocası gelmiş. Adam, konağa girince çok şaşırmış. Konağın her tarafı tertemiz olmuş, yemekler yapılmış. Genç adam, karısına:

“Bu işlerin hepsini sen mi yaptın?”

diye sormuş. Karısı da:

“Ben yaptım!”

demiş. Genç adam:

“Ben şimdiye kadar birçok kadınla evlendim. Ancak hiçbiri bu konakta oturamadı, korkup kaçtı. Sen burada yalnız başına korkmadın mı?”

demiş. Karısı:

“Neden korkayım ki, ben burada yalnız değilim. Odada Mumdan Hala’m var!”

demiş. Adam, Mumdan Hala’nın kim olduğunu anlayamamış. Karısı, adama odadaki mumdan yaptığı heykeli göstermiş ve kocası yokken neler yaptığını anlatmış. Genç adam, gülerek karısına:

“Sen gerçekten altmış akıllı, yetmiş fikirli bir kızmışsın. Hem cesur hem de sabırlıymışsın. Seninle iyi ki evlenmişim!”

demiş. Sonra genç adam ve karısı, sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. Gökten üç elma düşmüş. Birisi benim, ikisi de sizin…

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Yusuf, 09.04.2020, 19:19 (UTC):
Teşekürler

Yorumu gönderen: Akhenaton, 09.04.2020, 16:35 (UTC):
Eyvallah Yusuf kardeşim...

Yorumu gönderen: yusuf, 09.04.2020, 16:13 (UTC):
yani büssürü masal var hepsi de bi birinden güzel hikayeler mesela Hazreti Yusuf ben o hikayeyi okudum ve n son okuduğum hikaye peygamberimiz kısaca Hazreti Muhamet Mustafa hepsi birbirinden güzel hikayeler ardarda arkadaşlar

Yorumu gönderen: yusuf, 09.04.2020, 16:04 (UTC):
hata altmış akıllı yetmiş fikirli masalı güzel değil bütün masalallar çok güzel

Yorumu gönderen: yusuf, 09.04.2020, 14:00 (UTC):
bu hikayeyi çok beğendim altmış akılı yetmiş fikirli masalını okuduysanız çok memmun olurum çünkü bu hikaye çok güzel bir hikayeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760783 ziyaretçi (134100237 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler