ABD (Amerika) Aya Hic Gitmedi Mi?
 
The first moonlanding by Apollo 11(1969)

ABD (Amerika), Ay'a Hiç Gitmedi Mi?

Armstrong, Ay'a Hiç Ayak Basmadı mı?

Amstrong, Apollo 11 ile 20 Temmuz 1969'da Ay'a gitti mi? Yoksa o fotoğraflar, Nevada Çölü'nde kurulan bir stüdyoda mı çekildi? Bu, yıllardır süregelen, komplo teorisyenlerini en sevdiği konudur. Kimilerine göre; "Amerika, 1969'daki teknolojiyle aya gitmiş olsaydı, günümüzde Ay, Amerika'nın bir üssü durumunda olurdu. Ama o tarihten beri hiç aya insanlı uçuş olmadı. 1969'lu yıllarda bilgisayarlar TIR'larla taşınıyorken mekiğe nasıl sığdırıldı?" diyor. Kimileri ise Ay'a gidildiğine inanıyor. [1]

Ay'a Basılan Ayağın İzi Ortada Yok

Aya seyahatin orijinal görüntülerini incelemek isteyen bilim insanına NASA: "Görüntüleri bulamıyoruz!" dedi. "Zaten hepsi tezgahtı" diyen komplo teorisyenleri atağa geçti.

“Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.”

Neil Armstrong'un 37 yıl önce dünya tarihine geçen bu sözünün artık hiçbir kanıtı yok. O anın orijinal görüntülerinin, NASA'nın Maryland'deki üssünde kaybolduğu ortaya çıktı. Avustralyalı bir bilim insanı tarafından ortaya çıkarılan olay, "ABD Ay'a gitmedi. Görüntüler stüdyoda tezgahlandı" tezini savunan binlerce komplo teorisyenini de sevindirdi. Teorisyenler, NASA'nın sırrını örtbas etmek için kasetleri ortadan kaldırdığına inanıyorlar.[2]

Astronotlar, Bir Film Stüdyosuna İndi

Temsili Ay'a iniş görüntüleri, geniş bir alana kurulu San Benardino yakınlarındaki Norton Hava Üssünde gerçekleştirildi. [3]

Tarihi Önemi Çok Büyük

Ay'dan gelen görüntülerin tarihiyle ilgili bir araştırma yapan Avustralyalı bilim insanı John Sarkassian, NASA'ya başvurarak kasetleri izlemek istediğini söyledi. Ancak tüm aramalara rağmen kasetler bulunamadı. Hiç kimse kasetlerin yerini bilmiyordu. Bu olay bilim dünyasını ayağa kaldırdı. Bilim insanları şimdi büyük bir engelle karşı karşıya olduklarına inanıyorlar. Orijinal görüntüler, manyetik bantlara kaydedildiği için bozulma riskleri çok yüksek ve bir an önce bulunup dijital disklere kaydedilmeleri gerekiyor. Yoksa, gelecek nesiller, insanlık için büyük adımları sadece bozuk televizyon görüntülerinden izleyebilecek.

Detaylar, Görülemiyor

20 Temmuz 1969'da gerçekleşen seyahat, NASA'nın zamanın son teknolojisiyle üretilen kameraları tarafından canlı olarak yine NASA'nın Kaliforniya ve Avustralya'daki televizyon istasyonlarına gönderildi. O zamanlar bu görüntüleri işleyecek teknolojisi olmayan televizyon kanalları ise orijinal görüntülerin yansıtıldığı perdelerden çekim yaptılar. Bu nedenle detaylar, orijinallerindeki kadar net olarak görülemiyordu. Manyetik bantlı video kasetlere kaydedilen orijinal görüntüler ise 1970 yılında ABD Ulusal Arşivleri'ne kaldırıldı. Ancak görüntüler, 1984'de hiçbir neden belirtilmeden Maryland'deki Goddard Uzay Üssü'ne taşındı

Lander, Oraya Elle mi Kondu?

Dalgalanan ABD bayrağının arkasında duran lander (astronotları ay yüzeyine taşıyan cihaz) çok kuvvetli bir iniş mekanizmasına sahiptir. Fakat bu kuvvetli iniş mekanizması ay yüzeyinde hiçbir krater ya da benzeri iz oluşturmamıştır. Oysa daha önceki fotoğrafta bir insanın ayak izi bile net bir iz oluşturmuştu. Nasıl oluyor da bu koskoca alet iniş ve kalkışta hiçbir çukur açmıyor? [3]

Stüdyoya mı Ayak Basıldı?

Komplo teorisyenlerine göre aya hiç gidilmedi, tüm görüntüler bir stüdyoda çekildi. ABD, SSCB ile bir uzay yarışına girişmiş, rakip uzaya insan göndererek öne geçmişti. NASA da buna karşılık, Ay'a gittik yalanını uydurdu. İşte komplo teorisyenlerinin iddiaları:

 1. 70 kilo olan Neil Armstrong, yüzeyde derin izler bırakırken, 1 tonluk uzay aracı neden hiçbir iz bırakmıyor?
 2. Astronot gölgede kalmasına rağmen nasıl bu kadar net ve parlak görülüyor?
 3. Güneş gibi çok uzak bir ışık kaynağından bu kadar güçlü bir ışık gelip de taşların bu şekilde gölge yapmasına neden olamaz. Ama stüdyodaki spotlar yapabilir.[2]
 4. Hesaplamalara göre Ay yüzeyindeki gündüz sıcaklığı 260 ile 280 Fahrenhayt arasında değişiklik gösteriyor. Bu derecedeki sıcaklıkta filmler erir ve insanlar muhtemelen rahatsız olur. Hatta muhtemelen ölür! Peki ama astronotlar, neden bu kadar rahat görünüyor?
 5. Ay'a aslında hiç ayak basılmadı.aya hİç gidilmedi.
 6. Ay'ın görünmeyen karanlık yüzündeki hava sıcaklığının eksi 41 dereceye kadar düştüğü biliniyor. Eksi 40 dereceden itibarense cisimlerin kırılganlık derecesinin arttığı biliniyor. Bu sıcaklıkta elektrikli cihazlar çalışmaz Araba akülerini çalıştırmak da zordur. Sıcaktan soğuğa geçerken yaşanan bu ani ısı değişikliği cisimlerde esnemelere ve kırılmalara sebep olur. Peki ekipmanlar ve astronotlar nasıl bu kadar rahat çalışabiliyor ?
 7. Niye 1/6'lık bir yerçekimi oranında astronotlar yürüme ile zıplama arasında gidip gelen hareketler yapıyorlar ? Televizyon çekimlerinin birinde astronotun zıplamak için dizlerini büktüğü ama sonuçta birkaç adımdan öteye gidemediği gözleniyor. Astronotlar yerçekiminin 6 kat daha az olduğu bir ortamda niçin normal bir insanın yeryüzünde zıplayabileceği kadar bir mesafeye zıplayabiliyorlar ?
 8. Bunun yanı sıra çekilen görüntülerde astronotların sert bir şekilde dizlerinin üstüne düştükleri birkaç sahne görüyoruz. Peki böylelikle kendilerini büyük bir riske atmış olmuyorlar mıydı ? Ya basınca dayanıklı elbiseleri yırtılsaydı ?
 9. Bilindiği gibi yeryüzünden 250 ve 750 mil yükseklikteki mesafeler arasında kalan bölgeye Van Allen Kuşağı ismi veriliyor. Bu kuşak güneşten gelen radyoaktivite yüklü ışınların dünyaya gelmesini engelliyor. Astronotların Ay'a gidebilmesi için bu kuşak içinden geçmeleri gerekiyor. Bir insanın buradan geçebilmesi içinse 4 metre kalınlığında bir kurşun tabakasıyla kaplanmış olması gerekiyor! [4]
 10. Amerika 1969'daki teknolojiyle Ay'a gitmiş olsaydı; günümüzde Ay, Amerika'nın bir üssü durumunda olurdu. Ama o tarihten beri hiç Ay'a insanlı uçuş olmadı.
 11. Günümüzde Japonlar, ileri teknolojiye sahip olduğu halde neden Ay'a gidemiyor?
 12. Ay'a dikilen Amerikan bayrağı, dalgalanıyor. Havanın, doğal olarak da atmosferin olmadığı bir yerde bayrağın dalgalanması ne kadar mantıklı? Bu dalgalanma, orijinal Ay'a iniş görüntülerinde açık seçik görülebilmektedir.
 13. Ay üzerindeki ısı, Güneş ışını altında +102 dereceye kadar çıkar. Gölgede ise 157 dereceye kadar düşer. Düşünün, sıfırın altında -157 derece soğuk ve +102 derece sıcak. Astronotlar, bu ısılara nasıl dayanabiliyorlar?
 14. Ay'daki bu sıcaklıkta, Dünya'da kullanılanlardan farklı görünmeyen kameraların içindeki filmler, nasıl erimiyor; ya da bozulmuyor? Ayrıca Ay yüzeyinin gölgede kalan kısmında gündüz kısmına geçerken çok yüksek ısı değişimi olacağından genleşmeler olur, Yani cisimlerde esnemeler ve kırılmalar olur. Buna nasıl engel olunuyordu?
 15. Uzay mekiğinin modülü, Ay'a iniş yapıyor ve indiği yerde o sıcaklığa rağmen hiç yanık izi yok Oysa, sonradan gönderilen insansız araçlarda bu yanık izi var. NASA yetkilileri; "Toz nedeniyle yanık olmadı." diyorlar. Ama bu defa mekiğin Ay'a indiği geniş ayakçıklarda hiç toz yok.
 16. Ay'daki yerçekimi, Dünya'dakinin 1/6 'sı kadar. Peki görüntülerde zıpladığı görülen astronotlar, zıpladığında neden bir adımdan öteye gidemiyor?
 17. Ay'a gönderilen Apollo uzay aracı, saatte 6.000 kilometre hızla hareket eden meteorlar arasından parçalanmadan Ay'a nasıl gitti ve geri döndü?
 18. Aracı kullanmaktan çok âciz olan ekip, 6 defa Ay'a iniyor ve hiç sorun olmuyor. Mekiğin tasarımcısı; "Ay'a gidip, geri canlı gelme ihtimâli, neredeyse % 0.0017; yâni imkânsız gibi bir durum." diyor.
 19. Ay'daki tek ışık kaynağı Güneş'ken; astronot resimlerindeki gölgeler, ışık kaynağının çok farklı yönlerden geldiğini gösteriyor ve profesyonel Fotoğrafçılar, bunun ancak ışıklandırma ile mümkün olacağını söylüyorlar.
 20. Mekikten inen astronot, karanlık bölge tarafından iniyor; ama astronotun tüm kıyafetindeki en ince ayrıntı bile görünüyor.
 21. Kamerayla farklı günlerde farklı yerlerde çekim yaptığını söylerken 2, 5 mil ilerliyorlar ve görüntü geliyor. Aynı film, üst üste bindirildiğinde görüntüde hiçbir fark yok.
 22. Kamerada bulunan + işareti, bazen görüntülerin arkasında kalıyor Bu da görüntünün üstüne resimlerin bindirildiğini gösteriyor.
 23. Gus Crissom adlı astronot, Apollon'un bilgilerini dışarı sızdırıyor ve herkes, öldürülmesini beklerken yakalanıyor ve bir müddet sonra yeniden mekik araştırmasına katılıyor ve bir denemede 3 astronot mekiğe biniyor. Mekiğin içi, birden alev alıyor ve kapılar açılamadığından 3 astronot, içerde yanarak ölüyor.
 24. Uzayda Dünya'nın 500 mil dışında Güneş'teki patlamalardan kaynaklanan çok kuvvetli bir Radyasyon Var. İşte Bu Radyasyon Nedeniyle Ruslar Asla Aya İnsan İndirmediğini Açıklarken Ve Bu Radyasyondan Kurtulmak için çok Kuvvetli Radyasyon Önleyiciler Kullanmışken Apollo'nun Kağıt Kadar İnce alüminyumla Bunu Engellemiş Olması İmkan Dahilinde Bile Değil.
 25. Boron Adlı Bir Astronot Apollon'un Tam Bir Fiyasko Olduğunu Söylüyor Ve 500 Sayfalık bir Rapor Hazırlıyor Meclise Ama Arabasına Tren Çarpıp Ölüyor Ailesi İle Birlikte Ölürken Raporu Asla Bulunamıyor.
 26. Ayrıca Aydan Kalkarken Mekiğin Fırlatılması Esnasında Bırakılan Lunar'dan İz Yok.
 27. Ay'a "insanlı" uçuş, 1969'daki teknolojiyle bile ne kadar imkansız. Hatta bugünümüzün teknolojisinde bile çok zor.[5]
 28. Fotoğraflardaki astronotların gölgeleri neden farklı boyutlarda ? Oysa Ay üzerinde tek ışık kaynağı var.
 29. NASA'ya göre: "Ay yüzeyini bir tepsi gibi düşünürsek gölgelerden şüphelenmekte hakliyiz ancak ancak astronotların bir yamaçta olduğunu ve farklı seviyelerde olduğunu düşünürsek gölgelerin uzunluklarının ayni olmaması normal. Ayrıca burası bir stüdyo ise neden tek gölge var ?"
 30. Modülün altında niye iz yok ? Teknik özelliklerine bakılırsa Ay modülünün roketi yaklaşık 1.5 ton basınç çıkarıyordu. Ay yüzeyi taşlı ve tozlu ise modülün altında küçük bir krater oluşması gerekmez miydi ?
 31. Ay'da atmosfer yok, öyleyse neden tüm fotoğraflarda hiç yıldız görünmüyor ? Gökyüzü neden simsiyah ?
 32. Fotoğrafla ilgilenenler bilirler, fotoğrafta alan derinliği yani netliği odakladığınız bolum vardır. NASA yetkilileri, bu fotoğraflarda netliğin on plandaki nesnelere göre ayarlandığını yıldızların da bu yüzden görünmediğini savunuyor.
 33. "Man on the Moon" fotoğrafında ufuk çizgisine yaklaştıkça karanlığın arttığı görülüyor. Oysa atmosferi olmayan Ay'da ufuk çizgisinin daha keskin ve parlak olması gerekir.
 34. NASA'nın açıklamasına göre Ay'a Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ayak bastı. Peki fotoğrafta görülen 3. kişi kim ? Ya da orası neresi ? [3]

Niçin Aldatıldık?

ÇÜNKÜ: ABD yönetimi, uzay çalışmaları için 30 milyar dolara yakın para harcadı. basarisiz olunsaydı halk vergilerinin hesabini soracaktı. Oysa Ay'a ayak basılınca bütçe onlarca katlandı.

ÇÜNKÜ: O günlerde ABD hükümetinin üzerine Vietnam savaşının kara bulutları çökmüştü. Gündemin değişmesi gerekiyordu. Astronotlar Ay'a gidince akıllar da Ay'a gitti ve savaş unutuldu. İnanmayanlar tarih kitaplarına baksın ve iki olayın ne kadar eşzamanlı olduğunu görsünler.

ÇÜNKÜ: SSCB uzay yarışında önde gidiyordu. One geçmek için tek yol Ay'a ayak basmaktı.[3]

Komplo teorisyenlerine göre insanoğlu hiçbir zaman Ay'a gitmedi ve bizler Amerikan hükümeti tarafından aldatıldık. Peki ama neden ? Doğrusu bunun için öne sürülen sebepler en az Ay'la ilgili olanlar kadar ilginç. Üç nokta üzerinde birleşiliyor : Para dikkat dağıtmak ve uzay yarışını kazanmak. Komplo teorisyenlerine göre; Amerikan hükümeti uzay çalışmaları için 30 milyar dolar harcamıştı. Olası bir başarısızlıkta vergi konusundaki hassas kamuoyu bunun hesabını sandıkta soracaktı. Giden paraları taçlandırmak için böylesi parlak bir senaryo geliştirildi ve uygulandı. Gururlanan halk artık parasının peşine düşmeyecekti.

Bir başka iddiaya göre senaryo kamuoyunun dikkatini dağıtmak için geliştirildi. "Wag The Dog" isimli filmi seyredenler hatırlar; ABD Başkanı'nın 12 yaşındaki bir kız çocuğu ile ilişkisi vardır ve seçimlerden bir hafta önce medya bunu öğrenir. Kamuoyunun dikkatini dağıtmak isteyen Başkan, Arnavutluk'a savaş ilan eder. İşte Ay uçuşları da aynı amaca hizmet ediyor. Buna göre Amerikan halkının kötü giden Vietnam Savaşı'na yönelik itirazlarını dindirmek isteyen hükümet, sahte Ay uçuşlarını gündeme soktu. Dikkatle bakıldığında Vietnam Savaşı'nın bitimiyle Ay uçuşlarının bitirilmesi aynı döneme rastlamaktadır!

Son mantıklı açıklama ise iddia edilen tezgahın Sovyetler Birliği ile o dönemde yapılan kıyasıya Uzay Yarışı'nın kazanılmasına yönelik olduğu. Sovyetler karşısında daha fazla rekabet edemeyeceğine kanaat getiren ve aynı zamanda daha fazla para harcamak da istemeyen Amerikan hükümeti bir taşla iki kuş vurdu. Hem yarışa son noktayı koydu hem de rakibi karşısında yıllar boyu sürecek olan psikolojik bir üstünlük ele geçirdi. Bu " Tamam biz bu işten çekiliyoruz " demekten daha kolaydı üstelik. [4]

Gündemin Değişmesi Gerekiyordu

Aya gidildiğine inanmayanlar için o tarih de çok önemlidir. Çünkü o günlerde ABD hükümetinin üzerine Vietnam savaşının kara bulutları çökmüştü. Gündemin değişmesi gerekiyordu. Savaş bir süreliğine unutulmalıydı. Bu arada o zamanlar Amerika'nın karşısındaki tek güç olan SSCB ise uzay çalışmalarında açık ara öndeydi. Amerika uzay çalışmalarına 30 milyar dolar harcamış ama elle tutulur bir başarı elde edememişti. Bu nedenle ne yapıp edip SSCB'nin ulaştığı başarıları geride bırakmalıydı. O yüzden Nevada'da bir stüdyo konuldu ve aya gidilmiş gibi yapıldı.

Aya gidildiğine inanmayanlar bu fotoğraflarla iddialarını kanıtlamaya çalışıyorlar. Ne dersiniz aya gidildi mi gidilmedi mi?

Kaynaklar

[1] www.palhaber.com/haber/bilim-teknoloji/bilim-teknoloji-genel/amerika-aya-hiç-gitmedi-mi.html
[2] www.bilimselforum.com/index.php?topic=88.0
[3] www.gazeteler1.com/haber_detay.asp?id=108
[4] www.tatliaskim.com/gizemli-dosyalar/242474-ay-aslında-hic-ayak-basilmadi-aya-hic-gidilmedi-isde-resimli-kanitlar.html
[5] azbirazblog.blogspot.com/2009/01/amerikallar-aya-hi-gitmedi-mi.html

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: gercek icinde, 17.09.2016, 19:35 (UTC):
nasa nı resmi sitelerine girin ve orda resimlere bakın bilgisayardan anlayan biri iseniz hemen anlar sınız resimlerin cogu bilgisayar üstünden yabılma 3d li mars görüntüleri bunun gibi coguu resimler kan mayın böyle yalanlara

Yorumu gönderen: AzizÖzkanŞahin, 10.02.2015, 11:26 (UTC):
bakın arkadaşlar ben gemisiz kıyafetsiz Aya gittim dünyayı izledim yıldızları gördüm hiç para harcamadan devlet bunun için bana destek bile olmadan arasınlar bulsunlar benım ayak izim mevcuttur ama ne zaman bulacaklar bilmem özel bir eşya da bıraktım oraya.

Yorumu gönderen: Enisn, 26.12.2014, 00:57 (UTC):
1947 Roswell olayında olduğu gibi burada da tamamıyla bir kurmaca var.Amerikalılar efsaneleri s

Yahut aksi bir görüşte olacaksak eğer Roswell kazası şayet gerçek ise görgü tanıklarının anlattığı enkazdan bulunan madde bir kağıt folyodan ince fakat balyozla bile vurarak bile yamultamadıkları patlamayla zarar veremedikleri, dünya dışı madde(!) sayesinde ürettikleri ekipmanlar ve Mekik sayesinde aya gitmeyi mümlün kıldılar.

Yorumu gönderen: Vildan, 24.01.2014, 04:14 (UTC):
Ay dahi güneş dahi nurundan Muhammedin. Ay da güneş de nurdur. Allah hiç nurunu pis kafirlerin murdar ayaklarına çiğnettirir mi. Aklınız alıyor mu? Hem de gökyüzüne heryerden kapı olsaydı, Peygamberimiz, miraca bulunduğu yerden giderdi. Neden mescidi aksaya gitti. Çünkü semaya açılan tek kapıya oradan, muallak taşının üstünden gidilir. Insanlar ölürken, ruhları oraya gider önce. Daha sonra muallak taşının üstüne çıkar ve oradan göğe yükselir. Derviş Ahmet Baba hz. Kars ;)

Yorumu gönderen: E.T., 12.12.2010, 15:35 (UTC):
ABD'nin aya indiğinin en büyük kanıtı, aya yerleştirilmiş olan ve gerekli donanıma sahip enstitüler tarafından dünyadan gönderilen lazer ışınlarını yansıtarak ışık hızının ve ayın dünyaya anlık uzaklığının ölçülmesini sağlayan aynalardır.

Yorumu gönderen: bekir erol, 14.09.2010, 21:22 (UTC):
inci arkadasimiz dogru soyluyor.gercekten gidilmis olsaydi,onun ustundede onlarca film cevrilirdi.hatta filmi birak ben olsam,askeri ust kurar dunyayi ordan yonetirim.bu demek oluyor ki,simdiye dek nenemizin bize anlatigi masalgibi gercek olmayan bir masal dinlemisiz...iste buna gulerim.demekki bunlar gun gelip teknolojinin ilerleyip yalanlarinin ortaya cikacagini hesplamamislar..

Yorumu gönderen: serdar, 21.05.2010, 17:29 (UTC):
gidilmedi diyelim.peki aya ayak basıldığı haberlerinin hemen ardından yani 1969 da ve hemen sonrasında sscb li bilimadamları tarafından bir yalanlama oldumu?.yani eğer böyle birşey olmuşsa abd halkının bu dedikoduları duyması nasıl engellendi.eğer duymuşlarsa cahilliklerinden ve abd hükümetinin,nasanın telkinleriylemi inanmak istemediler,inandırılmadılar.sscb, abd halkının nasa ve abd hükümeti tarafından kandırıldığını açıklamakla hem düşmanı odukları kapitalist abd den, iç karışıklığa neden olmakla,hemde bilim ve teknolojide kendi üstünlüklerini ilan ederek,bilimede katkı için,intikam almak istedilermi?istedilerse buna yönelik o yıllara ait haberler nerede? varmıdır.yani ay masalını ya biz yeni duyduk,yada sscb 1969 tarihi ve hemen sonrasında bunun düzmece olduğunu ta o zaman ilan etti ,fakat üstümü kapatıldı.

Yorumu gönderen: veysi, 05.05.2010, 12:16 (UTC):
dünyadaki insanlar böyle nasıl çok ucuz kandırılıyor bunu anlamış değilim yada bilim bu işe nasıl engel olmuyor ama doğru ya bilim de abd nin tekelinde...

Yorumu gönderen: IP sizde var, 18.01.2010, 11:54 (UTC):
Hoolywood filmleri ile mutlu amerika, Discovery Belgeselleri ile güçlü amerika, Aya seyahat düzmesiyle de teknolojik önder amerika isteyen buyursun yesin vey ağzı açık hayran kalsın. vay be ne imiş bu USA. Madalyonun hakiki yüzünde ise; sokaklarda sürünen açlarıyla mutsuz USA, Askerlikte yediği tokatlarla belgesellerde gösterilen askeri donanımların değil onu kullanacak yüreğin ve becerinin olmadığı güçsüz USA. Uzak Doğunun fark attığı elektronik teknolojide sanal kanal USA var. Ayakta dura bilmek için bir düşman öteki yaratması lazım. Bie zamanlar Kominizm geliyor, sonra Terörizm karşı olma, son günlerdede işine geldiği yerde demokrasi havarisi kesilen sömürgen amerika. Bu heriflerin ataları zaten avrupadan atılan sürülen insanlar veya daha sonra kendi vatanının terk edip ben amerikalıyım diyen güruh başka ne beklenir ki. Ama her çıkışın bir inişi var. Artık dünya eşkiyası bu ülkede tepe noktası yapıp aşşağı doğru kaymaya başladılar. Satılık beyinlerle bir süre daha devam edebilirler ama ektikleri rüzgarın fırtınasını biçecekler. Şu işe bakın ki her şeye kadir uzaydan sineğin fotografını çeken bu insanlar Usame Bin Lâdin i bulnaktan aciz. Bu acizlik mi öcü geliyor oyunun bir parcasımı. Tüm USA uşaklarına ithaf olunur.

Yorumu gönderen: alattın cansızer , 12.10.2009, 13:37 (UTC):
bu ınsanlar aşmışlar

Yorumu gönderen: İnci, 23.07.2009, 19:50 (UTC):
çok açık ve net.bence külliyen yalan. eğer gerçekten gitmiş olsalardı şimdiye kadar çoktan oralara üs kurarlardı. Adamların hayatı film. bir vietnam savaşı ile ilgili belki de 1 milyon tane film çevirdiler. kendilerini iyi pazarlıyorlar.

Yorumu gönderen: halil ibrahim, 23.07.2009, 12:44 (UTC):
bunlar ancak kendi gibi ateş ehlini kandırırlar.bunlar uzaya gidemez ancak ırak,rusyada çeçenistana gider!

Yorumu gönderen: deniz07, 20.07.2009, 17:16 (UTC):
anlatım gayet mantıklı..fakat gerçek buysa neden hala bu kurguya inanıyoruz...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741161 ziyaretçi (144623610 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)