Abdestin Sirri
 
Abdestin sırrı, abdest

Abdestin Sırrı

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla.

"Ey iman edenler! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin. Hasta ya da yolculuk halinde iseniz, ya da kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredersiniz." (Kurân-ı Kerîm, Mâide Suresi, 6)

1. Abdestin Dolaşıma Etkisi

Kalbin temiz kanı vücuda dağıttığı büyük dolaşıma ek olarak, vücutta kullanılan kirlenmiş olan kanın kalbe ulaşması yani ters dolaşımın bozulması halinde küçük tansiyon dediğimiz basınç artması olur. Damarların esnek kalabilmesi bu dolaşımların düzenli çalışmasını sağlar. Bu esnekliğin yitmesi halinde kalbe karşı bir zorlama meydana gelir, özellikle kalpten uzak beyin, el, ayak damarlarında sertleşmeler ve daralmalar başlar. Damarların esnek kalmasına yardımcı olan, günlük hayatımızın bir parçası sudur. Sıcak su damarları genişleterek, soğuk su ise daraltarak, özellikle kalpten uzak damarların esnek ve diri kalmasını sağlar. Isı farkı nedeniyle, dolaşımın bozulması sırasında dokularda birikmiş olan besin birikimleri de genel dolaşıma katılmış olur. Günde beş kez gerek sıcak gerekse de soğuk su ile abdest alan bir insan hem damar sertliğine hem de bunun sonucunun beyine yansımasıyla oluşan bunamaya karşı korunmuş olur.

2. Abdestin Korunma Sistemine (Lenf Dolaşımına) Etkisi

Vücudun beyaz kan dolaşım sistemi dediğimiz lenf dolaşım sistemi, vücudun korunma mekanizmasıdır. Bu sistemin sağlıklı çalışması özellikle bir kıldan ince beyaz kan damarlarının düzgün çalışmasına bağlıdır. İşte bu sistemin, bu ince damarların sağlıklı görev yapması da, yine abdest alma ile güçlenir. Bir kişi abdest almanın lenf sistemini zinde tutmasının tesadüfi bir sonuç olduğunu söylerse, abdest alma şekli bu yargının yanlışlığını ortaya koyar. Çünkü abdest alış şekli özellikle lenf sistemini de amaçlar.

Şöyle ki: Lenf sisteminin düzenli çalışması içini vücudun bir tek noktasının dahi ihmal edilmemesi gerekir, ki bu abdest almada kesinlik kazanmıştır. Lenf sisteminin uyarılmasındaki en önemli merkez burnun arkası ve bademciklerdir ki, abdest almada bu iki noktanın özellikle yıkanması şartı vardır. Boyun yanlarının uyarılması lenf sistemine çok etkilidir. Bu da abdest alma da vardır. Abdest ve vücudun statik elektriği: Normalde vücudun tümüne ait statik elektrik dengesi sağlıklı bir vücudun koşuludur. Gerek havadaki özellikler, gerekse de günlük yaşantılarımızda bolca kullandığımız plastik giyim ve eşya bu dengeyi bozucu niteliktedir.

Oysa, günde birkaç kere aldığımız abdest ile bu etkiden tamamen sıyrılırız. Statik elektriğin birçok psikosomatik hastalığa neden olduğu bilinmektedir. En olumsuz etkisini ise deri altındaki minik kaslar üzerinde göstererek, bu kasları gererek işlemez hale koyar ki; önce yüzde başlayan erken kırışmaların sebebi budur. Tabi bu kavram bütün vücut için geçerlidir. Bir çok kişi ömür boyu abdest alanların nur yüzlü olma sebebini daha iyi anlayabilir. Yukarıda verdiğimiz ayetin statik elektrik ile ilişkisi vardır.

Ayetin teyemmüme ait bölümü abdestin bu statik elektriğe karşı nimetinin tamamlanmasıdır. Çünkü teyemmüm büyük ölçüde statik elektriği yok eder. Ayette açıklandığı gibi şüphesiz abdestin temizlik yönü de apayrı tıbbi bir mucizedir. Günümüz insanı "ben zaten elimi yüzümü yıkıyorum." diyebilir. Bu alışkanlığın bile en uygar toplumlarda yüz yıllık bir geçmişi olduğunu unutmayalım. Üstelik hiçbir zaman öğütle temizlik, ibadet disiplini gibi sürekli ve geçerli olamaz.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: burak, 09.02.2014, 19:30 (UTC):
abdest huzura çıkmaya hazırlık namaz ise yüce yaratıcımıza kulluk ve şükürdür

Yorumu gönderen: ABDULLAH ÖZCAN, 30.01.2014, 22:39 (UTC):
YÜCE RABBİM BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN DUASINI KABUL EYLESİN.

Yorumu gönderen: Hüseyin Keskin, 21.11.2010, 11:55 (UTC):
Abdest sadece temizlik değil, üzerine besmele ve dua okunan suyun mucizevi işlevinin beden tarafından çözümüdür aynı zamanda. Enerjidir. O enerji ile yapılan ibadet Namaz olur.

Yorumu gönderen: himmet can, 04.09.2010, 05:29 (UTC):
allah razı olsun kardeşim
bir bilgiyi sizlere paylaşmak isterim ki bu husus çok çok önemlidir.
bunu farkında olmadan da yapıyorsak düzeltmeye çalışalım.ihlasla yapalım ibadetlerimizi.
husus şudur ki:şirkin bir çeşidi de ibadetleri allah rızası için değilde bu gibi sağladığı mucizevi şeylerden dolayı yapmakmış.bu yüzden tüm ibadetlerimizi allah rızasını kazanmak için yapalım.gayemiz o olsun
yardımcı olabildiysem ya da bi bilgi kattıysam hazinenize ne mutlu bana.saygılar

Yorumu gönderen: ARZU, 31.08.2010, 08:18 (UTC):
ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN

Yorumu gönderen: mehmet, 30.08.2010, 20:11 (UTC):
çok güzel ve gerekli bir bilgi allah razı olsun

Yorumu gönderen: Kerim, 19.08.2010, 22:27 (UTC):
Müslüman kardeşlerim ben cüz dağıtıyorum 18. 19. ve 20. cüzleri alacak kardeşim var mı aranızda

Yorumu gönderen: murat, 18.05.2010, 18:43 (UTC):
bu kadar güzel açıklamaya bazıları na kadar gereksiz bi açıklamada bulunmuşlar pes yani

Yorumu gönderen: rıza, 13.05.2010, 20:14 (UTC):
derviş kardeş gereksiz bi polemik yapmışsın bunlarda abdestin fazileti deyiverseydin de kardeşlerimizin bu hizmetini okuyanların ihlasını kaçırmasaydın

Yorumu gönderen: ayse, 12.05.2010, 07:04 (UTC):
NORMALDE YAPTIĞIMIZ YIKANMALAR ABDET ALMIŞ GİBİ OLURMUYUZ?

Yorumu gönderen: Hulusi, 10.04.2010, 14:08 (UTC):
Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Şüphesiz ibadetin sonsuz güzellikleri vardır düşünen ve uygulayan için, ama bu bilgiler de farklı bir bakış açısından insana verilen nimeti görmemizi sağlamış.Teşekkürler.

Yorumu gönderen: aykut, 03.03.2010, 14:44 (UTC):
paylaşım için tşk +++++

Yorumu gönderen: Yürüyüş, 03.03.2010, 09:54 (UTC):
derviş aolı arkadaş;
kesin bilmediğin şeylerde ne; ne bağlacını kullanma kardeşim...
Şüphesiz bizi yaradan bir sözle pekçok şey ifade edebilir..
Sağlıkta olur, temizlikte olur ahid de olur Rabbim bilir daha ne hikmetleri vardı...Senin ettiğin duayı bir başkası etmeyebilir böylece anlattığn ifade açıkta kalır...Selam ile

Yorumu gönderen: derviş, 14.02.2010, 12:59 (UTC):
abdestin manası ne temizlik nede sağlık içindir ağzına su verirsin haram yemeyeceğim elini yıkarsın kimsenin rızkına el uzamayacağım elini boynuna götürürsün bunları yaparsam hepsinin günahı boynuma dersin Abdest alırken söylediğin sözlerin manası budur

Yorumu gönderen: halil, 05.01.2010, 19:19 (UTC):
eline sağlık güzel olmuş.

Yorumu gönderen: cenkroys, 09.11.2009, 21:04 (UTC):
tskler kardesim

Yorumu gönderen: özge, 12.10.2009, 12:30 (UTC):
gerçekten çok güzel.teşekkürler

Yorumu gönderen: adem, 07.10.2009, 19:39 (UTC):
selamün aleyküm çok güzel yalnız açıklama biraz eksik gibi ama yinede çok güzel emeğinize sağlıkBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760832 ziyaretçi (134100391 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler