Abdul Alhazred
 
Abdul Alhazred

Abdul Alhazred

M.Ö. 8. yüzyılda yaşamış bir Arap bilgini. Abdul Alhazred, H. P. Lovecraft tarafından yaratılan hayali bir karakter. Büyü kitabı Necronomicon'un yazarıdır. Lovecraft, bu adı yaratırken hatalı davranmıştır. Çünkü Arapçada böyle bir ad bulunmaz. Ayrıca Lovecraft, bu adı çocukluğunda bir oyun rumuzu olarak kullanmıştır.

Yine Lovecraft'ın yazdığı "Necronomicon'un Tarihi" adlı kitapta Abdul Alhazred'den 8. yüzyılda Yemen'in Sana şehrinde yaşayan çılgın bir Arap olarak bahsedilir. Çok uzun bir alan içinde seyahat etti. Ayrıca iyi bir okur yazardır. Güney Arabistan'ın ıssız, vahşi ve ayak deymemiş yerlerinde yalnız başına seyahat etmiştir. Ayrıca Alhazred'in dillere karşı özel bir yeteneği vardır.

Alhazred, genellikle "Deli Arap" ya da "Deli Şair" olarak da bilinir. 10 yıl boyunca çölde yaşamış; fakat bulduğu çok eski günlüklerle, aradığına ulaşmıştır. ölüler diyarı ile iletişim kurmuştur. Hatta bunu, yazdığı "Al Azif" isimli kitabında anlatmıştır. Birgün, manava giderken, görünmeyen bir güç tarafından, güpegündüz, herkesin önünde paramparça edilmiştir. Yazdığım kitap Necronomicon diye de bilinir.

Babil harabeleri ve Memfis'in yeraltı gizemlerini araştırdığı anlatılır. 738'deki ortadan kayboluşu önceleri görünmez bir canavar tarafından yenilişine bağlanmış; ama daha sonra bu son, August Derleth tarafından değiştirilmiştir. Buna göre Abdul Alhazred, gizli bilgileri açığa çıkardığı için önce işkencelere maruz kalmış, kör bırakılmış, dili kesilmiş ve en sonunda idam edilmiştir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741712 ziyaretçi (144625967 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)