Aci Bir Hatira
 
Acı Bir Hatıra, mezar, ölüm, kabristan, ölmek, hayat

Acı Bir Hatıra

Alaaddin Başar

Kategori: Güzel Yazılar

“Bakma saatine ikide birde!
Hâlin neyse saat, onun saati.
Saat tutamaz ki ölü kabirde;
Zamana eşyada gör itaati.

Bir kıvrım, bir helezon,
Her noktası baş ve son.

Dün hâtırâ, yarın hayâl, bugün ne?
İki renk arası bir çizgicik pay.
Ne devlet zamanı bütünleyene!
Ebed bestecisi bir çark ve bir yay.

Hesap soran yaratık;
O dimdik, her şey yatık.”

N.F.K.

Bir kabristan vardı. Şehrin genişlemesini arzu eden yetkililer; bir emanet, bir tapu senedi, bir hatıra, bir uyarıcı olan o sessiz beldeyi ortadan kaldırmaya karar vermişlerdi. İlanat yapıldı;

“Falan kabristân, şu tarihte sökülecektir. Cenâze sahiplerinden isteyenler, o güne kadar cenâzelerini filân kabristanâ aktarabilirler.”

diye. İlâna pek iltifat eden olmadı. Zîrâ, uzun süreden beri vefât edenler, şehrin yeni kabristanına defnediliyordu. Burada kalanlar, yıllar öncesinin insanlarıydı. Çoğunun sahibi çıkmadı. Derken, beklenen gün gelip çattı. Dozer, o koca beldeyi birbirine kattı. Görünürlerde "beden" denilebilecek bir şey kalmamıştı. O vücut binalarının sütunları, kolonları hükmündeki kemiklerden henüz tam çürümeyenleri kepçe, birbirine kattı ve arabalara doldurdu. Kamyonlar, sıra sıra yola koyuldular.

O garip manzaranın hâlâ tesiri altındayım. O gün kemikleri kamyonlara yüklenen insanlar, daha dün bu şehrin sahipleri ve sakinleriydiler. İçlerinde zengini de vardı fakiri de. Alçak gönüllüsü de vardı mağrûru da. Birbirinin malını, servetini çekemeyen; birbirleriyle çok acı mücâdele veren rakipler, şimdi aynı kamyonun arkasına sarmaş dolaş olarak şehri terke diyorlardı.

Bunun bir başka türlüsü de o günün âşıklarıyla mâşukları (sevilenleri, âşık olunanları) arasında mevcuttu. Şimdi hepsinin toprakları, aynı arabada biraraya gelmişti. Şimdi hepsi, yeni gâfillerin oynaştığı bu beldeyi terke hazırlanıyorlardı.

Kaynaklar

Alaaddin Başar, "Acı Bir Hatıra", Gerçeğe Doğru 1, Fasikül 6, s.18.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ahmet, 07.12.2010, 13:30 (UTC):
N.F.K.nın o çok derin manası ile varlık ile yokluk arasındaki mesafenin bir nefeslik menzili ile onu teyit eden güzel bir metin.

Yorumu gönderen: melisa, 14.10.2010, 21:35 (UTC):
ilginc...

Yorumu gönderen: m.bal, 01.07.2010, 11:08 (UTC):
güzelyazıymısBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449923 ziyaretçi (143846655 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)