Adolf Hitler'in Psikolojik Portresi Sahsi ve Aile Hayatina Dair Bazi Kayitlar 3
 
Adolf Hitler

Adolf Hitler'in Psikolojik Portresi, Şahsî ve Aile Hayatına Dair Bazı Kayıtlar

Yunis Ferman oğlu Helilov

3. Bölüm

Türkiye Türkçesi'ne çeviren: Akhenaton

Hitler, kadınlara büyük ilgi gösterirdi. Gençlik yıllarında aşk maceraları ile övünmekten hoşlanırdı. Fakat o, kadınlara serbestlik vermeye tamamen karşıydı

Hitler'in sevgilileri ya kendini öldürüyor, ya da Führer'in gestapocularının işkencelerine dayanamayıp ölüyorlardı. Tesadüfi değildir ki, onu seven kadınlardan ikisi intihar etmiş, Eva Braun ise buna iki defa kalkışmışsa da, sağ kalmıştı.

Bundan başka, Hitler'in sevgilisi olmuş Alman sinema yıldızı 20 yaşlı Renata Müller'in bir Yahudi ile görüştüğü bilgisi, gestapoya ulaştıktan sonra onu kendi evinin penceresinden aşağı atmışlardı. İngiliz Yuniti Mitford ise kendini öldürmeye çalışırken; merminin kafasına saplanıp kalması sebebiyle bilincini yitirmiş bir vaziyette 9 yıl boyunca yatalak kalmıştır. Süzi Liptauer de bir gece Hitler'le görüşmesinden sonra kendini öldürmeye çalışmıştı

Hitler'le aynı yatağı paylaşmış olan kadınlar, onun kadın bedeninin değerini kıymetlendirmeyi beceren bir kişi olduğunu.itiraf ediyorlar.

Bir söylentiye göre Hitler'in üvey kız kardeşinin 21 yaşındaki kızı Angela (Celi) Raubal, Hitler'in sevdiği yegane kadındır. Güzel kız, Münhen'e geldiğinde o zamanlar 40 yaşlarında olan “Adolf dayı”, kendini onun himayecisi ilan ederek kızı kendi yatak odasına yakın yere yerleştirip kapıya korumalar koyarak onu oda hapsine almıştı. Böyle bir durumdan çıkış yolu bulamayan kızın Hitler'in sevgilisi olmaktan başka çaresi kalmamıştı. Celi, bazen kız arkadaşlarına “Benim dayım, yırtıcıdır. Onun beni neler yapmaya mecbur ettiğini size anlatsam, inanmazsınız.” deyip ağlıyordu. O, Hitler'in sado-mazoist davranışlarına iki yıl dayanabildi. Celi, Hitler'e karşı yaranan nefretinin karşılığında onun şöförü, oda korumaları ve diğer kişilerle mahrem ilişkilere girerek ondam intikam aldığını düşünürdü. Sonunda böyle acınası bir hayata güç getiremeyen Celi, Hitler'in şahsî “volter”inden kendine ateş açarak intihar etti. Onun ölümü, Hitler'i çok huzursuz etti ve o, uzun müddet kendine gelemedi.

Hitler, Eva BraunHitler, Eva Braun'u çok seviyordu. O yarı ciddi şöyle diyordu: “Yeryüzünde inandığım ve itibar ettiğim iki canlı var: Eva ve köpeğim Blandi”.

Bir keresinde Hitler'in keyfinin iyi olduğu bir zamanda, sekreteri Junge, cesaret edip Hitler'e “Siz niçin Eva ile evlenmiyorsunuz?” diye sormuştu. Hitler, susmuş, bir müddet sonra ise kendisinin evlilik için yaratılmadığını ve eğer evlenirse, ondan ne iyi bir koca, ne de iyi bir baba olabileceği şeklinde cevap vermişti. Sonra sözlerini şöyle tamamlamıştı: “Ben, siyasetle evlenmişim. Benim sözlüm, Almanya'dır!”. Fakat tarihten bilindiği gibi Hitler, yardımcısı Heinz Lingen'in tekidi ile intihar etmesine saatler kala sevgilisi Eva Braun'la resmi nikah kıymış, bununla da Eva'nın tarihe bir hayat kadını gibi geçmesine engel olmuştur. Onunla ölüme gitmeye razı olan Eva Braun, Hitler'den 23 yaş küçüktü. Entellektüel olmasa da, güzel boy-post, endam ve atletik bir beden yapısına sahiptir. Toplum içerisine Hitler'le çok az çıkan Eva, Hitler hakkında şunları hatırlıyor: “Çoğu zaman hiç ayakkabılarını çıkarmazdı. Bazen karyolaya gitmeye üşenir, öylece yere uzanırdık. Döşemede o, çok erotik görünürdü”. Hitler, Eva'dan evde çıplak gezmeyi rica ederdi. Tabiatın koynunda birlikte dinlenirlerken; Hitler, istermiş ki, Eva çıplak yıkansın. O zaman o, Eva'nın resmini çeker ve pornografik resim koleksiyonuna bir yenisini ilave ederdi. Kendine mahsus bir espri anlayışı olan Hitler, arada sırada Eva'yı kızdırmayı severmiş. Havlunun üzerindeki sabun izine bakıp “Savaş vakti sabunları cesetlerden hazırlıyorlar.” diyerek gülermiş.

Hitler'in müzik zevkine gelince, o, kadim Alman zevkine hitap eden R.Vakner'i beğenir, savaş müziklerini severdi.

O, bir film hastasıydı. Saatlerce yerli-yabancı filmlere bakmaktan hoşlanıyordu. Nitekim o, eğlenceli ve maceralı filmlere ağırlık verirdi. Filozoflardan Nitzhce'yi her zaman takdir ederdi. Şophenhauer hakkında bilgili idi.

Şu bir paradokstur ki, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Hitler'in hayatında bazı kövrek ve Duygusal mekamların olması hakkında bilgiler vardır. Şöyle ki, onu yakından tanıyanlar Hitler'in basit bir kuşun, hayvanın ölümüne gözyaşları döktüğünü kaydediyorlar. Hitler'i yakından tanıyanların bazıları ise onun aslında centilmen, hassas ve ihtimamkar bir insan olduğunu söylüyorlar.

Hitler, kendi hakkında haddinden yüksek düşüncelere sahipti ve o, bunu hiçbir zaman gizlemiyordu: “Mucize başladı! Milyonlarla adamın içerisinde siz beni bulabildiniz. Benim sizi bulmam ise Almanya için saadettir.” (1936. Kendi silah arkadaşlarına hitabı). Ya da o, şöyle derdi: “Benim bir asker bile olsun yardımcım, müşavirim yoktur! Kendi beynim kendime yetiyor! Bana başka hiçbir beyin lazım değil!!!”.

Hitler'in hayatına 32 kez suikast edilse de, sonuncu, yani polkovnik Claus fon Stauffenberg'in hayata geçirdiği suikast, onun sağlığına psikolojik bakımdan çok olumsuz tesir göstermişti. Şöyle ki, birçok insanın öldüğü bu suikastten mucizevi şekilde sağ kurtaran Hitler'in artık başı, sol eli ve ayakları esmeye başlamıştı. Hareketlerine kontrol etmekte ise güçlük çekiyordu. 1944'ün sonundan itibaren o, artık şiddetli şekilde deli olmak derecesine gelmişti. Şöyle ki sürekli kendi kendine konuşuyor, rahat yatamıyor, bağırarak sayıkladığı uykularından uyanıyordu.

Nihayet, Hitler, Eva Braun'la birlikte 30 Nisan 1945'te intihar etmiş, vasiyetine göre yardımcısı Heinz Lingen'in gözetiminde cesetler yakılarak yok edilmişti.

Bir rivâyete göre Hitler, rûhunu şeytâna sattığından ve satanist olduğuna göre intihar gününün 30 Nisan olarak seçmesi, tesâdüfî olmamıştır. Şöyle ki, 30 Nisan günü, satanizm takviminde en kadim bayramlardan biri olan Valpurgiya gecesine denk gelir ki, bugün, kendini şeytana kurban vermek büyük bir ibadet sayılıyordu.

SON.

Yunis Halilov.

1. Bölüm2. Bölüm3. BölümYunis Halilov'un Diğer MakaleleriAkhenaton'un Diğer Çevirileri

Kaynaklar

[1] Yunis Halilov, "Hitler kimdir?", “Keybden gelen sesler kitabı” (edebi almanak). Bakü. “Nur-lan” neşriyyatı. 2004. s.228-236.
[2] Yunis Halilov. "Hitler: psiholoji portreti ve şahsi hayatına dair bazı keydler". “Şaman” ictimai-siyasi, edebi-bedi gazete. №07. 09 iyun 2006, s. 7.
[3]. Adolf Hitler, “Kavgam” (Mein Kampf) Türkçeye çevireni Refik Özdek. Istanbul 2002.
[4] Aytunç Altındal. "Bilinmeyen Hitler". Yeni Avrasya Yayınları; Ankara, 2001, 15.5 h 23.5 cm., 254 sayfa, Türkçe, Karton kapak. ISBN No: 9756669012
[5] en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: rumeysa, 13.04.2015, 13:57 (UTC):
süper bi yazıydı hitler hakkında pek bi bilgim yok ama davranışları vs şeylerden yola çıkarsak satanist olabileceğine ben de inanıyorum .

Yorumu gönderen: gerek yok, 03.09.2014, 23:37 (UTC):
Peki hitler bilerek 30 nısanı sectıyse berlıne atılan ılk bombanın atıldgı gun de şaşırmamalıydı ama sasırdı demek kı bılmıyordu yanı bu kaybetmenın getırdıgı bır seydı ve o gune yakın oldugu ıcın sectı yoksa aylar onceden planladıgı bırsey degıldı

Yorumu gönderen: şakird, 28.06.2010, 20:23 (UTC):
hitler hakkında bir çok teori var ortaya atılan kimisi o kendini öldürmedi yakılan ceset başkasına ait diyor kimisi hitler bir yahudiydi yahudiler için çalıştı almanyadaki yahudileri korkutarak ortadoğuya sürdü ve bir devlet kurdurdu tabi bunu bazı yahudiler istedi gibi teoriler var bu arada yazı güzel olmuşBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076120 ziyaretçi (142859470 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)