Ahidname Duasi
 
Kaaba, Kabe

Ahidnâme Duası

İbn-i Mesûd’dan rivâyetle; Peygamber (sav), ashâbına: "Sabah-akşam Allah katında güzel bir sözün bulunmasını kim ister?" diye sormuş ve aşağıdaki Ahidnâme'yi söyleyerek şöyle devam etmiştir; "Bunu okuyan için; okuduğu, tasdik edilerek ilâhî bir mühür ile mühürlenip Arş-ı Âlâ'nın altına kaldırılır Kıyamet günü, bir münâdî, nîdâ ederek; 'Rahmân'ın katında sözü olanlar nerede? Onlar, kalkıp hemen cennete girsinler.' der." diye müjde vermiştir.

Bu ahidnâmeyi okuyanın kıyametin sıkıntılarımdan Allah'ın izniyle kurtulacağı ve insanlar mahşerde terlerken onun Cennet-i Ala'da olacağının müjdesi sevgili Peygamberimiz (sav) tarafından böylece verilmiş oluyor.

Allah Resulü (sav), yine şöyle buyuruyor: "Kim şöyle derse; Allah, o kimseyi cennetine dahil eder:"

Okunuşu: "Allâhümme fâtırıs-semâvâti vel ard. Âlimel ğaybi veş-şehâdeh. İnnî â'hedü ileyke fî hêzihil hayêtid-dünyê. İnnî eşhedü en lâ ilâhe illâ ente vahdeke lê şerîke lek ve eşhedü enne Muhammeden abdüke ve rasûlük. Fe inneke in tekilnî ilê nefsî tükarribnî mineş-şerri ve tübâıdnî minel [k]hayri ve innî lê êsiku illê bi rahmetik. Fec'al lî indeke ahden tüveffinihî yevmel gıyâmeh. İnneke lê tufliul miâd." [1]

Anlamı: “Ey gökleri ve yeri yaratan, gayb ve şehâdet âlemlerini bilen Allah'ım. Allah'ım, bu dünya hayatında Sen'den başka bir ilah olmadığına ahdediyorum. Sen, birsin ve ortağın da yoktur. Muhammed (sav), Senin kulun ve resûlündür. Beni hiçbir halde nefsimle başbaşa bırakma Allah'ım. Eğer beni nefsime bırakırsan, şerre yaklaştırır ve hayırdan da uzaklaştırır. Ben, hiçbir şeyime güvenmiyorum. Ancak senin yüce rahmetine güveniyorum. Seninle ahdediyorum. Allah'ım, şüphesiz sen, vaadinden dönmezsin.” (AMİN)

Kaynaklar

[1] Kenzül-Ummal, s. 228.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Yaman, 09.07.2019, 08:47 (UTC):
Öncelikle böyle değerli bilgileri hazırlayan kişi veya kişilerden Allah razı olsun. Sizden acizane ricam, bu duaların Arapça okunuşlarını da koyma imkanınız varsa sevinirim. Malumunuzdur ki bazı Arapça harflerin Türkçe karakterlerde tam karşılığının olmaması. Okumuş olduğumuz harflerden dolayı mananın değişebileceği için Arapça yazımının olması güzel olurdu. Sevgi ve saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim

Yorumu gönderen: M, 24.12.2016, 15:44 (UTC):
Amin

Yorumu gönderen: Murat, 23.05.2014, 08:59 (UTC):
"İnneke lê tufliul miâd" yanlış doğrusu "inneke lé tuhliful miâd." değil mi?

Yorumu gönderen: Akhenaton, 30.07.2010, 22:39 (UTC):
Yanlışlık yok. Kelime-i şehadet ile karıştırıyorsun."Ve eşhedü enne Muhameden abduhu ve resuluh", şehadet ederim ki Hz. Muhammed O'NUN kulu ve O'NUN resulüdür demek. Ama burada farklı olarak O'nun
değil SENiN kulun ve SENiN resulün anlamındadır. Yani hitap, 3.tekil şahıs değil 2.tekil şahıstır.

Yorumu gönderen: ŞEYMA, 30.07.2010, 22:14 (UTC):
Duada bir yanlışlık var rasulük değilde rasulüh olması lazım yanlış yazılmış düzeltirseniz daha iyi olur yanlış okunmasın.

Yorumu gönderen: neziş ve oğlu ali, 18.06.2010, 19:46 (UTC):
allah razı olsun

Yorumu gönderen: cemal aşkın, 04.11.2009, 10:52 (UTC):
allah razı olsunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449897 ziyaretçi (143846579 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)