Aktar (Attar) ve Aktarcilik Nedir?
 
Aktar

Aktar (Attar) ve Aktarcılık Nedir?

Aktar (Alm. Kraemer, drogist, Fr. Droguiste, herboriste, İng. Herbalist.), baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişi.

Attarlar, günümüzde olduğu gibi eczanelerin bulunmadığı zamanlarda sadece güzel koku satmazlar, ilaç yapımında kullanılan hayvani ve nebati bitkileri de satarlardı. Attarlar; ilaçları alıcının şikayetine göre bulundukları dükkanlarda kendileri hazırlardı. Bazen da alıcı yapacağı ilacın hammaddesini kendisi attardan alır, ilacını yapardı. Attarlar bugünkü modern eczacılığın çekirdeğini teşkil etmektedir. Bugün attarların sattığı maddelerin çoğu halk hekimliğinde bulunmadığı gibi, eczacılıkta ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Attarlık, babadan oğla geçen bir ocak mesleğidir. Günümüzde attarlık, kökçülük ya da baharatçılık ismiyle varlığını sürdürmektedir. Bunlar bazen dükkanlarında tütün, iğne, iplik, zarf vb. Gibi küçük eşyalardan da satarak varlıklarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Aktar ya da Attar, İçerisinde baharatlar, kokular ve de şifalı bitkiler adıyla anılan bitkilerin satıldığı dükkanlara ve bunların satıcılarına verilen isimdir. Osmanlı zamanında Baharat Yolu ile Hindistan'dan ve diğer Doğu ülkelerinden gelen güzel koku ve baharatların satışıyla başlamış bu meslek, o dönemde ağırlıklı olarak Mısır Çarşısı'nda yapılıyordu, hatta çarşı adını içinde satılan malların Mısır'dan gelmesinden almıştı. Günümüzde, Mısır Çarşısı'nda çok az aktar kalmıştır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Müslüman, 22.09.2016, 17:01 (UTC):
Tıp Yunan Medeniyetinde yeteri kadar geliştirilememişti ve felsefenin yanlış kullanımından kaynaklı problemler çoktu. İlaç sayısı da az olduğu için attarlara gerek duyulmuyordu. Ancak İslam Medeniyetinde Tıp biliminin oluşması ile (bknz Tıp'ın Kanunu, İbni Sina ex. ) ilaç sayıları hayli artmış ve eczane gibi bir ihtiyaç doğmuştur. Bunlar günümüzün eczanelerinin de temelidir.

Yorumu gönderen: Berces, 25.01.2016, 13:15 (UTC):
Ödevimde yardımcı oldu tşk

Yorumu gönderen: selen, 03.06.2014, 10:14 (UTC):
gerçekten teşekkür ederim aslında biraz kısa olmuş fakat yeterli diğer sitelerde hiçbir bilgi bulamadım ellerinize sağlık

Yorumu gönderen: bozkır, 12.04.2010, 20:38 (UTC):
s.a ben attar olmak istiyorum bunun eğğitimini nasıl nerden alabilirimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730029 ziyaretçi (144594995 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)