Allah'i Hatirlatan Müslüman Olmak
 
Allah'ı hatırlatmak

Allah'ı Hatırlatan Müslüman Olmak

Büyük-küçük, kadın-erkek, genç-ihtiyar herkese tavsiyem sudur: Baktığınız zaman size Allah'ı hatırlatanlarla arkadaş olun; onlarla dostluk kurun.

Birgün Peygamber Efendimiz'e sordular. Dediler ki: “Ya Resûlullah kiminle oturalım?” Peygamberimiz, şöyle buyurdu: “Görüşülmesi size Allah'ı hatırlatan, konuşması amelinizi artıran ve ilim size ahret istiyaki kimselerle oturun. Bunun asla ihmal etmeyin. Bırakınız ihmal savsaklamanız (hafife almanız) bile size helâke götürür.”

Hayırlı bir eş, hayırlı evlâtlar, hayırlı komsular istersiniz değil mi? Nasıl olacak bu? Sen hayırlı olursan hayırlı olursan hayırlısını bulursun. Peygamberimiz
Efendimiz, bu noktayı da hedef gösteriyor. Buyuruyor ki:

“Sizin en hayırlınız, gördükleri zaman aziz ve celil olan Allah'ın hatırlandığı kimselerdir.”

Peki, siz, Allah'ı hatırlatan Müslüman mısınız? Görüldüğünde Allah'ın hatırlandığı insan olmak. Yüzüne bakıldığında iç huzuru duyulan insan olmak. Oturuşumuzla-kalkışımızla, yememizle-içmemizle, giyinip kuşanmamızla, konuşmamızla, huyumuzla, ortaya koyduğumuzla, ticaretimizle, siyaetimizle Allah'ı hatırlatan Müslüman'a yakışır tavırla temsil edelim. Bizi gören Allah'ı hatırlasın.

Hedefimiz, İslam'ı en güzel şekilde temsil etmek olsun. O'nu hal dilimizle anlatacak kıvama erişelim. Bize bakanlar İslam'ı görsünler. Kaliteli Müslüman olalım. Çevremizde emniyet ve güven telkin edelim. Allah'ı çok anarsak, takva ehli olabilirsek bize bakanların Allah'ı hatırlamalarına vesile oluruz.

Su mealdeki ayeti hiç unutmayalım:

“Allah'a çağıran, iyi isler işleyen ve 'ben Müslümanım' diyenden daha güzel sözlü kim olur?”

Bulunduğumuz her mekanda inancımızı temsil ettiğimizin farkında olalım. Herkese Allah'a giden yolu gösterelim. Bos şeylerle oyalanmayalım. Dünya ve ahret adına hayırlı teşebbüslerde bulunup bu doğrultuda neticeye Ulaşalım. Unutmayalım ki, bu hâl üzere olanlardır Allah'ın hatırlanmasına vesile olanlar.

Sorumu tekrar ediyorum:

“Siz, Allah'ı hatırlatan Müslüman mısınız?”

Öyle misiniz? Görüldüğünde Allah'ın hatırlandığı insan. Bu özellik ve güzellikte olan insanlara insanlık olarak o kadar ihtiyacımız var ki. Böyle mü'minlere her
devirde ihtiyaç duyulmuştur. Sahabe-i Kiram, birgün Peygamberimize sormuş:

“Ya Resûlullah, biz Siz'in yanınızda iken, bambaşka kişi oluyoruz. İçimizi bir muhabbet dolduruyor.”

Efendimiz buyurdu ki:

“Eğer sizler her zaman benim yanımda olduğunuz gibi bulunabilseydiniz, yatarken, gezerken melekler gelip sizinle musafaha ederlerdi.”

Demek oluyor ki, birlikte bir feyz alış-veriş oluyordu. Salih kişilerle birlikteliklerden iyi hâl sahibi olunur. Allah'ı hatırlatan Müslümanlarla olmak ve de Allah'ı hatırlatan Müslüman olmak, bütün mesele bu.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: zeynep, 06.10.2010, 15:24 (UTC):
çok güzelBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434328 ziyaretçi (143796955 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)