Altinbas ile Gümüsbas (Bulgaristan)
 

Altınbaş ile Gümüşbaş (Bulgaristan)

Beyin oğlu ile evlenmeyi düşünen üç kız kardeş vardır. Kızlar beyin oğlu ile evlenmek için vaatlerde bulunurlar. Kızlardan iki büyükleri vaatlerini yerine getiremez. Küçük kız vaadini yerine getirir. İki çocuk doğurur. Küçük kızı kıskanan ablaları bir cadı vasıtasıyla çocukları alarak yerine it eniği bırakırlar. Beyin oğlu küçük kıza sinirlenerek işkence yapar. Küçük kızın doğurduğu çocukları cadı karı sandıkla denize atar. Bir balıkçı sandığı denizden çıkarır, fakat ağzını açamaz, sandığı bir dağda bırakır.

Bir çobanın keçisi sandıkta bulunan çocukları besler. Çoban keçiyi takip edip; çocukları bulur. Evine götürür, evlat edinir. Çocuklar bir dere kenarında gezerken bir ihtiyara yardım ederler. İhtiyar da çocuklara gerçek annelerini söyler. Cadı karının muhalefetine rağmen, Altınbaş anasını bir çuval altın verip kurtarır. Altınbaş, Gümüşbaş kardeşini de bulup anneleriyle mutlu bir hayata dönerler.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: İsmail Babacan, 16.07.2019, 21:56 (UTC):
hay ben böyle masalı..beynim yandı resmen..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52997452 ziyaretçi (134794212 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler