Altinci His
 
ESP, 6. his

Altıncı His

Önbilgi: En bilinen duyularımız görme, işitme, koku alma, tat alma ve dokunmadır. Ama bunların yanında bir de kimilerinin ESP (Extra-Sensory Perception - Aşırı Duyusal Algılama) olarak adlandırdığı ve "olacağı önceden sezme" denilen gizemli bir 6. his vardır. Acaba beynimizin, bilimin henüz keşfedemediği olağanüstü yetenekleri mi var?Ya da beş duyumuz bildiğimizin ötesinde -belli-belirsiz kokuları, kimyasal sinyalleri ve işitme erimimizin çok ötesinden kaynaklanan- bir algılama duyarlılığına mı sahip?

ESP

Çoğunluk, ESP'nin var olduğu görüşünde birleşmektedir. Hem de ESP'nin doğası gereği araştırılması çok zor olduğu halde. Çünkü bu deyim, birinin görünüşte beş duyusundan hiçbirini kullanmaksızın bilgi sahibi olabileceği fenomenini kapsamakta ve telepati ile geleceği görebilmeyi de içermektedir.

Zaman zaman 6. hissin fiziksel olduğu ve burun içindeki bir bölgenin Dünya'nın elektromanyetik alanını algılayabildiği düşünülür. Bu da pekala yön belirleme duyumunun (bazı insanlarda diğerlerinden çok daha güçlü olduğu açıktır) kaynağı olabilir.

Hayvanlar gibi insanların da yeryüzünde gezinen ve hava basıncıyla değişime uğrayan titreşimleri algılayabilmesi olasıdır. Beyin, herhangi bir anlam taşıyıp taşımadıklarına bakmaksızın bu titreşimleri algılayabilir. Beynin karmaşık yapısı ve işleyişi hakkında pek çok şey biliyoruz. Ama hala keşfetmeye muhtaç olduğumuz çok şey var. FMRI taramaları kullanılarak yapılan araştırmalara karşın, beyni okuyabilecek bilgisayarlar üretebilmiş değiliz.

Deva Vu

Deja vu, Fransızcada "zaten görmüştüm" anlamına gelmekle birlikte, yaygın kullanımı "ben bu anı daha önce de yaşamıştım" anlamındadır. Bu, gerçek anlamda hatırlamaktan oldukça farklıdır. İzlediğimiz filmin bir yerinde, onu daha önce de izlemiş olduğumuzu hatırlamak, bir deja vu değildir. Çok daha farklı ve garip bir duygudur deja vu. Yapmadığınızı bildiğiniz halde bir şeyi daha önce de yapmış olduğunuz hissine kapılmaktır.

Belki asıl şaşırtıcı olan, deja vu'nun genellikle son derece sıradan ve hiç de dramatik olmayan anlarda gelmesidir. Acaba bu, şimdiki hayatımızı daha önce de yaşadığımızı mı göstermektedir? Yoksa bilinçaltımız, olayları bilincimizden bir mikro saniye önceden kaydetmekte ve bu yüzden de algı bilincimize eriştiğinde onu hafıza mı sanmaktayız?

Telepati

Telepati, fikir ve görüntülerin bazen birbirlerinden çok uzakta olan bir beyinden diğerine aktarımıdır. Kabile toplumlarında bu, çok olağan bir olgu olarak kabul görürdü. Bilimsel toplumlar ise telepatinin özel bir yetenek olduğunu ve yalnızca ruh ve mistikle açıklanabileceğini kabul etmektedir.

Sihirbazların hileleri bilindiğinden telepatiye de kuşkuyla bakılmasını olağan karşılamak gerekir. Ama yine de açıklanması gereken birçok şey olduğu kesin. Sevdiklerinizin hasta ya da tehlikede olduklarını haber kendisine geleneksel kanallardan erişmeden çok önce "bildiklerini" söyleyen pek çok insan var. Aynı şekilde daha telefon çalmadan, arayan dostunu düşünenlerin sayısı da hiç az değildir.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: gulsum, 24.12.2016, 23:18 (UTC):
Allah war gam yokkkk gelecegi hic kimse bilemez rabbim sadece malum eder kuluna bunlar iyi seylerdir cok sorun etmeyin

Yorumu gönderen: ecesu, 23.12.2016, 19:06 (UTC):
depremtahminleri nette yazıyor adam deprem olacak diyor istanbulda 24 aralık gününe 7.2 olacakmış marmara bölgesinde eğerki olursa ölebiliriz saatleri çözen adam çok komik değilmi beyler saati allahtan başkası bilemez pek inandırıcı değil sanırsam he he he he he he

Yorumu gönderen: enes, 12.12.2016, 02:40 (UTC):
önder nasıl öğrendin telepati ve telekineziyi bana da anlatır mısın?

Yorumu gönderen: Mehmet, 03.12.2016, 12:39 (UTC):
Beynimizin bizimle oyunu bu gerçek olmayan algılar

Yorumu gönderen: bi garip kul, 24.11.2016, 11:52 (UTC):
Öncelikle Allah herkesin yardımcısı olsun.
Hep beraber içten bir besmele çekelim.
Yaşadığımız dünya ne yanından bakılırsa bakılsın oldukça ilginç bir yer. Şayet bulunduğumuz alemde öyle. Adeta bir araftayız. Dünya bize hem cehennemi hem cenneti yaşatıyor diyebiliriz. Tüm bu sorularımızın cevapları pek açık değil ancak yinede fikir yürütebiliriz.
Eğer inanıyorsan arkadaşım şu dünyada şuan bulunduğun ortamda evinde okulunda...
Cinin,meleğin şeytanın olduğunu bilirsin. Bak ben bunu yazarken Ezan okunuyor, hiç korkma. Yaradan onlara birşeyler bahşetmişte sana vermemiş ki sanki? Bak yalan ya da aldatmaca değil gördüğüm rüyaların %90 ı çıkar net söylüyorum. Aklımdan bir şarkı geçer o sırada şarkı radyoda çalar. Birisini düşünürüm kapıdan içeri girer, beddua ederim er geç çıkar. Özellikle rüyalarım. Altı ay öncesinde gördüğüm rüya aynen çıktı mesela. Sarı bir salıncakta komşumun bebeğini düşürdüğümü görmüştüm tam 6 ay sonra çocuğu aynı yerde aynı saatte aynı şekilde düşürdüm. Ve eminim birgün öleceğim zamanıda hissedeceğim. Ayrıca bu konunun altına yorum yazan arkadaşımız frozen'ide tanıyorum. Bir çocuğu seviyordu lisede ama nasıl sevmek öyle böyle değil, abla diyordu kokusunu dahi hissediyorum. Ne var bunda dedim. Kalktı bir sabah ben dershaneye gitmek istemiyorum dedi. Neden dedim. Gelmeyecek dedi. Bugün gelmeyecek. Nereden biliyorsun dedim. Bilmiyorum dedi hissediyorum. Zor şer gitti dershaneye. Aradım sonra açtı telefonu. Ne oldu kızım dedim. Tek kelime söyledi. Gelmedi...

Yorumu gönderen: Kedif, 23.11.2016, 20:31 (UTC):
Merhaba, ben ne yaşadığımı bilmiyorum araştırma yaparken burda buldum kendimi. 19kasimda rüyamda saçma sapan akvaryumlar ve birbirini yiyemek öldüren balıklara yardım ederken gördum ve ertesi gün kpss sınavinda bire bir bu soruyla karşılaştım daha önce arkadaşımın babasının öleceğini kulağıma söylediler uykumdan fırladım doğum tarihini ve adını söylediler ölecek dediler ve arkadan başkası müdahale ederken benimle konuşan 'bir saniye kızla iletişime geçmeye çalışıyorum' seklinde tersledi. Bunlar aklımda kalan örnekler lütfen yardım edin bilen varsa ulassin bana cfe1903etgimailnoktakom fulden

Yorumu gönderen: ipök, 15.11.2016, 14:52 (UTC):
Böyle durduk yere oluyor bende de. Dersteyim. Birden aklıma birtakım görüntüler düşüyor. O sırada ne hocanın sesini duyuyorum nede karşımdaki tahtayı görüyorum. Bi arkadasım vefat ettiğinde onun yerdeki hali aklımda oluşmuştu hemen. Kızı hiç görmediğim halde.

Yorumu gönderen: frozen, 15.11.2016, 14:42 (UTC):
onu öyle sevmiştim ki herşeyini hissedebiliyordum. zaten hayatım boyunca var olan hislerim ona aşık olduktan sonra adeta tavan yapmıştı. hiç unutmuyorum "o burada" diye içimden fısıldayan sesi. ilginçti, hala öyle.

Yorumu gönderen: Onder, 20.10.2016, 06:06 (UTC):
2 senedir telepati ve telekinezi gibi olaylarla ilgineniyorum. Telekineziyi basit düzeyde yapabilmekteyim. Son 2 aydır da durugörü ve telepati yeteneğim gelişti. İstemsiz olarak kafama bazı görüntüler geliyor ve bir süre sonra aynısı gerçekleşiyor. Bu güzel bir his kendimi daha da geliştireceğim.

Yorumu gönderen: cuma, 14.10.2016, 11:56 (UTC):
benim içime doguyuu tlelefonum caldıgında teleşlandıgım zamn baskalrnın ardıgını bılıyorum ama sakınsem nişanlımın ardıgını bılıyorum bunu bircok bilinç altı gözlemlerimle yaptım tlfonum caldıgında kendime dur bakma bi saniye!!! tahmin edip % 70 hep dogru bildim.. 6 ıncı hismi sans mı ? bi arkdaslar yorum yapailirmşisizzz

Yorumu gönderen: saffet, 24.08.2016, 01:06 (UTC):
Bu sayfaya ilk defa girdim, cok hos cekici.Ben gizemlere merakli biriyim,belki de buna gercegi aramak diyebiliriz .Gunumuz dunyasinda bilgiye ulasmak kolay ama isin icine belli zumrelerce sakli kalmasi gereken gizem girince zor...bakalim aradiklarimi sayfanizda bulabilecekmiyim? tesekkur ve saygilar.

Yorumu gönderen: Ihsan, 02.07.2016, 22:23 (UTC):
Herkeze rabbim yardım etsin

Yorumu gönderen: yakamoz, 03.06.2016, 12:10 (UTC):
muhasebeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56433901 ziyaretçi (143795926 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)