Amphion
 
Amphion, Ampion

Amphion

Zeus ile Antiope'nin oğludur.[1] Antiope ikiz çocuklarını doğurunca, amcası Lykos onları Kithairon dadına bırakıp, Antiope'yi de karısı Dirke'ye köle olarak verir. İkizler dağda çobanlar arasında büyür, Amphion'un müziğe yeteneğini fark eden tanrı Apollon (ya da Hermes) ona bir lyra armağan etmişti.[4] Usta bir müzisyen olan Amphion, lir çalarak büyülediği ağır taşlarla Thebai'nin çevresindeki suru ördü.[2]

Amphion'un ikiz kardeşinin adı, Zethos'tur.[1] İlkçağ Hellenlerinin inançlarında incelik-kabalık karşıtlığını simgelerler. Zethos, ne denli dövüşçüyse; Amphion da o denli duygulu ve duyarlıdır.[3] Bu iki kardeş, olgunlaştıklarında annelerini köleleştiren Thebe kralı Lycus ve onun karısı Dirce'e karşı korkunç bir öç alma savaşımına girişmişler ve sonunda Dirce'yi vahşi bir boğanın boynuzuna bağlamak suretiyle ondan intikamlarını almışlardır.[1] Bu olay, söylencelerde şöyle anlatılır:

Günün birinde Dirke'nin yanından kaçan Antiope gelir, dağda oğullarını bulur ve öcünü almaya iter onları. İkizler Thebai'ye dönerler, Lykos'u öldürüp, Dirke'yi azgın bir boğanın boynuzlarına saçlarıyla bağlayarak salıverirler hayvanı. Dirke, kayalar üstünde parçalanıp can verir. Ölüsü bir ırmağa atılır, o ırmağa "Dirke" adı verilmiştir sonradan. Zeus'un buyruğuyla Thebai şehrinin yönetimi bundan sonra Amphion'la Zethos'a geçer.

İkizler kentin surlarını kurmaya koyulurlar. İkizler birbirlerine hiç benzemiyorlar, sert yaratışlı Zethos avcı ve savaşçı idi, Amphion ise tam tersine yumuşak, sevimli bir sanatçıydı. Surları yaparken Zethos sırtında kocaman kaya parçaları taşıyor, Amphion ise lyra çalıyor, çalgının güzel ve büyüleyici seslerine kendilerini kaptıran taşlar yerlerinden kımıldıyor, istenilen sıraya girip yan yana diziliyorlardı.

Amphion Tantalos'un kızı Niobe ile evlenmiş, Apollon'la Artemis Niobe'nin çocuklarını oklarıyla vururken Amphios'u da küstah bir soy yarattı diye öldürmüşler (Niobe).[4]

Bir diğer anlatımda, ikizleri dağ başına bırakanların Thebai Kralı Lykos'la karısı Dirke olduğu geçmektedir. Antiope'yi köleleştirmişler. İkizler, dağda büyüyüp, sonradan Thebai'ye dönmüş, hem kendi öçlerini hem de analarının öcünü almışlar.

Amphion, Tantalos'un kızı Niobe ile evlenmiş, Apollon'la Artemis, Niobe'nin çocuklarını oklarıyla vururken, Amphion'u da arsız bir soy yarattı diye öldürmüşler.[3]

Kaynaklar

[1] www.itusozluk.com/goster.php/amphion
[2] tr.wikipedia.org/wiki/Antiope_(Amphion'un_annesi)
[3] www.felsefeekibi.com/mitoloji/sozluk_amaltheia_amyzon.html
[4] www.turkforum.net/showthread.php?t=414652


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073074 ziyaretçi (142849937 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)