Anlamak
 
anlamak

Anlamak

Önder Demir

“Anlayana her gün tazedir hayat
Anlamayana ise her gün bayat.”

Bu güzel atasözü ile sözlerime başlamak istiyorum. Ne güzel demiş atalarımız; "Anlayana her gün tazedir hayat; Anlamayana ise her gün bayat."

Evet, bütün ayrılıklar, hüzün ve korku doğurur. Bu hüzünler ve korkular, aslında bir illüzyondan ibarettir. Çünkü bizler, "bir" olduğumuzu yani bir Allah'a bağlı olduğumuzu unutuyoruz.

Bizler, aslında bir anlayabilsek, diğer insanların sevinçlerinin bizim kendi sevinçlerimiz olduğunu ve bir anlayabilsek, diğer insanların hüzünlerinin bizim kendi hüznümüz olduğunu. İşte o zaman, yeryüzünde hayatlarımız, çok ciddi anlamda pozitif bir şekilde değişecektir.

Bir olduğumuzda ve hepimiz bir olan Yüce Allah'ın kulları olduğumuzu anladığımızda, inanın dünyada kin ve nefrete yer kalmayacaktır. Çünkü başkalarının acısının kendi acılarımız ve onların sevinçlerinin kendi sevinçlerimiz olduğunu fark ettiğimiz anda hayatımız, bir başka algılama boyutuna geçmiş olacaktır ve otomatik olarak kıskançlık, kin, nefret diğer insanları eleştirme ve beğenmeme gibi durumlar ortadan kalkmış olacaktır.

Yüce Yaradan, bizleri bir Adem ve bir Havva'dan yarattı ve kendi ruhundan bizlere üfledi. Bu yüzden hepimiz, bir soydan gelmekteyiz. Bu da Hz. Adem'in soyudur ve hepimiz, bir olan Yüce Yaratıcı'nın kuluyuz. Hz. Adem ise Yüce Allah'ın yeryüzündeki ilk "Halife'sidir.

Ne diyelim; Yüce Allah, bizlere doğruları anlamak için basiret versin ve bizleri birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşayan ve birbirine değer veren kullarından eylesin. Amin.

Selam ve dua ile,
Önder Demir.

Önder Demir'in Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: bence..., 22.01.2010, 16:49 (UTC):
başlığa bakarak çok daha uzun içerikli vede felsefi yönden de değerlendirerek yazılabilirdi diye düşünüyorum.anlamak zorunda olduğumuz hayata dair birşeyler beklerdim ve nasıl anlayacağımıza dair...mesela anlamak bir tür ders almakmıdır hayattan?neler değiştirir?benim hayatımda çok şey değiştirir örnek:düşncelerine değer verdiğim biri bana çok kavgacı olduğumu,tartışma olan heryerde beni bulmanın zor olmadığını söylemişti.önce içerledim ama sonra üstünde düşündükçe ANLADIM ki haklı:)buna göre bu davranışımı düzeltmeye çalıştım.anlamak aynı zamanda farkında olmak da olabilir mi?yani birtür farkındalık sağlar mı?bana göre evet,anladığımızda anlaşılmaya başlayacağımızı anlayacağız:)karşımızdakini anlamak bazen dünyayı bile değiştirebilir...elinize,emeğinize sağlık...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990213 ziyaretçi (134775964 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler