Anlasilmak Istemisti Kadin
 
Kadın, Woman

Anlaşılmak İstemişti Kadın

Bircan M.

Anlaşılmak istemişti kadın. Zayıf kimliği altında ne kadar güçlü olduğunu göstermek istemişti. Yıllarca mücâdele etti. On beş yaşında satılmak istememişti doğuda. Taşrada töre kurbanı olmayı istememişti.

Dört duvar arasında eşya olmayı istememişti kadın; mecburdu, sindirildi.

Sorulmadı fikri. Daha ezelden verilmişti hükmü; hissettiği gibi seçemezdi yaşamını. Boynunu çaresiz eğmeyi öğrendi. İlk aile dediği sığındığı kollardan darbeyi aldı. Küçük dünyasında nerede olsa korumasızdı bir kesim kadın.

Mutsuz toplumlar yetiştirilmek adına programlandı ...Anne olacaktı o psikolojiyle ve daha kendi büyümeden dünyasında çocuk yetiştirecek ve ayakta durmayı öğrenecekti acılarından.

Anlaşılmayı istedi kadın, her toplumda. Cinsel bir obje gibi görüldü. Fikir çatışmalarına siper edildi.

En ağır yükü yüklenmişti kadın, nâmus adını taşıyarak. Toplumun hâlâ birtakım sorunlarını atamadığı bölgelerinde bu ağır yük altında ezildiler.

Eşi anlasın istedi. Dövüldü .. Evlâdı anlasın istedi. Terk edildi. Dışarıdan yargılandı kadın, iç dünyasına bakılmadan. Çalıştırıldı yorgunluğuna aldırmadan. Sevgiyi öğrenemedi. Tabii ki sevmeyi de.

Zamanla ayakta durmayı öğrendi kadın. Ama yine değişmedi yazgıları, susturuldu ve sindirildi ve yine hâlâ anlaşılamıyor kaderleri değişmeyenler.

Anlaşılamamak, büyük bir toplum sorunu hâlâ bazı kesimlerde ciddî derecede devam ettiği ve yine en çok kadınların etkilendiği bir sorun. Bir şekilde erkek lider ve maddî gücü kadından çok daha fazla elinde ve büyük bölümü maalesef duygudan yoksun ya da göstermeyi bilmiyor ve yaşam şartları ilerledikçe, yenilendikçe kadın, bu kimliğinden sıyrılmak adına hata yapabiliyor. Kendini ifâde etmek adına bir çok değerleri yıkabiliyor. Bir yerde mutlaka bu yük ağır gelecek ve kadının içinde biriken her şey, bir zaman diliminde patlak verecekti. En çok da sevgi açlığı. ve veriyor da. Tabii ki bu her iki gurubu da içine alıyor.

Kadın olsun, erkek olsun, birbirimize bakış açımız çok önemli görselliğin dışında duygular var. Onlar ezilirse, ezildikçe bu toplumsal sorun büyüyecek gibi görünüyor.

Toplumda hâlâ bu eksiklik ciddi derecede devam ediyor. Amerikan filmleri, mâcerâ, aksiyon olarak izlenime girerken, bizim filmlerimizde, dizilerimizde hâlâ bu sorun ciddî olarak işlenmekte. Hata yapan ya da yapmak zorunda olan kadın, dışlanmakta. Peki tam tersi olup en baştan anlaşılmaya çalışılsalardı ne olurdu?Sanırım bu cevabı almak için çok uzun zaman bekleyeceğiz. Fakat hiç kimsenin hatalarını tek başına yapmadığını düşünerek.

Bir kadını ağlatmak kolay aslında. Anlamaya çalışmak zor, ama imkânsız değildir. Sadece tek bir soru bekler kadın. Ne istiyorsun? Bunu sorup dinlemekte zor değil.

Anlaşılmak istemişti kadın, ezilmek değil.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: nilgün/ izmir, 06.12.2010, 17:24 (UTC):
değildir aslında kadın zayıf...güçsüz.., savunmasız hiç değil.en akıllıdır yeri geldiğinde .en bilgedir.en savaşçı.Hayata dair ne varsa barındırır içinde...sadece izin vermiştir erkeğe..kendini göstersin...uzlaşmanın orta yolun ipuçlarını yakalasın diye..ah erkekler ah..tebrik ederim bircan yazın güzel ve yalın.

Yorumu gönderen: daydreamer, 06.12.2010, 14:54 (UTC):
Kadın hayat,erkek ölümle ilişkilendirilmiştir her zaman.Kadın zayıf,narin duygulu fakat hayat doludur.tıpkı yeni filizlenmiş bir fidan gibi...erkek ie yıllanmış ağaç gibi kalın,sert fakat cansız...Her insanın içinde ademin de havvanın da tohumu bulunmaktadır yani zor değildir aslında anlaşılabilmek bu kadar...yalnızca herkes içine dönmeli, düşünmeli,hissetmelidir biraz o kadar.Tebrik ederim bircan hanım içten,sade fakat anlatılmak istenen net olarak anlatılmış=)

Yorumu gönderen: Ebruli..., 06.12.2010, 12:59 (UTC):
Kadin ezilen buzulen olmus tarihlar boyu cunki kimse hakiki muslaman olarak yasayamamis.. Islamin verdigi deger anlasilsaydi, cok daha rahat olacaktik.. Bugunun kadini "modern köle" hem calisacak, hem anne olacak hem es olacak. Ustelik IYI bir anne olacak, IYI bir es olacak, ve isindede BASARILI olacak.. Calisan bir bayan olarak gercekten merak ediyorum.. Hangi ara olacagiz bunlari, nezaman zaman bulacagiz anne olmaya es olmaya.. Is gunu zaten 8 saat.. Dogudan ezilen batida köleyiz vesselam...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993731 ziyaretçi (134784551 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler