Araf Nedir?
 
araf, purgatory, Gustave Dore
Gustave Dore'nin "Purgatory" (Araf) adlı tablosu.

Araf Nedir?

A'raf, arfın çoğulu ve yüksek bir yer demektir. A'raf, tefsirlerde Cennet ile Cehennem arasında kurulu olan sur olarak zikredilmektedir. Zaten bu kelime bir sûreye de ad olmuştur. A'raf suresi, A'raftan bahsettiği için bu ismi almıştır.

Araf, esasen orta menzil, orta yer demektir. Âyetten anlaşılan manâsıyla Cennetle Cehennem arasındadır; fakat keyfiyeti hakkında hiçbir malumata sahip değiliz.

Burada bulunan şahıslar kimlerdir? Bu soruya verilen birçok cevap vardır. Fakat verilen cevapların hepsi de dirayetle alâkalıdır. Çünkü hem Araf hem de Araf'ta bulunanlar hakkında Kurân'da zikri geçen hususun dışında herhangi bir rivayet bilmiyoruz. Kurân-ı Kerîm'de ise üç ayrı tablo sergilenmekte ve bu arada Araf'taki insanlardan bahsedilmektedir.

Birinci bölümde, Cennet ehlinin Cehennem ehline sorusu yer alıyor. Cennet ehli soruyor: "Biz Rabb'imizin bize vadettiğini gerçek olarak bulduk; siz de Rabb'inizin size vaadettiğini gerçek olarak buldunuz mu?" Bu soruya Cehennem ehli "Evet" diye cevap veriyor.

Tam bu esnada aralarından bir münâdi şöyle seslenir: "Allah'ın (cc) laneti zalimlerin üzerine olsun!." (A'raf/44)

İkinci tabloda devreye A'raf ehli giriyor. Cennet ehline bakıp "Selam size" diyorlar. Cehennem ehlini gördüklerinde de "Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma!" diyorlar.

Daha sonrada tanıdıkları Cehennem ehlinin ileri gelenlerine dünyadaki sözlerini hatırlatıyor ve onlara ne mallarının ne de çocuklarının hiçbir fayda vermediğini yüzlerine vuruyorlar. Bu sahne değişir gibi oluyor ve son olarak Araf ehlinin Cennet ehline şu sözleri duyuluyor: "Girin Cennete artık size korku yoktur ve siz üzülecek de değilsiniz" (A'raf/49).

3. tabloda ise, Cehennem’dekilerin Cennet ehline verilen nimetlerden kendilerine de vermelerini talep ederek "Suyunuzdan ya da Allah'ın (cc) size verdiği nimetlerden bizim üzerimize de dökün" diye seslenişleri yer alıyor. Cennet ehlinin verdiği cevap ise şu oluyor: "Allah (cc) bunları kafirlere haram kılmıştır." (A'raf/50).

Demek oluyor ki Araf ehli, bir yönüyle Cennet ehliyle diğer yönüyle de Cehennem ehliyle münasebet içindeler. Her iki tarafı da yakından tanımakta ve bilmekteler.

Bu arada bazı sahabeden Araf'ın sıratın şerefeleri ve Araf'takiler de günahı, sevabı müsavi olanlar. Diğer bazılarından da, bunlar peygamberler, şehitler, âlimler ve âdeta melekleşmiş yüksek ruhlu insanlar olup, ötelerden bakar her iki menzilde olup bitenleri görür ve yukarda bahsi geçen muhavereye iştirak ederler, şeklinde rivayetler var ise de tahkik ehlince şayan-ı kabul görülmemiştir.

İsrailiyat'ta bunlar, günah ve sevapları eşit olan insanlar şeklinde yer almaktadır. Bazıları da bunların insan suretinde melekler olduğunu söylemektedir. Bu son kısım doğru kabul edilecek olursa âyette geçen "Ve hüm yatmeûn" (Onlar Cennet'e girmeyi umuyorlar) ifadesi Cennet ehline râci olur. Yani Cennet ehli Cennetlik olduklarını bildikleri halde daha henüz girmedikleri bir anda. Demek olur.

Bazılarına göre de, Cennet'e bakıp ümitle dolan, Cehennem'e bakıp korkudan ürperen bu insanlar orada Cennet'e tam ehil hâle gelebilmeleri için bir müddet böyle bir sıkıntı ve iç geçirmeyi tatmaları gereken kimselerdir.

Evet günahkârların bazılarına dünyada çektikleri sıkıntılar keffaret olurken, bazılarına da kabir azabı keffaret olmakta ve onları günahlardan temizlemektedir. Ancak bunlarla temizlenmeyecek durumda olanlar ise ahirette böyle bir temizlenme ameliyesinden geçeceklerdir.

İşte bunlardan bir grup da Cennet ehli Cennet'e girdikten sonra bir müddet kalacak ve Cennet umudu ve Cehennem endişesiyle Araf'ta ömür süreceklerdir. Bu hayat şekli de onlar için bir keffaret ve günahlardan arınma olacaktır ve daha sonra da Cenâb-ı Hakk'ın (cc) rahmet ve inayetiyle Cennet'e gireceklerdir.

Her şeyin hakikat ve içyüzünü Allah (cc) bildiği gibi, Araf'ı ve Araf'takilerini de ancak Allah bilir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: BÜ+RA, 30.11.2010, 21:47 (UTC):
VAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY BE

Yorumu gönderen: Muhammet, 28.11.2010, 00:45 (UTC):
Allah razı olsun. Çok teşekkür ediyorum

Yorumu gönderen: ÇAKIR, 27.11.2010, 10:58 (UTC):
king_mert33
et hot mail . com
ekleyib beni

Yorumu gönderen: kaan, 24.11.2010, 09:31 (UTC):
teşekkürler bilgi verdiğiniz için çok sağolun Allah sizden razı olsun .

Yorumu gönderen: duygu, 22.11.2010, 09:02 (UTC):
tskler

Yorumu gönderen: Tarık, 20.11.2010, 18:15 (UTC):
Çok Teşekkürler Çok Güzel olmuş.....

Yorumu gönderen: hilal, 19.11.2010, 09:27 (UTC):
çok sagolun

Yorumu gönderen: berat, 15.11.2010, 19:45 (UTC):
bigi için sağol

Yorumu gönderen: hacer, 02.11.2010, 19:01 (UTC):
ALLAH razı olsun bir bilgi daha edindim çok ama çok tşk ederim size.

Yorumu gönderen: sema, 02.11.2010, 14:59 (UTC):
çok işime yarada çok teşekkür ederin

Yorumu gönderen: yunus, 03.08.2010, 18:53 (UTC):
allah razı olsun araf hakkında o kadar sey duydum belli bir kaynaktan alması güzel oldu allah razı olsun arkadaşımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073905 ziyaretçi (142853767 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)