Arakhne Efsanesi (Izmir)
 
Arakhne, Arachne, Arakne
Diego Velázquez'in Arachne efsanesini resmettiği ünlü tablosu.

Arakhne Efsanesi (İzmir)

(Örümceğe Dönüşen Genç Kız)

İzmir'in 40 kilometre güneyindeki Kolophon (yeni adıyla Değirmendere) Kenti'nde güzeller güzeli bir kız yaşamaktadır. Dokumacılıkta, örgüde, iplik bükmede üstüne yoktur. Öyle güzel iş işler, kilimler dokur ki, onun yaptıklarını görmek için göllerden, dağlardan, ormanlardan periler akın eder, insanlar, kilim tezgâhındaki kızın başından ayrılmaz. Onu gergefinin başında görenler, gözlerini becerikli parmaklarından, ortaya çıkardığı benzersiz nakıştan ayıramazlar. Ona, "Örmeyi Tanrıça Athena'dan mı öğrendin?" diye sorarlar. Kız, bu türden sorulara kızar ve Athena'yla boy ölçüşebileceğini söylermiş.

Bir ölümlünün bu denli büyüklenmesi, Athena'nın canını sıkar. Yaşlı bir kadın kılığına girip ona tanrılarla boy ölçüşmekten kaçınmasını öğütler. Athena, el işlerinin tanrıçasıdır. Ölümlüler, iş işlemeyi ondan öğrenmiştir. Ama kız, hiç oralı olmaz. Tanrıça'yla yarışmaya hazır olduğunu söyler.

Athena, kimliğini açıklar ve gergef başında yarışmaya başlarlar. Gergef bitince Athena bakar ki kızın nakışı kusursuz, kendininkinden daha güzel. Öfkeyle gergefi parçalar, nakışı yırtar.

Kız, üzüntüsünden kendisini asar. Ama Athena'nın öfkesi geçmemiştir. Kızın ölmesine izin vermez ve yaşadığı sürece tozlu köşelerde ağ örsün diye kızı örümceğe dönüştürür. O (Arakhne), ağ örecek, ama insanlar da her gördükleri yerde ağını bozacak, Arakhne de yeniden işe koyulup yeniden örecektir. Yaşamı böylesine yararsız bir uğraşla tükenip gidecektir.

Gerçekten de Kolophon (Değirmendere), Antik Çağ'da Miletos'la birlikte dokumacılığı ve yünleriyle ünlüdür. Akdeniz ve Karadeniz'de kolonileri vardır. Kadın giyimi, bu kentlerde biçimlenir. Girit'te yapılan kazılarda, Girit Miletosu'nda bu efsaneyi canlandıran mühür ve sikkeler bulunmuştur. Daha sonra bu kentlerin önemini yitirmesi, Athena'nın kıskançlığına bağlanmıştır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: BalıMerve, 13.09.2018, 10:29 (UTC):
ama bunu paylaşmak istediğim guruplar,hatta çoğu zaman facebookun kendisi bazı linklere izin vermeyebiliyor.bende altına alıntı yazıyorum ve emekçinin ismini soyismini yazıyorum çoğunlukla..

Yorumu gönderen: Uyarıcı, 06.12.2017, 01:38 (UTC):
Allah şehadet eyledi şu gerçeğe ki, başka tanrı yok, ancak O vardır. Bütün melekler ve ilim uluları da dosdoğru olarak buna şahittir ki, başka tanrı yok, ancak O aziz, O hakîm vardır. (ALİ-İMRAN/18)

Allah, buyurmuştur ki: İki ilâh edinmeyin. O, ancak bir ilâhdır. Onun için yalnız benden korkun. (NAHL/51)

De ki; O Allah bir tektir. (İHLAS/1)

İşte O, Allah'tır. O'ndan başka tanrı yoktur. Önünde de, sonunda da hamd O'nundur, hüküm O'nundur. Ve ancak O'na döndürüleceksiniz. (KASAS/70)

Her halde hepinizin ilâhı, bir tek ilâhtır. Ondan başka bir ilâh yoktur. O Rahmân ve Rahîm'dir. (BAKARA/163)

Yorumu gönderen: ahmet, 12.01.2016, 13:42 (UTC):
bayaa guzel bır efsane bence ama sız bır de hem faustina efsanesıne bır de philemon ile baukis efsanesinede bakın

Yorumu gönderen: isim, 30.12.2014, 08:37 (UTC):
Ben farkli versiyonunu biliyorum hikayenin. Kiz, Athena nin bile bu kadar guzel oremeyecegini soyler, boburlenir. Bunun uzerine, Bu ne curet diye orumcege donusturur kizi. Yarisma falan olmaz. Tanrica olumluyu kiskanmaz.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464799 ziyaretçi (143892650 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)