Asatru
 
Asatru

Asatru

Asatru Neo-Pagan türünden inançların en çok saygı görenlerindendir. Bu inanç türü Witchcraft, Kelt Druidizmi, Mısır,Yunan,Roma ve diğer eskil Pagan inançlarının yeniden yapılandırılmış hallerini kapsar. Ancak, birçok Asatru inancına bağlı kişi (Asatruers) kendi inançlarını Neo-Pagan ağacının bir dalı olarak değil, ama tamamen farklı bir başka ağaç olarak değerlendirmektedir. Birçok farklı geleneklere sahip Witchcraft'ın tersine, Asatru'nun bu yeniden yapılanımı, yaşayan tarihi kanıtlara dayanmaktadır ve orjinal İskandinav inançlarına olabildiğince yakın durmaya çalışmaktadır.

Asatru ya da Ásatrú İzlandaca bir kelimedir ve Danimarka dilindeki Asetro sözcüğünü bir çevirisidir. Bu ikincisi, araştırmacılar (scholars) tarafından 19. yüzyılın ortalarında kabul edilmişti ve anlamı Asir'e (Asatru inancındaki tanrılar topluluğu) inanmaktı. İskandinavya da bu din çeşitli adlarla anılır: Forn Sigr (Eskil yol demektir), Forn sed (Eskil Gelenek), Nordisk sed (Kuzey Geleneği) ve son olarak Hedensk sed (Pagan Geleneği)

Asatru
Asatru

Asatru İnançları

Asatru çok tanrılı bir dindir ve bu dine göre İskandinav panteonunda üç farklı nesil tanrı vardır. Onlara tıpkı insan yaşamının içine karışmış ve dünya üzerinde yaşayan güçler gibi bakılır:

1. The Aesir: Bunlar krallığı, düzeni ve zanaatları temsil eden bir tanrılar klanı ya da kabilesidir.

2. The Vanir: Doğanın bereketini ve güçlerini temsil eden tanrılar grubu. Bir parçası olmamakla beraber, onlarda klanla beraber düşünülür.

3. The Jotnar: Bunlar Aesir klanıyla bitmez bir savaş durumunda olan devlerdir. Kaos'u ve yıkımı temsil ederler. Ragnarok savaşında, birçok tanrı ölecek, dünyanın sonu gelecek ve yeniden doğacaktır.

Spesifik Tanrılar

En önemlilerinden bazıları

Thor yıldırım tanrısıdır ve kutsal çekiç Mjolnir'i kullanır. Savaş arabasıyla (Chariot) gökyüzünde dolanırken yıldırımlar ortaya çıkar. İngilizcede perşembe gününe verilen ad olan Thursday, anlamı Thor'un Günü demek olan “Thor's Day” kelimesinden türemiştir. Odin tek gözlü tanrıdır; gözlerinin birinden bilgelik pınarından akan suyu içebilmek için vazgeçmiştir. Bir büyücü ve tanrıların içinde en bilgesidir. Rune taşlarının sırrını, kendini Yggdrasil ağacına dokuz gece boyunca asarak öğrenmiştir. Frey Yule kutlamasının tanrısıdır. (bu kış gündönümüne ve tam olarak Aralığın 21.gününe denk gelir) O aynı zamanda barışın, bereketi getiren bolluğun ve başarının tanrısıdır. Babası ise Njord idi.

Spesifik Tanrıçalar

En önemlilerinden bazıları

Freya (aka Freyja) aşk, güzellik ve cinsellik tanrıçasıdır. Valkyrie'lerin komutanı olarak savaş alanlarında ölen savaşçıların ruhlarını Valhalla'ya (Odinin büyük sarayı) götürür. Frigg Odin'in karısıdır. İsmi sonradan, argo lugatında sekste soğukluğu belirten bir kelime olan frigid'e dönüşmüştür. Ev halkının ve özellikle evli kadınların koruyucusudur. Skadi özgürlük, ölüm, avcılık ve kayak tanrıçasıdır. Scandinavia, yani İskandinavya, adını ondan alır. Aynı zamanda İngilizce kelimeler olan shadow, skullduggery ve shade'in orijininde de bu tanrıçanın adı yatmaktadır.

Ostara, ilkbahar ekinoksunda adına kutlamalar yapılan bereket tanrıçasıdır. Saksonlarca Eostre olarak bilinir ve Bahar Tanrıçasıdır. İngilizcedeki Easter (paskalya günü) kelimesi onun adından gelir. Ostara'nın sembolleri yumurtalar ve yabani tavşanlardır. Diğer Kutsal Varlıklar: Diğer tanrılar, Aegir, Balder, Bragi, Forseti, Heimdall, Loki, Njord, Ran, Tyr, Ull ve Vithar'dır. Asatru inancına bağlı kişiler ayrıca Landvaettir denen yeryüzü ruhlarını da yüce tutup onurlandırırlar.

Asatru

Hayat Değerleri

Onlar Dokuz Yüce Meziyete uyarlar: Cesaret, Gerçek, Onur, Sadakat, Disiplin, Konukseverlik, Çalışkanlık, Kendine-Güven ve Azim. Aile onlar için çok değerlidir ve el üstünde tutulur. Etnik olsun, dillere dayalı olsun, ırklara ya da cinsiyete dayalı olsun, her tür ayrımcılığı ve taraf tutmaya şiddetle reddederler.

Orijin: İnsalık tanrılar tarafından yaratılmıştır. Odin, Vili, bir de Ve adlı üç kardeş tanrı iki ağaçtan insanlığı yaratmışlardır ve birinin ismini Ask ve diğerininkini de Embla olarak belirlemişlerdir. Bir başka tanrı, Rig dünyaya ziyaret etmiş ve sosyal sınıfları oluşturmuştur.

Yaradılış Hikayesi: Voluspa (Peygamberlerin Kehaneti) adlı bir şiir Asatru inancına göre evrenin yaradılış hikayesini anlatmaktadır. Şiire göre en başta Muspelheim (Ateşin Ülkesi) ile Niflheim buzlar ülkesi arasında Ginnungigap diye anılan boşluk vardır. Daha sonra ateş ve buz birbirlerine doğru yaklaşmaya başlarlar ve çarpıştıklarında evren ortaya çıkar. Odin, Vili bir de Ve daha sonra öldürdükleri bir devin vücudundan dünyayı yaratırlar.

Ölümden Sonrası: Savaşlarda ölüdürülenler Valkyrie'ler tarafından Odin'in sarayı Valhallaya görürülür ve burada, onlar hergün kesilen ve yeniden dirilen bir domuz olan Särimner'i yerler. Kim ki kötülükler ve hainlikler yaparak ömrünü geçirir, o Hifnel'de yaşamaya gönderilir. Her ne kadar bu yer ismiyle de hristiyan cehennemini (hell) andırıyorsa, onunla hiçbir ilgisi yoktur. Sonsuz bir durgunluğun ve barışın olduğu bir yerdir Hifnel.

Asatru

Asatru Ayin ve Uygulamaları

Yerel dinsel toplulukları Kindreds, Hearths ve Garths olarak adlandırılır. Rahipleri Gothi; rahibeleri de Gythia olarak.

The Blot: Bu ayin Asatru inancının en genel olan ayinlerinden biridir. Eski çağlarda, hemen hemen bütün antik inançlarda olduğu gibi Asatru inancına mensup kişilerde tanrılara adanan bir hayvanı kurban ederlerdi. Bu bir rüşvet ya da ölen hayvanın güçlerini ele geçirmek için bir yöntem olarak algılanmaz, yalnızca içinde oldukları bolluğu tanrılarla paylaşmak yerine geçerdi. Şimdilerde, Asatru inancında hayvan kurban etmek yerini bira, meyve suları ya da mead (mayalandırılmış bal ve sudan yapılan alkollü bir içki) sunmaya bırakmıştır.

The Sumbel: Bu ayin, içkilerin içildiği bir kutlamadır. Bir boynuzun içine doldurulan içki ayine katılan arasında elden ele geçirilir. Katılan herkes bir selam verir ve kızarmış bir dilim ekmeği tanrılara, eski kahramanlara ya da atalarına sunar; ya da bir hikaye, şarkı ya da şiir söyler ve sonra boynuzdan içki içer.

Profession ya da Adoption: Bu, Asatru'nun tamamen kendine özgü ve diğer dinlerden onu ayıran bir ayinidir. Ayinde Asgard, Aesir ve Vanir tanrılarına bağlılık yemini edilir. Bir yemin çemberi ya da başka bir objenin etrafında toplanılarak bir Gothi ya da Gythia ve geri kalan Kindred, Hearth ya da Garth gözetiminde yapılır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ayşe sarıhan, 23.08.2016, 19:03 (UTC):
Ağa neden girişte shera'nin resmi var

Yorumu gönderen: Halaskar, 20.12.2015, 07:13 (UTC):
Ha bizde bu tanriciklarin oyuncagiyiz (!). Tanri kelimesinin anlamlarindan biri ve hasi yaratan demek , iki bilgi icin tanrinin biri gozunu veriyor yok kendini asiyor , yok savasta oluyor. Soyle dusunun , insan , doğa , hatta tum evreni dusunun. Muhtesem birsey dimi ? Kusursuz , cmlik oynama olsa galaksilerin yok olabilecegi kadar kusursuz. Insan , hucrelerine inince , icine girince basli basina bir mikro evren. Sizce bunlari iki gram akil icin tek gozunu veren ya da kendini 1 hafta asan bir tanricik yapabilir mi ? Ben soyliyeyim 100 tanesi birlesse yapamaz. Suan icinde bulundugumuz evren oyle eli cekicli tek gozlu tanrilar toplulugu mu yaratti diyor bu din bana :D , ama roman falan yazsalardi bunlari harbiden cok satardi. Fantastik Roman. Evrene kiyasla , bir kum tanesinin kattirilyonda 1 den daha da kucuk bir simsegi gokten asagi cekicle indiren tanricik thor (filmi cok iyi) . Birde 19m Yuzyilda kabul edilmis. Bu tanrilar evrenin buyuklugunden haberdar degilmiydi niye insanlari sadece dunya bilgileriyle kisitladilar. 19 yuzyilda bundan hebardardi insanlar ve buna ragmen kabul etmisler. Bunu kabul eden insan bunlari dusunemeyecek kadar dusuncesiz ve akilsizsa ona inanipda kabulunu dini yapan insanlar ne kadar akilsizdir dusunemiyorum. Bizde akilsiziz o ayri bir konu , Kuran i kerimde herseyden bahsediliyor ve gozumuzun onunde oldugu halde 14 asirdir teknolojik ve bilimsel anlamda cok onemli kesifler yapamiyoruz . Web sitenizi begendim baska yerde bu kadar bilgiyi bir arada bulmak zor olurdu .
Inanmadan once herseyi dusunmeniz dilegiyle, HERSEYI

Yorumu gönderen: İlknur, 10.02.2015, 22:32 (UTC):
Thor'u izlemiş kadar oldumBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464925 ziyaretçi (143893002 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)