Asil Kiyamet CERN'e Üye Olmazsak Kopacak
 
Engin Arık, Baki Akkuş, CERN

Asıl Kıyamet CERN'e Üye Olmazsak Kopacak

Türkiye'nin CERN'e üyeliği için 40 yılını adayan Engin Arık'tan bayrağı devralan Prof. Akkuş, siyasetçilere seslendi: “İç meseleleri bırakın, bilime yatırım yapın, yoksa geleceğimiz olmayacak.”

Isparta'daki uçak kazasında ölen fizikçi Prof. Dr. Engin Arık, Türkiye'nin, dünyanın en büyük nükleer araştırma merkezi CERN'e tam üye olabilmesi için 40 yıl uğraştı. Ancak kazada 5 meslektaşıyla birlikte yaşamını yitirince çalışmaları yarım kaldı. Yaşasaydı Türkiye'de büyük bir araştırma merkezi kurmayı hedefliyordu. Kazadan bir süre sonra, CERN'in 8 gözlemci ülkesinden biri olan Türkiye, merkeze tam üye olabilmek için ilk adımı attı ama Arık, “En büyük hayalim” dediği anlaşmanın imzalanmasına tanık olamadı.

Bayrağı Arık'tan devralan Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, meslektaşının çalışmaları sırasında büyük engellemelerle karşılaştığını ve ardından korkunç kazanın meydana geldiğini söyledi. Akkuş, NTVMSNBC'ye Türkiye'nin nükleer macerasını, CERN'in gerçekleştireceği Big Bang deneyini ve Dan Brown'un “Melekler ve Şeytanlar” kitabında yer alan “Büyük patlama olursa, Dünya'yı içine çekecek büyük bir kara delik meydana gelecek” iddiasındaki gerçeklik payını anlattı ve siyasetçilere “kavgayı bırakın, bilime yatırım yapın” mesajını verdi.

CERN neden kuruldu?

12 Avrupa ülkesi, 1954 yılında, nükleer araştırmalar konusunda ABD'yle rekabet edebilmek ve bu ülke karşısında güçlü olabilmek için CERN'ü (Avrupa Konseyi Nükleer Araştırmalar Merkezi) kurdu. Bugün 20 üyesi olan ve 80 ülkeden yaklaşık 6500 bilim insanının çalıştığı CERN, dünyanın en büyük nükleer fizik araştırma merkezi.

Şimdi de Big Bang deneyini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Dan Brown'un kitabında iddia ettiği gibi bu deneyden sonra Dünya'yı büyük bir tehlike bekliyor mu?

Aslına bakılırsa, oradan tam olarak ne çıkacağını kimse bilmiyor. Bilim insanları da küçük bir “Big Bang” yaratacak makineyi takip ederek, Dünya'nın nasıl oluştuğunu anlamaya çalışacak. Üzerinde 14 yıldır çalışılan ve 4.4 milyon sterlin harcanan bu deneye LHC (büyük hadron çarpıştırıcısı) deneyi deniyor. Deneyle 27 kilometrelik alanda yerin 100 metre altındaki tünellerde dev mıknatıslar kullanılarak bugüne kadar denenmemiş bir hızda ve -271 derecede atom parçacıkları çarpıştırılacak, ‘Tanrı'nın maddesi' olarak da bilinen kara maddedin oluşumu incelenecek. Parçacığa kütle kazandıran nedir, anlamaya çalışılacak.

CERN, dünyanın en büyük nükleer araştırma merkezi. Dan Brown “Melekler ve Şeytanlar” kitabında bu araştırmanın bir kara delik oluşturacağını ve büyük bir kıyamete sebep olacağını yazmıştı. Bu iddiadan endişe duyuluyor. Gerçekten söz konusu olabilir mi böyle bir kıyamet?

Ben bu endişeleri ciddiye almıyorum. Sanki büyük bir patlama yaratılacakmış gibi bir düşünce var ama doğru değil. Bir deney gerçekleştiriliyor ve bu deneyin tüm Dünya'yı içine alacak bir kara delik oluşturması mümkün değil. Bence bu Brown'ın meşhur olma kaygısıdır.

Türkiye'nin programda gözlemci kuruluş olarak yer almasının ve 3-4 yıl içinde tam üyeliğe kabul edilebilmesinin anlamı ne?

CERN'e üye olan ülkeler, yürütülecek projelerin seçilmesi ve izlenip değerlendirilmesi konularında önemli kararlar alabiliyorlar. Eğer üye değilseniz, bu karar mekanizmasında etkiniz olmuyor, sadece gözlemliyorsunuz. Bugüne bizim kadar gözlediğimiz gibi. Aslında biz tam olarak neyi gözlüyoruz, onu da anlayabilmiş değilim. Şu anda oradaki deneylere katılabiliyoruz ama deneylerde ve konseyde hiçbir söz hakkımız yok. Bu yüzden bilim insanlarımızın CERN'e gidip çalışmalara katılabilmesi söz konusu değil. Üye olduğumuz takdirde Türkiye'den binlerce fizikçi, mühendis, biyolog ve kimyacı CERN'de çalışabilecek.

Türkiye'nin üye olması için hangi kriterler aranıyor?

Türkiye bu yıl işbirliği anlaşması yaptı. Üyelik için tekrar ve en kısa sürede başvurmamız gerekiyor. Üç yıllık süre içinde, hem siyasi, hem de bilimsel alanlarda belli kriterler aranıyor. Siyasi olarak, CERN konseyinde 20 üyenin Türkiye'nin katılımına ‘evet' demesi gerekiyor. Türkiye'nin de bu süreç içinde bilimsel altyapısıyla ilgili tüm bilgileri CERN'e vermesi gerekiyor. Bunu AB sürecinde yaşadıklarımıza benzetebiliriz fakat burada beklenti daha az.

CİDDİ ENGELLEMELER VARDI, CUMHURBAŞKANI'NA İLETTİK

Türkiye'de altyapıyı oluşturmak için neler yapılması gerekiyor?

Rahmetli Engin Arık, Türkiye'de bir hızlandırıcı merkezi kurmaya çalışıyordu, sonra bu üzücü uçak kazası yaşandı ve Arık hayatını kaybetti. Kazada 6 bilimcimizi şehit verdik. Bu insanlar çok önemliydi. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Ankara'da bu merkezin temeli atılacak. Merkez, Avrupa'daki CERN'in yavrusu olacak. Bu konuda çok ciddi engellemelerle karşılaştık ve mücadele verdik. Bu engellemeler sonunda da uçak kazası meydana geldi. Biz bu engellemelerle ilgili dosyayı Cumhurbaşkanımıza verdik. Büyüklerimiz gerekeni yapacaktır.

Neydi bu engellemeler?

Bu çok ciddi bir konu ve açıklayamam.

ÇİN VE HİNDİSTAN SÜPER GÜÇ OLUYOR

CERN'e üye olmak Türkiye'ye ne kazandıracak ve ne kaybettirecek?

Türkiye'nin hiçbir kaybı olmayacak; çünkü kimya ile biyolojinin temelini sağlayan fiziktir. Bütün gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, örneğin ABD ve Rusya'ya ya da yakın gelecekte güçlü olacak Çin ve Hindistan'a, bilimsel araştırmalara çok büyük yatırım yaptıklarını görüyoruz. Çin ve Hindistan süper güç olma yolunda hızla ilerliyor. Bu durumda Türkiye'nin mümkün olduğu kadar çabuk CERN'e üye olması gerekiyor. 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazılı başvuruda bulunduk. 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile makamında görüşme yaptık ve kendilerinden destek sözü aldık. Bu tarihten sonra da 14 Nisan 2008'de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Okay Çakıroğlu ile CERN Genel Direktörü Robert Aymar anlaşma imzaladı. Şimdi 3-4 yıl içinde gerçekleşecek tam üyeliği bekliyoruz.

BİLİME YATIRIM YAPMAZSAK, YOK OLURUZ

Türkiye bu çalışmaların gerisinde kalırsa neler olur?

Türkiye'de bilime önem verilmediği bir gerçek. Bu medya için de geçerli. Bir mankenin özel hayatını daha çok önemsiyoruz. Medyanın ve siyasilerin öncülüğünde bilimi topluma tanıtmamız lazım. Türkiye coğrafi olarak çok kritik bir bölgede. Ayrıca dünyanın en zengin doğal kaynaklarına sahip. Uranyumu, boru, kömürü ve suyu var. Biz teknolojimizi geliştirip, büyük ve güçlü bir ülke olamazsak varlığımızı sürdüremeyiz. Siyasetçiler iç problemleri bir kenara bırakmalı ve oturup ülkenin geleceğini düşünmeli. Bilimsel araştırmaları ön plana alıp, Türkiye'yi güçlü hale getirmeli. Rahmetli Engin Arık bu işle tam 40 yıl uğraştı. Her yere gitti ve insanlara anlatmaya çalıştı, fakat kimse onu anlamadı. Ben Engin Hanım'ın son 20 yılında onunla birlikte çalıştım. Beraber mücadele ettik, çalışmalar başladıktan ancak 54 yıl sonra işbirliği anlaşması imzalanabildi.

Türkiye'de nükleer çalışmalar altyapı kurulması gerekiyor ve bunun için de yatırım yapılması. Siyasetçiler şöyle düşünüyor: Bu altyapı kurulduktan sonra karşılığını almak 10 yıl sürüyor, sanırım bu 10 yıl onlara çok uzun geliyor; fakat değil. En son Güney Kore'de 80'li yıllarda bilim kenti kuruldu ve ciddi yatırımlar yapıldı.10 yıl sonra Güney Kore'nin adını duymaya başladık. Samsung ve Hyundai markalarını tanıdık. Türkiye de 10 yılı göze almalı.

HATIRLANIRSA WWW CERN'DE KEŞFEDİLMİŞTİ

Cern'in Türkiye'ye çok büyük fayda sağlayabileceğini söyleyebilir misiniz?

Eğer CERN'e üye olursak bilim insanlarımızın orada öğreneceği bilgileri kendi ülkemize getirebilme imkanımız var. Ayrıca orada evrenin nasıl oluştuğuna dair araştırmalar yürütülüyor, bu çalışmalar yapılırken de yeni teknolojiler gelişiyor. Gelecekte lazer fizik, plazma fizik, telekomünikasyon, nükleer tıp, malzeme bilimi ve bilişim teknolojisi gibi bu alanlarda çok büyük gelişmeler olacak. Hatırlanırsa, World Wide Web (www) internet de CERN'de keşfedilmişti.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Ahmet çelik, 26.09.2020, 15:42 (UTC):
Hep CERN den çok şeyler öğrenebiliriz diyoruz,yani hep birilerinin kuyruğu oluyoruz. Niçin bilim adamlarımız teori üretmiyorlar, kendileri birşeyleri tasarlamıyorlar; hep geriden takip . Sen kendin birşeyler icad edersen dünya senin peşine takılır; biz Avrupanın kuyruğuna değil

Yorumu gönderen: Keyzaman , 22.07.2017, 18:56 (UTC):
Cern in önce logo simgesine bakılırsa , 666 sayısını göreceklerdir . cern kurucularının ayrıca w2 ... worls wide web ağınıda bulduklarınıda belirtelim. cernin asıl kuruluş amacı , gizlidir . dünyada var olmayan ve sonradan olacak teknolojilerin kapalı kapılar ardında projelendiği yerdir .. sadece tanrı parçacığı ve büyük hadron çarpıştırıcı laboratuarı diyede düşünmemek lazım .

Yorumu gönderen: adsız, 29.10.2015, 07:12 (UTC):
Brown kitabında karşımaddenin tehlikesini anlattı.Büyük patlam deneyin karadelik çıkaracağını değil.Bunu diyn adam kitabı neresiyle okumuş acaba?

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 05.12.2014, 05:28 (UTC):
İnnema emruhu iza erade şey'en ey yekule lehu kün fe yekun

anlamı: O'nun emri, bir şeyi dileyince ona sadece "Ol!" demektir. O da hemen oluverir.

Yorumu gönderen: semra, 05.12.2013, 13:24 (UTC):
bildiğim ve takip ettiğim konular.. gelişmeleri güncel tutarsanız faydalı olur. teşekkürler katkılarınız için

Yorumu gönderen: hikmet, 21.11.2010, 18:34 (UTC):
böyle projelerde ye almazsak nıce çok bılım adamları kaybederız artık dunyada bızımde adımmız şanımız olsun

Yorumu gönderen: duyqu, 21.11.2010, 18:04 (UTC):
çok güzel yazı..teşekkürler..bilinçlendirin arkadaşlar bizleri..zamanımızı o kadar boş harcıyoruz ki..gerçekten teşekkürler..kendime geldim az da olsa..

Yorumu gönderen: özkan, 20.10.2010, 13:19 (UTC):
bır gün tekrar eski gucumuze kvuşacağız allahın izniyle

Yorumu gönderen: serkan, 09.10.2010, 16:40 (UTC):
bu durum aynı osmanlının rönensansla beraber dünyanın lideri durumuna gelen avrupa karşısında yok olmasına benzer.türkiyede bilimde ve sanatta ilerleme sağlamadıkça bunlara önem veren ülkeler karşısında tarihin karanlık sayfanına gömülecektir. yok olacaktır. kesinlikle türkiye cern gibi dünya tarihinde eşi az görülen bilimsel çalışmalara katılmak mecburiyetindedir.
Yorumu gönderen: celil, 04.10.2010, 19:36 (UTC):
sizi yürekten destekliyorum inşallah gelceğimizde aydınlık bir türkiye olur

Yorumu gönderen: Hami KELEŞ, 01.09.2010, 04:23 (UTC):
Güzelbir yazı olmuş..

Yorumu gönderen: ibrahim halil deliktaş, 03.08.2010, 06:59 (UTC):
Beni de alın oraya.. hiç ağzımı kapatmam, gerçekten..

Yorumu gönderen: şeyma, 12.05.2010, 16:50 (UTC):
gerçekten çok güzel bir yazıBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738623 ziyaretçi (144616828 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)