Ask...
 
Aşk, love

Aşk

Kayıp Gül (Bircan M.)

Aşk. Bir hayal. Ayaklarının yerden kesilip hiç ulaşamayacağın yüksekliğin zirvesini keşfetmek. Ulaşabildiğin en yüksek yerden kuşbakışı bakmak âleme, en ufak ayrıntıya takılmadan. Sonra uzanmak, erişemediğin gizli kalmış köşelerden tek tek toplamak zamanı en ince ayrıntısına kadar.

Aşk. Sessizlik bazen. Sana söylenmemiş saklı kalmış kelimelerin canlanışı. Hayat bulması hislerinin. Dinlemek, güzeldir en derinden sana seslenen sesin en ince nâğmelerini. Tanımadığın, yabancı gelen sözcüklerin saf saf dizilişidir sessizliğin melek kanatlarına ve yalnız olmadığını anlamandır en büyük sessizlikte bile.

Aşk. Duygudur. Katı kurallarımızın, göstermediğimiz en zayıf noktalarımızın taşa dönüşmüş hayat belirtilerimizin tek dokunuşta bir ipeğe dönüşmesidir. Zordur ipeğe dönüşmek, içinde canlı kalmış kısımların yanarken ve bir ölümden bir başka yaşam doğarken o mûcizeyi izlemektir ve sonra sarılmaktır yumuşak dokunuşuna beyazın.

Aşk. Kelimedir bazen. Sihirli kalem olur ellerinizde, yazar benliğinize şiir olmuş hislerinizi ve bir gezintiye çıkarsınız hiç bilmediğiniz yanınızda. Kelimeler, yoldaşınız olmuştur. Sakin bir nehirde sal. Kaleminizde ses. Yüreğiniz lâl. En bilmediğiniz yanınızı dinlersiniz keşfettiğiniz her hücrenizde ve bir Evliyâ Çelebi'sinizdir. Seyahatnâmenizde.

Aşk. Bir bebektir. Saf. Ne zaman doğacağını bilmeden karanlık; ama huzurlu yerde doğuşu beklemektir gün ışığına. İlk sancısıdır. Bilmeden acı vermelerin ve sonra doğması, şekillenmesi ve büyümesidir güvenli ellerde. Mâsumiyettir. Mâsumiyeti bilene.

Aşk. Kitaptır. Hiç ummadığınız bir anda karşınıza çıkan. Okumayı sevdirir önce size. Hikâyesinde kendinizi bulduğunuz bir geçmiş taşır. Belki de geleceğinizi gördüğünüz ve sizi sürükleyen bir mâcerâ olur bitmesini istemediğiniz. Tek tek okuduğunuz bir yapraktır. Acaba dersiniz. Acaba. Sonu nasıl biter?Bu sorularla okursunuz en başta şekillenmiş kaderinizi. Çok sevdiyseniz, özenle saklarsınız gönül kitaplığınızda. Son yaprağı okumadan bitmesini istemezseniz.

Aşk. Tebessümdür aslında. Gözlerde ışık olur saklayamadığınız. Yalnız odanızda aklınıza gelen, tek kelimesinde tebessümü dudaklarınıza yerleştiren bir büyüdür; en sert ifâdenizde yüzünüze şekil veren. Duygularınızın kelebeğe dönüşüp etrafınızı saran bir çiçek bahçesinde o tebessümü verene koşmaktır yalın ayak. Hiç düşünmeden yarın öleceğinizi.

Aşk. Bir yıldızdır. En karanlık gecelerinizde sizi aynı noktada buluşturan ışıktır gökyüzünde. Bir çift göz olursunuz tek bir yıldızın hedefinde. En parlak yıldızdan izlersiniz size anlatılmak isteneni. Yüreğinize akan ışık huzmesinde.

Aşk. Keşiftir aslında. Ne güzeldir bilinmezin keşfi ilerlediğiniz yolda nelerin sizi beklediğini bilmeden. Bir "Burak" atı olur yüreğiniz; alır sizi üzerine. Hiç tanımadığınız beldelerde başlamıştır gizemli keşfiniz. Rüzgâr olur, bulut olur, bâzen fırtınalardan geçersiniz. Ne güzeldir başladığınız yere dönmemeleriniz.

Aşk. Güneştir. Sıcacık. Soğuktan titreyişlerinde ısındığınız. Bâzen de eritmesinden korktuğunuz kış yanınızı. Bir çift gözdedir bâzen güneş. Bakmaktan korktuğunuz. En uzak noktada da olsa dünyanızın her taraftan sıcaklığını duyduğunuz ve bir kez girdi mi gönül pencerenizden, yavaş yavaş aralamanızdır perdelerinizi. Sonsuza dek.

Aşk. Mucizedir. Yalın. İlahi kattan gelen hediyedir hayatımıza değerini biliyorsak. Bu yüzden kalpte değilmidir aşk. Yaradandan başkasının görmediği. Aşk korkmak değil aslında. Sana sunulanı sahiplenmek inandığının peşinden gitmek. İki kaderin kesiştiği en zor yol olsa bile inanmaktır en inanılmaza bile. İşte mucize.

Aşk. Sabırdır deneyen. En ağır sınavdır aşk. Size bir soru sorar hayat. Gerçekten seviyor musun? Evet dersen, başlar kısır döngü içinde siz ve düşünceleriniz bocalamaya. Bilmediğiniz her şeyi öğreten hayat okuludur aşk. Öğrendikçe büyür, büyüdükçe gelişir ve anlarsınız üç harflik bir kelimede sonsuz bir yaşam gizlendiğini.

“AŞK, TÜM ANLAMSIZLIĞIN İÇİNDE ANLAMI YAKALAMAKTIR!”

Bircan M.'nin Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: SEMİHA, 12.03.2015, 10:52 (UTC):
Eger benim dedigim seyleri yaparsan yarın sana birşeyler
gözlerini açtıgında daha çok iyi bir gün geçireceksin
1 .Bunu okumadan önce bir dilek tut
2.dileginin gerçekleşmesi için bunu begen
3.bunu en az 10 yere paylaş
4.ve son olarak yarının gelmesini bekle:)????
yazınız çok güzel olmuş

Yorumu gönderen: ceren, 02.01.2015, 17:35 (UTC):
gerçektende helal olsun.diline eline ve yüreğine sağlık. aşkı bu kadar güzel anlatan kimseyi tanımamıştım..
 ”Sen, sen ol kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur.”..

Yorumu gönderen: vilsinay, 28.03.2014, 21:02 (UTC):
21 yıl hiç dokunmadığın,koklamadığın birini ömrünsün deyip sevebilmekmiş.Bunları yazarken bile gözünden akanyaşlara engel olamamakmış,aklına hergeldiğinde birkez sarılabilmek için yalvarmakmış......

Yorumu gönderen: gökhan ankaşaman, 10.12.2010, 09:14 (UTC):
:D aşk yaşayan bilir

Yorumu gönderen: SAHAF, 26.10.2010, 20:19 (UTC):
Aşk... Hayattır...İçinde yanan kor ateşin anlam kazanmasıdır... Yaşam sevinci veren ...
Dilde nağme, Gözde pırıltı, gülümsemedir yüzünde ... Umutlarını her yeni günde tazeleyen ....
Diline sğlık..

Yorumu gönderen: mistika, 22.08.2010, 13:58 (UTC):
Aşk
Doğduğumuzda bizi kucaklayan anne olmasın
Acıktığımızda bizi doyuran ekmek olmasın
Baktığımızda güzel dediğimiz bir kız olmasın
Kızla gezerken bize keyif veren kalp olmasın
Nerden geldim değimde benden geldin diyen Allah olmasın
Acılar bizi korktuğunda bize seslenen cennet olmasın
Cennet,cennet,cennetim bizi çağıran yüzü olmasın
Cennet büyük aşk,kız küçük küçük aşk
Bize her şeyi kusursuz veren öz benliğimizin cenneti

Yorumu gönderen: ERDEM, 19.05.2010, 20:55 (UTC):
kesinlikle söylemem gerekiyor ki bu yazıyı okuduğumda tüylerim diken diken oldu.çok fazla kitap okudum..çok fazla aşk konusu olan kaynaklar okudum ancak bir aşkı bu kadar güzel anlatabilen bir insanın yüreğinin güzelliğini hayal etmek bile tüylerimi diken diken ediyor..yüreğine ve emeğine sağlık..bundan sonra tek ve yegane takipçinim..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53662909 ziyaretçi (136656089 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler