Ask Kör Olmak Midir?
 
Aşkın gözü kördür, kör aşk, love is blind

Aşk, Kör Olmak Mıdır?

Ayşegül Osmanoğlu

"Aşkın gözü kördür." derler. Hep merak etmişimdir; peki aşkın tek gözü mü vardır? Hadi biri hayâli görüyor, öteki neden gerçeğe kapalıdır? Sıkça duyduğumuz sözdür;

"Sen artık benim sevdiğim kişi değilsin. Çok değiştin. Başlarda böyle miydin? Her şey, ne kadar güzeldi."

Yooo, aslında o hep aynı kişiydi; ama sen, görmek istemedin.

Karşımızdaki insan, ne kadar kendini kamufle ederse etsin, asıl kişiliğine dair işaretler verir yine de. Ama sevdiğimizi kaybetme korkusu, bizi bu işaretlere karşı körleştirir. Çünkü gerçekleri görmek, ondan vazgeçme noktasına getirebilir ve bunu görmek istemediğimiz için atarız. Bu sevimsiz ayrıntıları karanlıkların içine ve erteleriz

"Ben, nasıl olsa onu değiştiririm." gibi safça düşüncelerle kendimizi kandırırız. Her bir yanlış hareketini kendimizce bulduğumuz mâsum bahanelerin içerisine saklarız.

"Aslında o, çok iyi bir insan; ama bunu gösteremiyor."

Nasıl yani? Peki sana göstermediği sevgiyi nereden bileceksin ki? Ne yazık ki bâzen, asılsız dayanaklarla sadece çevremize değil sevdiğimiz kişiyi kendisine karşı bile savunduğumuz olur ve gerçekleri görüp kabullenmeye başladığımızda iş işten geçmiştir artık. O zaman da zannederiz ki değişti. Hayır! Sen, sadece kendinden bile sakladığın gerçekler su yüzüne çıkınca, ne büyük bir aldanma yaşadığını anladın.

Bir de ne olduğunu bilerek, sevdiğiniz insanları kimi zaman toplumsal, kimi zaman da aile baskısı sebebi ile farklı görmeye başlarsınız. Artık senin sevdiğin değil, toplumun ve ailenin onaylamadığı bir insandır ve sırf bu yüzden çok korkakça bir davranış sergilersin. Sahip çıkmak yerine sen de arkanı dönersin. Neden peki? Kalbine buyur ederken nasıl bir insan olduğunu göremeyecek kadar kör müydün? Ya da kimin gözü ile görüyordun?

En akıl almazı ve hakikaten anlamakta zorlandığım ve günümüz gençlerinde sıkça gördüğüm, hakarete hatta şiddete varan ve aralarında bağlayıcı hiçbir unsur olmadığı halde bunları sevgi adına aşk adına sineye çekenler. Bu nasıl bir körlük! Görmüyor musun? Kaza, geliyorum diyor. Neymiş, eğer yeterli sabrı gösterirse zamanla düzelirmiş. Halbuki zaman, bunun böyle olmayacağını derin izler bırakarak sana öğretiyor. Etrafını kuşatan sis perdesi kalktığında, seni saran sıcaklığın aslında yakıcı bir cehennem ateşi olduğunu fark ediyorsun. Ya çekip gidecek kadar vazgeçiyorsun ya da verilen emeğe hürmeten sonsuz bir suskunluğa bürünüyorsun. Sessiz sessiz yanıyorsun gıkın çıkmadan. Zamanında gözünü kapadığın gerçekler, artık hayatının vazgeçilmez acılarına dönüştüğünde elini kolunu bağlayan görünmez bağlar, çözülmez kördüğümler haline geliyor. Bu sebepten de, çevremizde zamanından önce yıpranmış çökmüş insanlar az mıdır.

Ne kadar eleştirirsek eleştirelim, çoğumuzun gözü kör olur sevince. Yapılan hiçbir uyarıyı dikkate almayız. Zannederiz ki bütün dünya, bize karşı. Sonrasında ise kendi kedimizi yargılarız "Nasıl bu kadar kör oldum, nasıl gerçek yüzünü göremedim." diye.

Aşk, kör olmak mıdır? Elbette ki hayır. Ama kesinlikle görmeyi engelleyen ya da bir çeşit illüzyon yaşatan bir duygu olduğu da su götürmez bir gerçektir. Belki de onu vazgeçilemeyecek kadar çekici yapan kısmı, sevgiyi etrafımızdaki olanı biteni gerçek şekilde algılamamızı engelleyen çok kuvvetli bir uyuşturucu haline getirmesidir. Kim bilir? Yaşayan bilir.

Ayşegül Osmanoğlu,
12:25:49, 8 Haziran 2010, Salı.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: AZİZ, 03.12.2016, 09:30 (UTC):
BENDE SEVDİN HEM DE 11 YIL BOYUNCA AMA HİÇ KARŞILIK ALAMADIM MÜCALE ETTİM KARAKOLA DÜŞTÜM AMA SEVİLMEDİM TEK BİR NEDENİ VARDI ASLINDA ENGELİ OLMAMDAN KAYNAKLANIYORDU O BENİM YERİMDE OLABİLİRDİ NOT 3 ARALIK DÜNYA ENGELİLER GÜNÜNE BİR NOT DÖŞTÜM

Yorumu gönderen: hakkı, 18.04.2016, 04:06 (UTC):
baktığında kıyamamakmı yoksa ona bakmaya doyamamakmı AŞK.

Yorumu gönderen: ayşegül, 11.06.2010, 09:28 (UTC):
:)tatlım;ben kadın erkek arası aşk'ı kastettim daha çok...yoksa ilahi aşk dersek;daha dün penceremden gördüğüm gökkuşağının renkleri için onu yaratan Rabbim'e aşk dolu gözyaşları içinde teşekkür ederken hissettiklerim aşk'ın ta kendisiydi,çocuklarım(ayrım yapmıyorum ama kızlarım duymasın illa da oğlum),ahh..kesinlikle deniz ve orman,kitaplarım,asla kimseyle paylaşmayacağım film kolleksiyonum:)ya,bir de çok tuhaf gelebilir ama dağlara ama yüksek dağların zirvelerine tutkunum:)...fakat bunlar insanı yaşama bağlayan anlam kazandıran aşklar...diğer türlüsü bazen yaşama küstürüyor bazen de hayattan vazgeçiriyor veya türlü türlü başka sıkıntılar hatta hastalıklar,aşk'ın bu yüzü bunlara sebep oluyorsa değmez...işte bu yüzden akılı seviyorum aşkta...evliliğimin uzun ömürlü olması da belki bundandır,aşk gözümü kör etmek yerine aklımı başımda tutmama yaradığı için:)

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 11.06.2010, 09:06 (UTC):
Ayşegül:)Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşk’ın hiçbir sıfat ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde..Şemsin en sevdiğim kuralıdır...Ne ortası var ne de merkezi sanırım bu aşk dedikleri şeyin dengesi yok:)))

Yorumu gönderen: ayşegül, 11.06.2010, 08:57 (UTC):
yandın ki ne yandın:)hani derler ya "marmara çırası gibi"...ve kesinlikle aşk'ın duyguları uyuşturduğuna-hani bir çeşit duygusal felç durumu oluşturduğuna-inanıyorum:)aşk;pek de bana göre bir şey değil gibime geliyor:)ben hayatı akılla yaşamayı seviyorum ama diyorlar ki"aşk kapıdan girince,akıl bacadan çıkar gidermiş":)halbu ki eğer"aşk"akıl'ı başa getiriyorsa güzel olur diye düşünüyorum...off!!!Adem baba ve Havva anadan bize kalan en genetik miras bu herhalde"aşk"...BİTMEZ...

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 11.06.2010, 08:42 (UTC):
Ayşegül aşk kör olmak değil yazıdanda anlaşıldığı gibi kör bakmaktır...Karşındaki ona baktığın değerle vardır. Aslında ne şekilde baktığındır aşk yani insanın kendi içinde var olan duygulardır. Sadece biri gelir onları ortaya çıkarır.Belkide senin içinde yarattığının şekilde değildir bile ama sen ona nasıl bakarsan öyle görürsün hiç bir uyarıya aldırmazsın ta ki buzlu camın üzerine çizdiğin aşk kırılana kadar...Birde duygusalsan yandın:))Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54129529 ziyaretçi (137982909 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)