Astral Rüyalar Alemi
 
Astral Rüyalar Alemi

Astral Rüyalar Alemi

"Biliyorsun, şu anda rüyâ görüyorsun.!
Ama, ama ben uyanığım! Seni görüyorum.
Bedeninin dışındasın, bu bilinçli bir rüya.
Senin rüyâna girdim. Aynı rüyayı görüyoruz."

Astral, rüyalar âlemi, eterik maddenin bir üstü. Olmayan ülkenin sınırları. Eski çağlardan beri uyuyan insanların, bedenlerinden ayrılıp gezdikleri ve geri geldikleri düşünülürdü. Günümüzde modern bilim, uykunun kademeleri olduğunu ve bu kademelerin uyku boyunca birbirlerine geçtiğini keşfetti.

Beynin yaydığı dalgalar, bilinçli halle uyku halinde alfa, beta gibi farklı dalga boylarında seyrediyor. Özellikle beyin REM (Rapid Eye Movement / Hızlı Göz Hareketleri) sırasında, saniyelerle ölçülebilecek kadar küçük bir zaman aralığında hızlı göz hareketleriyle düşlerini görüyor.

Düşlerimizi kimilerimiz anımsıyor, kimilerimizse hiç rüyâ görmediğini düşünüyor. Buna karşın herkesin REM uykusuna daldığını ve bu uyku sırasında aniden uyandırılan insanların uykuda beklenen dinlenmeyi sağlayamadığı deneylerle ispatlanıyor. Öyle ki, uzun süre REM uykusu olmadan yaşamak biçimi ciddi hayati sorunlar yaşatıyor.

Leonardo da Vinci, çok az uyurmuş. Gün içinde kısa kestirmelerle uzanıp dinlenirken, çalışmaya devam ederek yüzlerce projesini aralıksız yapabilmiştir. Uykusuzluğu bu kadar sistematik ele alıp disiplinli bir tarzla zamanı üretime dönüştürmüştür. Ya da REM uykusunun sürekli yaratıcılığını icatlarına taşımıştır.

Bu anlattıklarımızın çoğunu duyduk ya da okuyoruz. Ama bir de işin tuhaf kısmı var. Aklı başında incelememiz, heyecanlanmadan irdelememiz gereken veriler var. Rüya görmeyi bir kez daha incelemeliyiz.

BDA (Beden Dışı Aktivitiler) ve ÖYD (Ölüme Yakın Deneyimler) diye nitelendirebileceğimiz vakalar bu başlıkları oluşturuyor.

Kişi, kaza geçiriyor ve ameliyata alınınca bedeninin dışında uçtuğunu görüyor. Hastane dışında konuşan akrabalarını görüp cümlelerini duyuyor. Bir savaş sırasında ölümle karşılaşan bir asker, ansızın kendini bedeninin dışında buluyor ve yaklaşan düşman askerlerini görüp kaçıyor.

Bir sürü örnek vaka. Elbetteki hepsi için bilimsel veya mantıksal bir açıklama, belki de bir bahane bulunabilir. Biraz da mistiklerin sözleriyle astral alemi tanıyalım:

“Uykuda şu dört element çarmıhından kurtulurum;
Şu daracık yerden can yaylasına sıçrarım.”

(Mevlana, "Mesnevi", VI/222)

“Gâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi
Gâh inerim yeryüzüne seyreder âlem beni.”

(Nesimi)

“Çocukluğum boyunca rüyalarımda başka kentlere gittiğimi gördüm. Bu, gençliğime kadar sürdü.”

(Nikola Tesla)

Astral madde nedir? Klasik Hint ruhsal bakış açısında ve Neospritüalizm'de üst üste bedenler ve dünyalar bulunur. Bir sıvının içinde erimiş gaz gibi aynı mekanda farklı titreşimlerde bir çok katman halinde dünyalar ve bedenler vardır. Fizik beden, eterik beden, aura, astral beden ve ruhsal beden olarak anlatılır bu katmanlar.

Her beden, farklı bir algı, farklı bir düzlem demektir. İnsan bilinci ve farkındalığı eş zamanlı olarak bunlarda bulunur. Tıpkı şu an bilinçaltınızın kalp atışınızdan tutun da şeker düzeyinize ve gelen milyonlarca algı bombardımanından sadece gerekli olanları arka planda yönetmesi gibi. Bilinç, bir sürgü gibi bu var oluş düzlemlerine kayabilir.

Garip olan şu ki; bilincimiz, rüyaları hatırlayamaz. Kısa kısa ve kuralları anlaşılmaz bir rüyalar dizisi beynin anladığı ilişkiler ve olaylar dizisine dönüştürülür. Bu, çok ilginç bir deneyimdir. Bir bilgisayara taşınabilir bir hafızayla bilgi getirip onun hafızasına aktarmak gibidir. Ama biz, böyle düşünmeyiz. Psikoloji, bilinçaltından yüzeye çıkan id bilincinin kimlikle örtüştüğünü ve kendi dili olan bilinçaltından örülü rüyaların anlaşılmaz bir örgüsü olduğunu öngörür. Düşler gün içindeki hayallerin, bastırılmış arzuların kendimizi içine düşerken bulduğumuz dünyasıdır. Fakat bilinçli görülen düşler?

Diyelim ki bir uyku laboratuarındasınız. REM uykunuz başladığında beyin dalgalarınızı izleyen bir cihaz, ufak bir elektrik akımı vererek beynimize şu anda rüya görüyorsun mesajı gönderse ne olur?

Bu, aklımıza bir Elm sokağı kabûsunda uyanmak ve Freddy ile köşe kapmaca oynamayı getirebilir(!) Ancak deneyimleyenler, genellikle tam bilinçli rüya görmenin son derece beyaz ışıklı ve boş bir mekanda bulunmak anlamına gelebildiğini ve akıldan geçen hayâllerin görsel imgelere dönüştüğünü söylüyor.

Şu anda gözünüzün önüne bir elma getirin. Kırmızı, olgun, nefis bir elma. O elmayı zihin alanınızda canlandırmanız gibi bir şeydir bu.

"Mevlana çocukluğunda birgün ağabeyi ve Belh'in ileri gelen ailelerinin çocuklarıyla toprak damlar üzerinde oynuyormuş. Bu sırada bir çocuk, küçük Celâleddin'e: — Gel bu damdan öteki dama atlayalım... demiş. Celâleddin gülümseyerek: — Hayır, bu iş, kedi ve köpeklerin kolayca yapabileceği bir iştir. Eğer gücünüz yetiyorsa, böyle damdan dama değil, geliniz göklere uçalım, âlemleri seyredelim... diye cevap vermiş. Derler ki, küçük Mevlâna bu sözleri söyledikten sonra bir anda göğe sıçramış, çocuklar korkudan çığlığı basmışlar."

Astral, bir zamanlar dünyaya daha mı yakındı? Kadîm uygarlıkların, ismini dahi duymadığımız uygarlıkların insanları beyinlerinde rüya bilincini canlı tutarak, gündelik yaşamda kullanıyorlar mıydı? Bu uyanıklık bilinci ya da REM uykusunun bir türü, gündelik bilinci kaplamış mıydı?

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: kayhan, 21.08.2019, 20:50 (UTC):
aslında çokta korkulacak birşey değil uyku bozukluğu,kabus halk tabiri ile karabasan veya uyku felcini 15 yaşımdan beri yaşarım uyku felci sıkıntılı düzensiz saglıksız ve çok düşünen insanlarda görülür tıbkı benim gibi yani iyi veya kötü olan her şey yine insanın kendisinde başlıyor konu çok büyük bir olay değil üstün yetenek gerektirmez abartılacak kadarda özelliği yok madde alemine zerre kadar bir şey sağlamaz yaşım 35 uyku rüyalar kabus bilincli rüya lar hakkında çok tecrübem var uyku felci sırasında insan ruhsal olarak azap çeker bunu bilinçli olarak burnunurdan derin nefes alarak sonlandırabilirsiniz yada gevşeyip yataktan kalktığınızı hayal edip evde hızlıca dolaşabilir sokaklara cıkabilirsiniz birşeyler yapabilirsiniz sağlığa hiçbir tesiri yoktur

Yorumu gönderen: Şafak, 20.04.2018, 11:41 (UTC):
SOn paragrafta astralin eski zamanda dünyaya daha mı yakın olduğu sorusunu yöneltmişsiniz. Evet, ben bu düşüncedeyim. Bu olayları daha rahat yaşamamızı sağlayan pineal bez günümüzde başımızda bulunan insanların bir çok gıda maddelerine eklediği katkı maddeleriylle köreliyor. Bu özelliklerimizi kaybetmemizi amaçlıyorlar.

Yorumu gönderen: gülsevil, 17.03.2015, 12:07 (UTC):
"Gâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi
Gâh inerim yeryüzüne seyreder âlem beni" Yunus Emre


Bu mısralar Kul Nesimi'ye ait.

Yorumu gönderen: AzizÖzkanŞahin, 10.02.2015, 10:38 (UTC):
ben astral yapıyorum rüyam da rüya görüyor ve rüya olduğunu biliyorum İlerde olacakları görüyor ve Geçmişe gidebiliyorum hatta rüyam da beste bile yapıyorum kısaca ben aştım
beni facede bulunuz

Yorumu gönderen: ÖzkanŞahin, 10.02.2015, 08:35 (UTC):
ben astral yapıyorum rüyam da rüya görüyor ve rüya olduğunu biliyorum İlerde olacakları görüyor ve Geçmişe gidebiliyorum hatta rüyam da beste bile yapıyorum kısaca ben aştım

Yorumu gönderen: Ebruli.., 24.10.2010, 20:15 (UTC):
Ilk dört misra bile insanin tuglerini urpertiyor.
Astral yapanlar genelde "deneyin, ben dana önce hic yasamamisim diyeceksiniz" diyor. Uzunu bir ugras, baglilik, yilmadan calisilmasi gereken bir sey, ve en önemlisi cesaret isteyen bir sey : )

Yorumu gönderen: reklamcı, 19.07.2010, 10:47 (UTC):
gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi... mısraları kul nesimi'ye aittir. düzeltmenizi rica ederim.

Yorumu gönderen: melisa, 01.07.2010, 08:04 (UTC):
neden saçma olsn bu çok eskiden beri gerçkleştirilmş olaylar en güzelnden örnek peygamber efendimizn aynı anda iki yerde bulunması!!astral seyehate inanmamak güçlerini yoksaymak değil midir...

Yorumu gönderen: meriç, 16.06.2010, 08:08 (UTC):
çok saçma benceeeeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730037 ziyaretçi (144595012 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)