Astral Seyahat Teknikleri 2
 
Astral Seyahat Teknikleri, Astral Travel

Astral Seyahat Teknikleri 2

Öncelikle herkesin kendi tekniğini bulması gerektiğini belirtmek isterim; çünkü bir teknik yok ve duygusal bedeni ilgilendiren bir konu olduğu için hangi tekniği daha rahat yapabiliyorsan onu kullanmalısın. Kendi tekniğini buluncaya kadar öğrendiğin teknikleri uygulamalısın. Örneğin bu yazıdaki teknikler ya da Golden-Dawn’in (Altın Şafak Hermetik Cemiyeti) öğrencilerine verdiği tekniği, hangisi kolayına gelirse onu. Tek kural var; “bedeni uyutup, zihni uyanık tutmak”.

1. Rejim

Öncelikle rejim konusuna değinirsek sanırım yanlış yapmış olmayız. Yalnız Astral Seyahat değil okült çalışmalarda da olduğu gibi yenilmesi ve yenilmemesi gereken bazı yiyecekler vardır. (Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'nin kurucularından) S.L. MacGregor-Mathers ve eşi sıkı vejetaryendiler. Bundan da anlaşılacağı gibi hayvansal besinlerden özellikle kırmızı etten uzaklaşmakta fayda vardır.

Hani bir söz var; “Ne yersen, o olursun”. Burada kastedilen, konunun duygusal yönü tabii ki. Yani uyumlu bir enerji yaymamız için hayvânî besin tüketilmemeli. Bunun yanında üstat Majisyen Eliphas Levi’nin bazı uyarılarına göre kızartmalar, bol yağlı ve hazmı zor yiyecekler, fındık, fıstık vb. çerezler yenilmemeli. Un, şeker ve tuz tüketimini en aza indirmelidir. Hala piyasada bulunan "Astral Seyahat Teknikleri" isimli kitaptaysa, her gün bol miktarda havuç ve en az bir adet çiğ yumurta tüketilmesi gerektiği ve bol bol sıvı alınmasının faydalı olacağı belirtiliyor. Çalışma başlamadan en az 4 saat önce ve çalışma bitinceye kadar, hiçbir yiyecek yenmemeli sıvı içecekler ise minimum düzeyde alınmalıdır. Öncesinde oruçta faydalı olabilir.

2. Sabır ve Azim

Sabır konusunda kimse bir şey söylememişse de ben birkaç şey söylemek istiyorum. Her türlü okült faaliyetlerde olduğu gibi Astral Seyahat çalışmalarında da sabır, azim ve soğuk kanlılık çok önem arz etmektedir. Eğer çalışmalar her gün yapılmıyorsa ya da en az haftada 3-4 defa yapılmıyorsa sonuç gecikebilir. Çalışma yapılırken sabır ve azimle her ayrıntı üzerinde yeteri kadar durularak yapılmalıdır. 2-3 ay deneyip bırakanlar genellikle çoğunluğa uyup başaramayanlardan olurlar. Devamlı uygulandığında yaklaşık 5-6 ayda başarılabilir. (Başarı, sizin ciddîyetinize ve azminize bağlıdır.)

3. Zamanlama

Genellikle günün ilk saatleri önerilse de, bu zamanda yapamayanlar için sabah uyandıktan sonra ya da birkaç saatlik uykudan sonra denemek uygun zamanlar arasındadır. Hiçbirini yapamıyorsanız, gece yatarken ya da istediğiniz her hangi bir zamanda yapılabilir. Bu arada unutmamak gerekir ki çalışmayı yaptığınız günki cinsel herhangi bir faaliyet, çıkış şansınızı azaltır. Belki bir kadeh şarap yararlı olabilir. (konsantrasyon açısından). Ama aşırı alkol, sakıncalıdır. Zamanlama konusunda uygun gezegen saatleri de mevcuttur. Bunları vermemin sebebi bu saatlerde sert gezegen etkilerinden korunmuş olacağınızdır (tabii verilen ritüellerle beraber yapıldıkları taktirde) yani daha güvenli saatlerdir. Günlerin gezegenlerine ait ilk saatler, ayrıca Güneş, Ay, Venüs ve Merkür gün ve saatleri. Merkür diyorum; çünkü Merkür, iletişimler yolculuklarla ilgili bir gezegendir. Bir de gezegen tütsülerini kullanmanızı öneririm.

4. Dua

Çalışma öncesi kendinize telkin verebileceğiniz gibi çalışmaya başladığınız anda: “Bu gece ya da bugün Astral Seyahat yapmak istiyorum, yüksek benliğim/koruyucu meleğim bana lütfen yardım et” vb. Tarzda dua edilmesinde fayda vardır.

Akhenaton Notu: Bu bölüm, gizliilimler.tr.gg'nin görüşlerini yansıtmaz. Çünkü dua, sadece Allah'a edilir ve sadece Allah'tan istenir.

5. Yer

Bu iş için eğer okült çalışmalar yapabileceğiniz bir oda varsa çok iyi. (Her okült çalışmada olduğu gibi, psişik saldırılara karşı odayı negatif unsurlardan temizlemek ve elementleri dengelemek için KDPR (Küçük Defetme Pentagram Ritüeli) uygulanırsa çok iyi olur). Eğer böyle bir imkânınız yoksa, kendiniz rahat hissettiğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz (en az 1-2 saat) bir yer olabilir. Arındırıcı törensel bir banyodan sonra, Gevşeme Ritüeli ardından KDPR arkasından OSR (Orta Sütun Ritüeli) yapıp çakralarınızı dengelemelisiniz. Bu uygulamaları yapabileceğiniz bir mekan yoksa, hayâl ederek yapılmasında bir sakınca yoktur (Çalışma yaptığınız günün pozitif tütsülerinden birini yakmanızda yararlı olur, loş bir ortamda olması bir adet mum - tercihe göre değişebilir ama uygulama gününün gezegenine uyan bir mum rengi daha iyi olur - kullanılması konsantrasyon açısından yararlıdır).

Akhenaton Notu: Bu bölüm, gizliilimler.tr.gg'nin görüşlerini yansıtmaz.

6. Nefes

KRAL SÜLEYMAN'IN NEFES ALIŞTIRMALARI

Rabbi Simeon'a göre, büyük bir şarkı söyleme ve konuşma ustası olan Süleyman, bu dalınç (contemplation) alıştırmasını kendi derin deneyimleri sonucu oluşturmuştur. Ağacın yedinci küresine değin yükselen Süleyman, kendisini izlemek isteyecekler için bu mistik yükselişini üç kitaba sığdırmıştır: "Şarkıların Şarkısı" kitabında, Güzellik (Tifaret) olarak bilinen kürenin doğasını, Mezmurlar kitabında adalet (Geburah) küresini, Özdeyişler ise Sevgi-İyilik (Hesed/Gedulah) küresini tanımlar.

Süleyman'ın, kendisi de şair olan babası Davut, ona, görsel deneyimlerin yaşanmasını ve sonucunda bu üç değerli kitabın yazılmasını sağlayan esini ya da "Kutsal nefesi" uyandırma yöntemini göstermiştir. "İnsan nefesi, hava, ateş ve su gibi narin elementlerin karışımıdır. Nefes almadan yaşayamaz, ölürüz. Nefeste saklı bulunan sırları öğrenen ve onlarla alıştırmalar yapan Süleyman, doğanın yaratılmış şeyler üzerindeki fiziksel örtüsünü kaldırabilmiş ve onun altındaki ruhu görebilmiştir." der Rabbi Simeon. Dolayısıyla genellikle kibir (hebli) olarak tercüme edilen Mezmurlar da, daha örtülü anlamıyla "Nefesimin günlerinde herşeyi gördüm, hebel." Olarak da okunabilir. Daha da kapalı olmayan şekliyle Rabbi Simeon, Süleyman'ın bütün dikkatini beyindeki beyaz maddeye toplamışken, nefes alıp verme şeklini değiştirme tekniğini öğretiyordu. İnsan'ın Tanrı'yla bütünleşmesinin, en iyi olarak dünyada ve nefes aracılığıyla gerçekleşeceğini ısrarla söyleyen Rabbi Simeon, nefes alıp vermenin gizemini, Tanrı'nın birliğini her günkü zikri olan Shema'ya benzetir. Rabbi Simeon, Duada yer alan üç ismin (YHVH, Elohaynu, YHVH), insan nefesindeki ateşi, havayı ve suyu ifade ettiğine dikkati çeker. Duasını zikrederken, Ağacın üzerindeki üç sıfatı (Taç, Bilgelik, Anlayış) gözünün önünde canlandıran Kabalacı, kendi nefesini kutsal akışın aktığı bir kanala dönüştürür. İnsanın ağzı ve dudakları oynarken, kalbi ve iradesi bütünün birliğini yüceltmek için en yukarılara doğru süzülmektedir.

Kabalada nefesin ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabiliyoruz.

Çok çeşitli nefes alıştırmaları vardır ve çalışma öncesi bu egzersizleri yapmak faydalıdır. Astral Seyahat çalışmasında faydalı olduğuna inandığım ve genelde kullandığım kare nefes tekniğini vereceğim. Ama isterseniz başka bir teknikte kullanabilirsiniz.

6.1. Nefes tekniği;

—Rahat bir kıyafet giyin, eğer sizi rahatsız eden bir şey varsa kalkıp onu halledin. Daha sonra rahat edebileceğiniz yatak ya da yere uzanın (sırtınız yere paralel olacak şekilde), başınızın altına, başınızla sırtınızın açısını bozmayacak bir yastık kullanabilirsiniz. (kare nefes tekniği üzerinde tefekkür ediniz) 3-4 defa derin nefes alın (nefesinizi karın bölgesine alıp bırakın, göğsünüzü şişirmeyin). Tüm nefesinizi boşaltın. Bu şekilde içinizden, birden dörde kadar sayın.
—Nefes alırken birden dörde kadar sayın.
—Nefesinizi tutun, birden dörde kadar sayın.
—Nefesinizi bırakırken birden dörde kadar sayın.

Bu şekilde nefesiniz rayına oturasıya kadar bu konumu koruyun.

6.2. Nefes tekniği

Burnunuza konsantre olun nefes alırken burnun ucundaki soğukluğa verirken sıcaklığa konsantre olun nefes alıp verdiğinizde içinizden bir, tekrar nefes alın verirken iki. şeklinde on'a kadar sayın ve tekrar bir'den ona kadar sayın şaşırdığınızda, aklınız karıştığında hep bir'den başlayın bu sırada aklınıza gelen tüm düşünceleri atıp sadece burnunuzun ucundaki sıcak-soğuk havayı hissedin bu şekilde bir süre sonra her tarafınızın uyuştuğunu göreceksiniz. Devam edin ta ki sadece nefesinizin sesi kalana dek. O zaman tekniklerden birini deneyin.

6.3. Nefes tekniği

Nefes alırken 8'e kadar sayın nefesinizi tutun 16 ya kadar sayın bırakırken 4'e kadar sayın bu sayede pranayı ciğerlerde daha fazla tutmuş oluyoruz. Hazır olunca tekniğe geçin.

7. Gevşeme

Astral Seyahati açıklarken vücudu uyutup bilinci kandırarak uyanık kalmak şeklinde bir yorum yapmıştık buna ek olarak vücudun daha kolay uyku hali alabilmesi için kasların gevşetilmesi gerekmektedir. Astral Bedenin bazı kaslar tarafından tutulduğu kasların gevşetilmesiyle Astral Bedenin serbest kalacağı fakat bu kasları tam olarak gevşetmek için sürekli çalışmak gerekiyor. Astral Seyahat sırasında vücudun bir başkası tarafından rahatsız edilmemesi gerektiğini bunun ölüm riski bile taşıdığı yazılıydı bazı kaynaklarda. Astral Seyahat Teknikleri ismindeki kitapta kasları gevşetme tekniği var (isteyen bu kitaptan yararlanabilir).

— Ayak tabanı, parmaklar ve bileğinize kadar olan kısmı nefes alıp tuttuğunuzda gücünüzün yettiği kadar sıkın birden dörde kadar içinizden sayın ve gevşetin, nefesinizi bırakırken dörde kadar sayın sonra içinizde hava yokken dörde kadar sayın bunu 3 defa tekrarlayın sonra da ayak parmaklarınızı ters istikamete doğru aynı işlemi tekrarlayın.
— Ve sırasıyla ayak bileğinizden diz kapağınıza kadar olan kısmı
— Diz kapağınızdan (baldır dahil) kalçaya kadar olan kısmı
— Sonra diğer bacak için aynısı
— Kalçalar
— Karın boşluğu
— Sırtınız (köprü şekliyle)
— Göğüsler
— Sağ el parmakları bileğe kadar sonra da ters istikamete doğru
— Bilekten dirseğe kadar
— Dirsekten omuzlara kadar
— Sonrada diğer kol için aynısı
— Omuzlar ve trapez kasları
— Boyun kasları (kafayı göğse doğru eğerek)
— Çene kasları (çeneni göğse eğerek)
— Surat kasları (gözlerini sıkıca kapayarak daha sonra kaslarını gererek)
Her kası kasıp gevşetirken 3 er defa tekrarlamalısınız. Bu işlemler bittikten sonra 2-3 defa derin nefes alarak nefesi rahatlatmalısınız.

8. Korunma ve İmgeleme

Astral Seyahat yapan insanların çoğu bu tür bir deneyimi daha önce yaşamadığı için ilk çıkışta, yaşadıklarından dolayı korkarlar. Kendinizi bir anda farklı bir gezegende hissedin nasıl tedirgin olursanız işte böyle bir duygu ki bazıları bunu bile hayal edemez. İste bu gibi korku ve tedirginlik durumlarında Astral Beden korunma mekanizması olarak tekrar Fizik Bedene geri döner. Bir arkadaşım ilk Astral çıkışında önce kendini görüp şaşırmış daha sonra da korkması sonucu ağlamaya başladığını anlattı. Çünkü öldüğünü sanmış. Birde çeşitli Astral varlıkların saldırma ihtimali düşünüldüğünde korunmanın yeni çıkan insanların uygulaması gerektiğini düşünüyorum ve size vereceğim uygulamayla kendinize bir çeşit zırh oluşturursunuz. Sırt üstü yere uzanın rahat bir hal alın. Avuç içleri yere doğru olmalı. Nefes kontrolü ile önce sadece gözünüzün önüne gelen anlamsız şekilleri izleyin. 5-10 dakika boyunca yorum yapmadan, görüntülerin arkasından bile gidebilirsiniz. Sonra iradenizle boşluğu yakalayıncaya kadar uğraşın. Hiçbir renk, hiçbir ses olmamalı ve hiçbir ışık olmamalı sadece karanlık olmalı. Bu arada kendinizi kristalden yapılmış, saydam olarak hayal edin. Boşlukta nokta şeklinde bir ışık hayal edin gittikçe büyüyen bir ışık topu şeklinde, yaklaşık olarak birkaç metre kala ışık topunun durduğunu ve kaynadığını hayal edin. Başınızdan başlayarak tüm vücudunuzu kapladığını ve etrafınıza ışık yaydığınızı aura'nızda beyaz ışıktan bir kalkan oluşturduğunuzu hayal edin. Bu arada boşlukta hayal ettiğiniz size gelen ışık topunun sadece beyaz ışık olduğunu hayal etmelisiniz, eğer başka bir renk olursa çalışmayı bırakıp daha sonra tekrar denemelisiniz. Işık vücudunuza girmeye başladığı anda serin suların başınızdan aşağı doğru yayıldığını hissetmeye çalışınız. (Bu çalışmayı eğer KDPR ve OSR'ini yapmadıysanız yapınız yaptıysanız gerek kalmaz.)

9. Rüya Günlüğü

Görmüş olduğunuz rüyâları yatağınızın yanında hazır bulunan rüyâ günlüğü olarak kullandığınız deftere uyanır uyanmaz rüyâyı taze taze yazmalısınız. Eğer daha sonraya bırakırsanız unutabilirsiniz. Bunun amacı; Rüyâlar, Astral Boyutta gerçekleşir, buradan edineceğiniz bilgiler, bilinçaltından gelen bilgilerdir ve bu yüzden de çabuk unutulur. Yani rüyaları kaydederek bir süre sonra bilinç altınızla bağlantı kurabilirsiniz ve rüyada olduğunuzun farkına varabilirsiniz. Bu sırada lusid rüya aşamasındasınızdır ve buradan bilinçli Astral Seyahat'e geçiş yapabilirsiniz. Bunun için bir teknik geliştirmiştim bunu sizlerle paylaşacağım; Örneğin: Rüyanızda bir ormanda yürüyorsunuz sonra ileride ne var acaba diye merak ediyorsunuz ve birden uçmaya başlıyorsunuz. Sonra da uyanıyorsunuz. Eğer rüyada fiziksel ortamda olmaması gereken şeyleri farklı (zıt) renklerle yazarak ya da etrafına daire çizerek kaydederseniz bir süre sonra rüyadayken fiziksel ortama aykırı şeyler olduğunda başlangıçta şaşırıp sonra da rüyada olduğunuzun farkına varabilirsiniz. Bu sâyede rüyânız, lücid rüya olur ve burada yapacağınız şey, fiziksel bedenin yanına gitmeyi istemek olacak. Bunu yaptığınızda büyük bir ihtimalle ya vücudunuzun üzerinde salınıyor ya da vücudunuzun önünde ya da yanında ayakta fiziksel bedeninize bakıyor olarak bulacaksınız kendinizi. Bundan sonrası, düşüncelerinize kalmış; ama ben, yine de ilk 3-5 çıkışta evinizin dışına çıkmanızı tavsiye etmem. Zaten bunun nedenini anlayacaksınız. Astral ortama alışasıya kadar ve düşüncelerinize hâkim olasıya kadar evinizi dolaşın ailenizi seyredin vb.

10. Çıkış Belirtileri

İyi bir konsantrasyon, nefes tekniği ve hayal gücüyle bir süre sonra vücudunuzdaki tüm kaslarınızın ve hücrelerinizin uyuştuğunu onları hissedemediğinizi göreceksiniz. (sakın orada olup olmadıklarını hissetmek için dikkatinizi farklı yönlerinize kaydırmayın tüm uğraşınız boşa gidebilir) kulakta uğuldama, tüm vücutta karıncalaşma, baş dönmesi ya da vücudun spiral bir şekilde dönmeye başlaması çıkış belirtileri arasında sayılabilir. Tabii burada fiziksel vücut değil Astral Beden dönüyor olacaktır. Hafifleme hissi oluştuğunda nefes sisteminizi bozmadan nefesinizi tutun ve hayâlinize (uyguladığınız teknik) devam edin. Eğer çıkış başarılı olmadıysa (nefesinizi fazla uzun tutmayın), tekrar yeni belirtiler bekleyin ve aynı işlemi tekrarlayın. Bu sayede; çıkış, rahat olacaktır.

11- Çıkış Deneyleri

Buraya kadar genelde herkes bu uygulamaları aşağı yukarı yapar. Bundan sonrası kişiye göre değişir. Bu kısımda birkaç örnek vereceğim. Hangisini istersiniz onu kullanın bundan sonrası size kalmış.

Teknik - 1

Genellikle çoğu insan, kendi kendine telkin yöntemini kullanır. Bir nevi Lusid Rüya yöntemi de denebilir. “Yemek yanıyor, kalkıp ocağı söndürmeliyim, tuvalete gitmeliyim, evde hırsız var kalkmalıyım” tarzında telkinleri sık sık kendine verir ve sonuçta bu emre fizik beden gevşemeden dolayı cevap veremez ve Astral Beden bu emirlere yanıt vermek için harekete geçer.

Teknik - 2

İmgeleme yöntemleri de vardır.

a- Gökyüzünden bir ipin 3. gözünüze doğru asılı olduğunu, elinizi uzatınca tutabileceğiniz bir uzaklıkta (olduğunu) ve Astral Ellerinizle o ip sayesinde yukarı tırmandığınızı hayâl edin.

b- Kendinizi vücudunuzun içinde hapsolmuş olarak (karanlık bir hücre gibi) hayâl edin. İçerdesiniz ve sadece 3. gözünüzün olduğu yerde bir ışık ve çıkış var. Bir merdiven sayesinde buradan çıktığınızı hayâl edin. Hayâl edilemiyorsa bile, öyle olduğunu varsayarak hayâl etmeye çalışın.

c- Kendinizi bir hücrede hayâl edin. Tek çıkış var ve içeriye serin bir su dolmakta. İçerisi, suyla yavaş yavaş dolmakta. Kendinizi suya sırtüstü bıraktığınızı hayâl edin ve bu şekilde yükselerek çıkışa ulaşıp çıktığınızı imgeleyin.

d- Kendinizi ayakta durur vaziyette imgeleyin ve tüm ayrıntıları görmeye çalışın. Tam olarak başardığınızda bilincinizin bu "imgelediğiniz size" aktığını hayâl edin. Bunu başarabilirseniz çıkış yapmış olursunuz.

e- Bir de vücudunuzdaki kaslardan birinin kasılı kalmışta Astral Bedeninizi tutuyor hayâl edin ve bu kasın gevşemesiyle Astral Bedeninizin boşlukta aşağıya doğru düştüğünü imgeleyin.

f- Aleister Crowley'in öğrencilerine öğrettiği teknikte; Odanızdaki duvarda bir kapı oluşturun ve bu kapının üzerinde sizin için anlamlı bir simge hayâl edin (mottonuz da olabilir.) ve kendinizi o kapıdan dışarı çıkarken hayâl edin. Crowley'e göre kapıdan geçebilirseniz çıkış yapmışsınızdır.

g- GD'a göre ise Çalışma öncesi bir boy aynasında kendinize dikkatlice bakmalı ve hayâlinizde kendi formunuzu ince ayrıntılarına kadar hayâl edebilmelisiniz ki çıkış başarılı olsun.

ğ- Kemal Bey'in söylediği bir diğer teknik ise -ki ben denedim- yere uzanın. Ayak parmak uçlarından yavaş yavaş yukarıya doğru yaşam enerjinizi (beyaz ışık) çekin. Tâ ki 3. gözünüze kadar hissederek çıkın. Zaten buraya geldiğinizde, vücudunuz neredeyse tamamen uyuşmuş oluyor ve 3. gözünüze ulaştığınızda yaşam enerjinizle birleştiğinizi ve 3. gözünüzden dışarıya çıktığınızı imgeleyin.

Daha bir sürü teknik verilebilir. Astral çıkışı başaranlara yeni dünyalarında iyi şanslar diliyorum. Bunun anlamı çok büyük, Astral ortamda çok fazla okült bilgi edinilebilir. İlk zamanlar, Astral ortam>da kontrol çok zordur; ama zamanla Astral Bedeni kontrol edip rahat hareket etme imkanı bulabilirsiniz tabi bunu tecrübe belirler. Bir de bir çok kişinin Astral Seyahat denemelerinin boşa gitmesinin sebebi;

1. Uygun zamanda yapmamaları,
2. Çalışmalara yeterince devam etmemeleri

3. ki, en önemlisi olarak düşündüğüm üç boyutlu imgelemeyi başarmaları.

Bir çok üstad da hayâl gücü üzerinde boşuna durmamışlardır herhalde.

1. Bölüm2. Bölüm3. Bölüm4. Bölüm ❯

Kaynaklar

[1 ]Kabala Musevi Mistiklerinin Yolu - Perle Epstein - Dharma Yayınları
[2] Altıncı Boyut İnsanın Bilinmeyen Gücü - Roderich Feldes - Cem Kitapları
[3] Altıncı Duyu Duyu Ötesi - Brian Ward - Remzi Kitabevi
[4] Astral Seyahat Teknikleri - D. Scott Rogo - Ege Meta Yayınları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: emircan simsek, 31.07.2014, 21:33 (UTC):
bak belki bana inanmayacaksın ama doğru ilk denememde gözlerimi kapattım ilkönce siyah bir şeyi gördüm sonra sonra kendimi uzayda zannettim sonra kırmızı nokta oldu sonrada pembe sonra yeşil yuvarlak var gördüm bana doğru yaklaşıp uzaklaştılar sanki çarpıyor larda sonra bilgisayarla ilgili bi anımı fark ettim elimde değil de gördüm sonra siyah beyaz ilkönce renkli bana bu adresten oluşabilirsin todelise ho tmail. com 0535 236 07 66 bu arada 13yas

Yorumu gönderen: Hasan Fatih, 27.08.2010, 13:15 (UTC):
Astral Seyahati yapmayı çok istiyorum nolur yapan biri yardımcı olsun Allah Rızası için.......

Yorumu gönderen: ebruli, 21.09.2009, 18:42 (UTC):
lütfen astral seyahati gerçekleştirebilen biri varsa bunu TAM OLARAK nasıl yaptığını AYRINTILARIYLA anlatsın.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449921 ziyaretçi (143846646 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)