Astral Seyahatte Bilinc Seviyeleri
 
bilinç, consciousness

Astral Seyahat'te "Bilinç Seviyeleri"

Yazan: Phil Hansford - Çeviren: Ergin Sadık

Beynin elektriksel aktivitesi, EEG (elekroensefalograf) ile gözlemlenebilir ve sınıflandırılabilir. Elektrotlarla kafa derisinden alınan sinyaller filtrelenerek ve genişletilerek çizelgeye dökülür. Beyin aktivitelerinin bilincin belli başlı sevileri için “Hz” (hertz ya da dalga/saniyeye düşen vibrasyon) şeklinde ifade edilen özel alanlar oluşturduğu bulunmuştur.

Delta – 0, 2 ile 3, 5 Hz arası (derin uyku, trans devresi)
Theta – 3, 5 ile 7, 5 Hz arası (rüya görülen devre, hatırlama)
Alpha – 7, 5 ile 13 Hz arası (sükûnet, yüksek seviyede farkındalık, meditasyon)
Beta – 13 ile 28 Hz arası (gerilme, “normal” bilinç seviyesi)

Gördüğünüz gibi fiziksel rahatlamanın bazı formları Alpha, Theta ve delta bilinç seviyelerini de içerir. Bu durumlar nitekim derin nefes, hipnoz ve diğer rahatlama teknikleri sayesinde gerçekleşir. BDD (Beden Dışı Deneyim – OOBE) bu durumlarda meydana gelir ve delta seviyesi en önemli olanıdır. Problem ise daha önce de belirttiğimiz gibi bu değiştirilmiş durumların deneyimlenmesi esnasında zihinsel farkındalığı ve uyanıklılığı muhafaza etmektir. EEG ye saplanıp kalmış olan deneysel konular, uykululuktan farklı olan değişimi gösteremezler; bu kademeli bir durumdur.

Uyku ile uyanıklılık bilinci arasındaki eşikte hipnogojik denilen uykululuk durumu mevcuttur. BDD'nin bu seviyede ya da benzer bir derecede meydana geldiği görülmektedir. Hipnogojik durumun dikkatli kontrolü ile (sınırı aşmadan),BDD (Beden Dışı Deneyim – OOBE)'ye direkt giriş yapılabilinir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730053 ziyaretçi (144595055 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)