Atatürk'ün 30 Özelligi
 

Atatürk'ün 30 Özelliği

1. “ATA” LAFINI SEVMEZDİ

“Atatürk” hitabını ilk kez donemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine “Ata” diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2. EN SEVDİĞİ YEMEK

Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek, kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi; ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

3. EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI

Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4. BAŞUCU KİTABI “ÇALIKUŞU”YDU

Binlerce kitabı vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca, hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin'in ünlü Çalıkuşu” romanını hep yanında taşır, her gün rastgele bir yerinden açar, birkaç sayfa okurdu.

5. KABUL SALONUNDAKİ AT YAVRUSU

Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. “Fox” adını verdiği köpeği, Gazi'nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki, birgün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6. TAM BİR SALON ADAMI

En sevdiği dans, valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Bat-ı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7. GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI

Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler, ilk yıllarda İsviçre'de özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu'nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

8. DOLABINDA LACİVERDE YER YOKTU

Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9. ÖLÇÜLERİ

Boyu 1.74'tü. Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46’ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

10. RUMELİ ŞİVESİ

Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11. HAZİN BİR HİKAYE

Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal'in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım'ın mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12. CUMHURBAŞKANLIĞINDAN SIKILIYORDU

Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

13. PAPA'NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE

Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli'ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14. KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI

Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi. Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15. DÜZEN TAKINTISI VARDI

Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16. HOŞGÖRÜLÜ LİDER

Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış, ”Alın bunu kendi içsin.” diyerek Atatürk'e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk, olayı dinledikten sonra “Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin.” dedi.

17. SİGARA PAZARLIĞI

Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr. Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk “sekiz” demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: ”Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım.”.

18. ”BU NASIL HALKÇILIK?”

Bir sabah milletvekilleriyle trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış, nedenini sormuştu. Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, “Ne de güzel halkçılık ama!” demişti.

19. “LAİKLIK ADAM OLMAKTIR!”

İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: “Adam olmak demektir hocam, adam olmak!”

20. KURBANLARI BAĞIŞLARDI

Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz, böyle durumlarda sırtını döner ya da kesilmelerini engellerdi.

21. YABANCI DİLE MERAKI

Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızcayı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.

22. FASULYESİNE POKER

Kumardan hoşlanmaz; ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23. KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI

Cephelerde düşmanla göğüs göğse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği, savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24. KULAKLARI DUYAN TEK KİŞİ

Fransız tarihçisi Herriot Ankara'ya geldiğinde Gazi'nin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu esprili bir dille anlatmıştı: “T.C'de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar”.

25. BİR RİCASI BAŞ AÇTIRDI

Birgün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, “Hafız Hanım, benim hatırım için başındaki örtüyü açar mısın?” diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak, Atatürk'ün önünde eğildi ve ellerini öptü.

26. BİLARDO VE YÜZME

Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

27. EN BAŞARILI DERS

Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28. YAĞCILARA GEÇİT YOK

Yağcılara çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdulhak Hamit'e müdahale etti.

29. SON YILBAŞI GECESİ

1937'yi 1938'e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile başbasa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.

30. KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK

Kuşları çok severdi. Çankaya Köşkü'nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.

Gönderen: İdil.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: ece, 27.11.2010, 18:44 (UTC):
iğrenç ve uydurmasyon

Yorumu gönderen: EMRAH, 25.11.2010, 18:27 (UTC):
ATAM SEN KALKTA BEN YATAM

Yorumu gönderen: GÜZİN, 24.11.2010, 17:06 (UTC):
ATAM KALKTA BEN YATAM

Yorumu gönderen: güzin, 24.11.2010, 16:45 (UTC):
atamm sn hereşiyn en iisini bilrisin hereşyiyle tam bir beyefendi...

Yorumu gönderen: gözde sütçü, 22.11.2010, 19:54 (UTC):

çok güzel 1 site


Yorumu gönderen: AYSEN, 21.11.2010, 23:30 (UTC):
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri ile ilgili 30 madde sıralamışsınız. Bu sıralama yapılırken bilinç altına takıntılı, kan görmeye dayanamıyacak kadar zayıf.....insan msajını zihinlere koymaya çalışmışsınız.....
ATATÜRK ün o kadar büyük, önemli özekllikleri varki bu özelliklerinin en önemlilerini sıralamaya kalksanız yukarıda sözünü ettiğiniz sıralamanın hiç biri bu sıralamada yer etmez.

Yorumu gönderen: Cahid Çümen, 21.11.2010, 09:52 (UTC):
:))

Yorumu gönderen: nursel, 05.11.2010, 08:11 (UTC):
mekanın cennet olsun atam.

Yorumu gönderen: büşra, 03.11.2010, 15:28 (UTC):
atamızın yeri başkadırkalbimizde mekanı cennet olsun

Yorumu gönderen: serdar, 30.10.2010, 11:10 (UTC):
mekanın cennet olsun atam

Yorumu gönderen: gülay, 27.10.2010, 07:01 (UTC):
harika olmuş.
makanın cennet olsun atam kimse sen gibi iyi bir lider olamaz

Yorumu gönderen: mehmet, 24.10.2010, 10:34 (UTC):
çok güzel değişik bir çalışma

Yorumu gönderen: emine, 22.09.2010, 17:29 (UTC):
Rabbim onu övüp övüp yaratmış onu hala kıskanıyorlar kıskananlar çatlasın kimse onun gibi lider olamaz onu rabbim özel yaratmış!

Yorumu gönderen: KAMURAN, 15.06.2010, 01:35 (UTC):
çok güzel,çok enterasan şeyler,mekanı cennet olsun sevgili atam.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434281 ziyaretçi (143796828 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)