Atatürk'ün Genclige Hitabesi
 
Gençliğe Hitabe, Atatürk

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Günümüz Türkçesiyle

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Birgün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk

20 Ekim 1927

Osmanlıca Türkçesiyle

كنچلكه خطابه

اى تورك كجلكى

برنجى وظيفه ك تورك اتسقلالينى تورك جمهريتنى الى الابد محافظه و مدافعه ايتمكدر.

موجوديتنك واستقبالنك يكانه تملى بودر. بو تمل سنك اك قيمتلى خزينه كدر. استقبالده دخى سنى بو خزينه دن محروم ايتمك ايسته يه جك داخلى و خارجى بدخوهلرك اوله جقدر

بر گون استقلال و جمهريتى مدافعه مجبوريتنه دوشرسك وظيفه يه آتيلمق ايچون ايچنده بولنه جغك وضعيتك امكان و شراءطني دوشونمه يه جكسك.

بو امكان و شراءط چوق نامساعد بر ماهيتده تظاهر ايده بيلير. استقلال و جمهريتينه قصد ايده جك دشمنلر بتون دنياده امثالى گورولمه مش بر غالبيتك ممثلى اوله بيليرلر.

جبراً و حيله ايله عزيز وطنك بوتن قلعه لرى ضبط ايدلمش بوتن ترسانه لرينه گيرلمش بتون اوردولرى داغيتلمش و مملكتك هر كوشه سى بالفعل اشغال ايدلمش اوله بيلير.

بوتن بو شراءطدن دها أليم و دها وخيم اولمق اوزره مملكتك داخلنده اقتداره صا حب اولانلر غفلت و ضلالت و حتى خيانت ايچنده بولنه بيليرلر.

حتى بو اقتدار صاحبلرى شخسي منفعتلرينى مستوليلرك سياسى امللريله توحد ايده بيليرلر.

ملت فقر و ضرورت ايچنده خراب و بيتاب دوشمش اوله بيلير.

اى تورك استيقبالينك اولادى! ايشته: بو احوال و شراءط ايچنده دخى وظيفه ك : تورك استقلال و جمهريتنى قورتارمقدر!

محتاج اولدوغك قدرت طمرلركده كى اصيل قانده موجوددر!

غازى
مصطفى كمال آتاتورك

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Özgür DUMAN , 27.04.2020, 11:30 (UTC):
Yani ne diyebilirim ki,bence bu Gençliğe hitabe,çok önemli bir metindir ve ben herkesin okumasını tavsiye ederim.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56439884 ziyaretçi (143813053 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)