Atatürk'ün Gizli Ucusu
 

Atatürk'ün Gizli Uçuşu

Almanya'da 1910 yılında son anda binmediği uçağın düşmesinin ardından bir daha hiç uçağa binmediği sanılan Atatürk'ün uçakla üç kez gizlice İstanbul turu attığı öne sürüldü.

Türkiye'ye soğuk savaş döneminde Rus şifrelerini çözmek için gelen ancak aşık olduğu İstanbul'a yerleşen Amerikalı kripto uzmanı Stuart Kline'in hazırladığı kitap, Türk havacılık tarihine ışık tutuyor. Kitaba göre, Atatürk üç kez gizlice uçakla İstanbul turu yapmış.

İSTANBUL'A YERLEŞTİ

Türkiye'ye ilk kez soğuk savaş döneminde Sinop'ta bulunan radar üssüne Rus şifrelerini çözmek için gelen Amerikalı Stuart Kline, o tarihten sonra ülkemize aşık olarak İstanbul'a yerleşmeye karar vermiş bir havacılık sevdalısı. Türk havacılık tarihinin kendisini çok etkilediğini anlatan Kline, çeşitli kaynaklardan, Türk Havacılığı ile ilgili olan bir çok belge ve fotoğraf biriktirdiğini söyledi. Elinde çok değerli belgelerin bulunan Kline, bunları bir şekilde havacılık meraklılarıyla paylaşmak için 1910-1960 yılarını kapsayan "Türk Sivil Havacılık Tarihi" kitabının ilk cildini hazırladı.

EFSANE PİLOT DELİ TAHİR

Hazırladığı "Türk Sivil Havacılık Tarihi" adlı kitabında bir çok yeni belgelerin ve daha önce hiç yayınlanmamış fotoğrafların yanı sıra, Atatürk'ün 3 kez gizli bir şekilde uçağa binerek İstanbul turu attığına dair bilgileri de belgeleriyle beraber kitabında sunmuş. Belgelere göre, Rumeli Kavaklı efsane pilot Deli Tahir, üç kez Atatürk'ü uçağa bindirerek İstanbul semalarında gezdirdi. Kline, bu iddiayı Deli Tahir'in oğlu Mahir Maner'e dayanarak yazıyor. Mahir Maner'in Kline verdiği bilgilere göre, Atatürk 3 kez Deli Tahir'e yaveri vasıtasıyla haber gönderip uçağı hazırlamasını istemiş. Florya'dan yanında sadece yaveri ile Yeşilköy havalimanına giden Atatürk, ilk kez uçağa bindiğinde biraz heyecanlanmış.

BOĞAZ'A HAYRAN KALMIŞ

Uçuşların yaklaşık birer saat sürdüğünü ifade eden Kline, uçuş bitiminde yaverin, Ata'yı tekrar uçağın indiği pisten alıp Florya'da bulunan evine götürdüğü ifade ediyor. Atatürk'ün en çok Boğaz'ın ve Adalar'ın görüntüsüne hayran kaldığı belirtiliyor. Hazırlık aşamasında olan kitap, yıl sonunda piyasaya sunulacak. Bu arada Atatük'ün uçağa bindiğine dair bir bilginin olmadığını söyleyen Tarihçi Erhan Afyoncu, Atatürk'ün bir Almanya seyahatinde binmek istediği uçağın düşmesinden sonra uçağa binmediğini belirtti. Afyoncu, "O olaydan sonra Atatürk'ün hiç uçağa bindiğine dair bir bilgi ortaya çıkmış değildir." dedi.

İÇİNDEKİ O SESİ DİNLEDİ

Mustafa Kemal Atatürk, son Osmanlı Padîşahları'ndan olan Mehmet Reşat ile Almanya'ya gitmişti. Askeri üsler gezilirken, bir askeri üsse şereflerine uçaklarla gösteriler yapılacaktı. 1. Dünya Savaşı öncesi 1910 yıllarında uçaklar az çok gelişme göstermişti. Askeri üsse gösteri yapacak olan uçaklardan birine de Atatürk'ün binmesi kararlaştırılmıştı. Planlanan törende zamanı gelince Atatürk, uçağa doğru ilerlemeye başladı. Ancak bir anda geri dönerek uçağa binmekten vazgeçtiğini söyler. Bütün ısrarlara rağmen Atatürk fikrinden vazgeçmez. Onun yerine bir Alman subayı uçağa biner. Uçak havalandıktan bir müddet sonra arızalanarak düşer. İçindeki Alman subayı ölür!... Atatürk uçağa niçin binmek istemediğini açıklanamamıştır. O sadece içindeki sese her zaman olduğu gibi kulak vermiş ve mutlak bir ölümden dönmüştür.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: murat zeybek, 02.08.2015, 11:47 (UTC):
çok özenle hazırlanmış bölüm..elinize sağlk...

Yorumu gönderen: ibrahim. Öztūrk, 21.12.2014, 11:40 (UTC):
Cok.harika bir site emegi.gecen.arkadaşlara tesekkür ederim.

Yorumu gönderen: Barış Gürsoy, 08.11.2009, 12:28 (UTC):
Atatürk,uçağa binmekten kendi arzusuyla vazgeçmemiştir.Ali Rıza paşa,Atatürk tam uçağa binecekken;Atatürk'ün kolundan tutmuş ve "bilmedik aş ya karın ağrıtır ya baş" diyerek Atatürk'ü vazgeçirmiştir.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53796450 ziyaretçi (137012465 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler