Atatürk'ün Gizli Vasiyeti
 

Atatürk'ün Gizli Vasiyeti

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, bazı çevrelerin telaffuz ettiği ve Atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını istediği gizli bir vasiyeti olduğu iddialarını kabul etmedi.

Genelkurmay Başkanlığı, kimi çevrelerin sıklıkla dile getirdiği ve Atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını istediği eski yazıyla yazılmış gizli bir vasiyetinin bulunduğu iddialarını net bir dille reddetti.

ANAP İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Atatürk'ün gizli vasiyeti olduğu yolundaki iddiaları Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e soru önergesi olarak yöneltmiş ve Ziraat Bankası Merkez Müdürlüğünde kasada saklanan bütün tarihi belgelerin 22 Ocak 1964'te Genelkurmay'a teslim edildiği yanıtını almıştı.

Bu kez konuyu Bilgi Edinme Yasası kapsamında Adalet Bakanlığı'na yeniden soran Emin Şirin, bu devir teslim tutanaklarının zaptında neler bulunduğunu, ayrıntılı dökümünün ne olduğunun açıklanmasını ve içerisinde Atatürk'ün gizli vasiyeti olabilecek bir belge bulunup bulunmadığının açıklanmasını istedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, başvuruyu Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Maliye Bakanlığına iletti.

MSB Genel Sekreteri, Muhabere Kurmay Albay Mustafa Küçükayan, Şirin'e gönderdiği yanıtta, "bahsedilen 'tutanak dökümü ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra açılması öngörülen vasiyetnamesi' MSB arşivlerinde bulunmamaktadır." dedi.

ATASE: ATA'NIN 21.820 BELGESİ BİZDE, AMA ÖZEL VASİYET YOK

Genelkurmay Başkanlığı adına Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı Arşiv Şube Müdürü, Dr. Öğretmen Albay Ahmet Tetik ise net bir dille gizli vasiyet iddiasını reddetti. Atatürk'e ait 21.820 belgenin 1964'te kendilerine teslim edildiğini belirten Alb. Tetik'in yanıtı şöyle:

"Ziraat Bankası Merkez Müdürlüğünde bulunan Atatürk'e ait 21.820 adet belge bakanlar Kurulu'nun 2 Ocak 1964 gün ve 672538 sayılı kararnamesi hükümlerine dayanılarak 22 Ocak 1964 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Harp Tarihi Dairesine teslim edilmiştir. İnce tasnifi yapılan bu belgelerin içinde eski Türkçe yazılı Atatürk'ün imzasını taşıyan ve vasiyeti niteliği taşıyabilecek belge mevcut değildir.

Genelkurmay ATASE ve Dent. Bşk.lığına intikal eden bu belgelerin ayrıntılı tasnifi yapılmış ve kataloğu hazırlanmıştır. 2000 yılından beri de araştırmacılar tarafından söz konusu belgeler bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır."

Gizli vasiyetin varlığına inananlar, Atatürk'ün, belli bir süre geçtikten sonra hilafetin yeniden getirilebileceğini düşündüğünü öne sürüyordu.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: murat , 05.01.2022, 06:32 (UTC):
Atatürkün gizli vasiyeti var fakat gerçekleştirilmeden önce açıklanması sakıncalı. Türkiyenin büyük planının ifşa olması düşmanların bunu engellemeye çalışmasına sebep olacaktır. Umarım istedikleri gerçekleşir ve zamanı gelince açıklanır. Bazı liderler Atatürkün vasiyetini borç bilip bunu gerçekleştirmek için mesai harcamıştır. Bir örnek rahmetli Turgut Özaldır. Polemik olmaması için bu kadar yazıyorum.

Yorumu gönderen: Aristidi, 10.06.2016, 01:33 (UTC):
İhanetde sadakatde bulaşıcıdır.

Yorumu gönderen: emin, 16.09.2015, 18:09 (UTC):
Atatürk,ün bütün eserleri ansiklopedisinde vasiyeti vardır.19 -20 cilttedir.

Yorumu gönderen: Hacı, 27.04.2015, 05:43 (UTC):
Özel bir vasiyet aramaya gerek yok günümüzü ve iktidarı Gençliğe Hitabede çok güzel anlatmış çok dikkatli okursanız, gençliğe güzel bir vasiyet bırakmış.

Yorumu gönderen: m.salih yaman, 14.10.2010, 22:38 (UTC):
Ben bir vasiyet olduğuna ianıyorum.Bu kadar büyük bir devlet adamının vasiyet bırakmaması mümkün olamaz.Gençliğe hitabesi bunu göstermektedir.Bu gidişle 5 yılda belli olacağını düşünüyorum.

Yorumu gönderen: Akhenaton, 07.04.2010, 09:59 (UTC):
Üzgünüm, polemik yaratabilecek konu ve kategorilerde kısıtlama uygulamak zorundayım. Çünkü bu site, belli bir ziyaretçi kesimine hitap etmiyor. Aynı kısıtlama, İslami kategorilerde de var. Yani polemik yaratacak her ifadeyi üzgünüm, silmek zorundayım.

Yorumu gönderen: memed, 13.10.2009, 10:06 (UTC):
daha evel bu sayfa farklı idi neden değiştirili ve kısıtlandı merak ediyorum. ayırca bu sayfaya yorum eklemiştim ben daha evel. bi kısıtlamamı getirildi.
memedtek@hotmailBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080745 ziyaretçi (142875637 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)