Atatürk'ün Ilk Meclis Konusmasi (24 Nisan 1920)
 
Atatürk, TBMM

Atatürkün İlk Meclis Konuşması-24 Nisan 1920

Mustafa Kemal Paşa'nın Meclis Başkanı seçilmesinin ardından yaptığı konuşma - 24 Nisan 1920

”Saygıdeğer Efendiler, milletin alınyazısına doğrudan ve tamamen el koyarak Hilafet ve Saltana Makamını uğramış olduğu esaretten kurtarmaya ve ülkenin bütünlüğü ve güvenliği uğrunda her özveriyi büyük bir kesinlikle göstermeye karar vermiş olan Yüce Meclisinizin Başkanlığı'na seçilmek suretiyle hakkımda açıklanmış bulunan güven ve ya­kınlığa teşekkür borçluyum.

Hayatımın bütün evrelerinde olduğu gibi, son zamanla­rın buhranları ve felaketleri arasında da bir dakika geçmemiştir ki her türlü huzur ve dinlenmemi, her çeşit kişisel duygularımı milletin kurtuluşuna ve mutluluğu adına feda et­mekten zevk duymamış olmayayım.

Gerek askerlik ve gerekse siyasi hayatınım bütün zaman ve evrelerini dolduran mücadelelerimde daima hareketim ilkesi milli iradeye daya­narak milletin ve vatanla ihtiyacı olan gayelere yürümek ol­muştur.

Bugün Yüce Heyetinizin oybirliği ile sonuçlanmış olan milli güveni değerlerimin çok üstünde görmekle birlikte şahsım için bir amaç olarak değil birlikte giriştiğimiz kutsal mücadelenin yönelmiş bulunduğu gayeleri elde etmek için milletin bağışladığı bir dayanak olarak kabul ediyorum.

Bu milli birliğin bana yüklemiş olduğu sorumluluk, biliyorum ve hepiniz de bilirsiniz ki, çok ağırdır. İçinde yaşadığımız örneği ender bulunan dakikaların tehlikelerine rağmen bu ağır milli sorumluluğun altında ancak Yüce Heyetinizin yardım ve desteği ile ve hak yolundaki mücadelede Yüce Allah'ın koruyuculuğunu ümit ederek çalışacağım. İnşallah Yüce Padişah Efendimiz Hazretleri'nin sağlık ve esenlikle her türlü yabancı kayıtlardan kurtulmuş olarak hükümdarlık makamında sonsuza dek kalmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim.” [1]

Kaynaklar

[1] Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri. Cilt 1, 1919-1938. Ankara 1961. s. 64


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068121 ziyaretçi (142836752 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)