Atatürk'ün Peygamber Efendimize Duydugu Hayranlik
 
Atatürk, din

Atatürk'ün Peygamber Efendimize Duyduğu Hayranlık

Atatürk'ün Kurân-ı Kerîm'e duyduğu derin sevgi ve saygısı, İslam dininin en saf şekliyle yaşanmasına olan inancı onun dindar yönünü her dönemde ortaya çıkarmıştır. Her zaman gerçek din ile batıl inançlarla dolu gericiliği net biçimde ayıran Atatürk, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan, Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk Milleti'ne, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiş. Allah'a yönelmede Hz. Muhammed'i rehber göstermiştir:

"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Çünkü ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler."

Hz. Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz. Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti. Hz. Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M. Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

"... Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı.

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

— Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır. [2]

Atatürk"ün Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hz. Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir." [3]

Atatürk, dinimizin tam anlamıyla ve aslına uygun olarak yaşanmasını ve milletimize doğru, modern, hurafelerden arındırılmış bir din anlayışını benimsetmeyi hedeflemiştir. Hiçbir aşırılığa kaçmadan, Kuran'ın modern bir dünyayı tarif ettiğini çok net biçimde özümsemiştir.

Açıkça anlaşılmaktadır ki, gerçek manada dindarlık, heyecanlı fanatiklerin, tutucu, kapalı görüşlü kimselerinkinde değil; Atatürk'ün tarif ettiği ılımlı, insancıl, modern yapıda kendini göstermektedir.

Büyük Atatürk'ün, İslam dinini, Kurân-ı Kerîm'i, Hz. Peygamberi ve dini müesseseleri öven tüm bu sözleri, O'nun dinimize olan içten bağlılığını gösteren somut ve tartışılmaz belgelerdir.

Kaynaklar

[1] Atatürk, Nedim Senbai, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay., s. 102, 1979.
[2] Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.28.
[3] Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: süleyman, 25.11.2016, 05:18 (UTC):
büyük liderler boşa çıkmıyor, kendisini bir şey sananlar eline bir kağıt kalem alan ve yazarım diyen Atatürkün Rabbimizin yardımı ile müslüman türk milletinin kurduğu bu vatanda cebinde para, altında araba ile sefa sürenlerden bazıları yani yazarım diye geçinen ne olduğu belirsiz kişiler Atatürke hakaret etmekten ne yazıkki geri durmuyorlar hatta hatta öyle hainlere varki keşke ülkeyi kurturmasaydı da ingiliz fransız gavuru işgal etseydi diye söyleyen kimselere dahi şahit oluyoruz ama onurlu şanlı özgürlüğü kendine şiar edinmiş müslüman türk milleti cahiller yüzünden özgürlüğünü ve dinini ecnebilere hürriyetini verecek kadar cahil değildtir nur içinde yat paşam sen ordun ile bilrikte peygamberimiz ve ashabına tüm peygamberlerimize komşu yapsın Rabbim

Yorumu gönderen: Harun, 17.05.2016, 12:03 (UTC):
O kadir mısıroğlu olarak söylediğiniz kişi Mehmet Akif hakkında pezevenk diyerek hakaret etmiş.tutup dini anlatan birinin onca insan içinde edebini tutamayışını görmezden geliyorsun.

Yorumu gönderen: Furkan, 03.11.2014, 06:24 (UTC):
Ben bu siteden ataturk u oven hatta ona ait bi kosenin bile olacagini tahmin etmemistim.. Yazik olmus. Ataturk u tanimak istiyorsaniz ustad Kadir Misiroglunu dinlemenizi tavsiye ederim. Sonucta buda benim gorusum laik bi ulke degilmiyiz.. :p (sacma)

Yorumu gönderen: aasma, 02.09.2014, 19:28 (UTC):
bu yaziyi oldugu gibi blogumda paylasabilirmiyim? sizden alinti oldugunu ekleyerek tabi.

Yorumu gönderen: ali, 13.06.2014, 16:31 (UTC):
''İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli'' diyorsa ve buna inanıyosanız şeriata da inanmanız gerekir.Şeriat İslam hukukudur.Bu kadar İslamın hükümlerinin uygulanmasını istiyosa niye Atatürkçüler uygylanmasına karşı.Biraneleri,kerhaneleri kapatalım,faizi kaldıralım.Fuhuş zina içki suç olsun.Bunların niye uygulanmasını istemiyosunuz.Peki niye kendisi elinde güç varken İslamın hükümlerini getirmemiş.M.kemal ilk yıllar bunları söylemiştir zira dini bir anda kaldırıp atamazdı sindire sindire devrimleri yaptı.Devleti dinden uzaklaştırdı.Bugün ahlaksızlıkların sebebi odur.Atatürkün izinde olanlara baktığınızda onu anlamanın daha iyi oluyo.İçki ,zina ,ibadetsizlik,ateistlik onun izindekilerden çıkıyo.

Yorumu gönderen: haydar altun , 02.01.2014, 22:36 (UTC):
ah güzel kardeşlerim ne güzel yorumlar yapmışsınız hepinizden allah razı olsun atatürk ve silah arkadaşlarına ve vatanı için şehit olan memetçiklerimize allah gani gani rahmet eylesin amin allah cümle müslümanları korusun amin

Yorumu gönderen: Sadettin yurdagel, 04.12.2010, 17:39 (UTC):
Bunlar zaten samimi muslumanlar tarafindan bilinen seylerdir.Firsatcilar,tamahkar olmayanlar, ancak ve ancak Sn.Mustafa K.Ataturku daima kendi menfaatlari dogrultusunda sirf cikarlari icin kendi yonlerine gore tarif etmislerdir.Istismar etmislerdir.Esas olan Sn.Mustafa K.Ataturkun hatiratini -saklandigi yerlerden Arsiflerinden
cikartsinlar ve yayinlasinlar.O zaman gorulecek ki sahte Ataturkculer in yuzlrindeki maske inecektir.Bu gibi Ataturk un din anlayisini heryerde her zaman buyuk harflarle yayinlanmasi gerekir.Ataturkcu dernek lerin bazilari da bu isim altinda faaliyetlerini lutfen degistirip firsat ve menfaat dernegi yazsinlar.

Yorumu gönderen: memo, 11.10.2010, 18:01 (UTC):
vay be olur olurda bu kadar güzel olur

Yorumu gönderen: duygu, 27.09.2010, 15:33 (UTC):
buraya bide atatürkün zamanındaki istanbulun özelliklerini koyun

Yorumu gönderen: fahrettin, 09.08.2010, 11:56 (UTC):
mustafa kemal cok buyuk milliyetçi müslümandır mekanı cennet olsun...

Yorumu gönderen: erkan, 11.07.2010, 17:09 (UTC):
Elbette, çok doğru Allah Hz Muhammed i bize peygamber olarak göderdi elçisi kıldı. Atatürk üde o çıkmazda olduğumuz yıllarda Peygamber efendimizden şefaat dileyen Müslümanların yüzü suyu hürmetine bize kurtarıcı olarak gönderdi Atamızın bize kurtarıcı olarak gelmesi Peygamber efendimizle bağlantılıdır Atamızın Peygamber efendimizi anlamaması zaten mümkün değildi çok güzel bir yazı paylaşmışsınız teşekkürler

Yorumu gönderen: bekir, 01.05.2010, 12:51 (UTC):
teprik ediyorum.ama şunu da söylemek istiyorum.atatürkçülükten değil de atatürçülüğü malzeme haline getirenleri kınıyorum.türkiye dindar düşüncelere saygılı tam anlamıyla laik olmalıdır.baş örtüsü serbest bırakılmalı siyasi malzeme olmamalıdır.ben de bir atatürkçü olarak atatürk açılımın her yönüyle yapılmasını isterim.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068058 ziyaretçi (142836492 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)