Atatürk'ün Samsun'a Cikisi
 
Atatürk, Samsun, Bandırna Vapuru, 1919

Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O'nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk'ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini anlayabilmek için Atatürk'ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu hatırlamamız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk'ün Samsun'a ayak basışıdır. Türk Milleti 1. Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun'a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk'ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul'dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler.

1919 yılı başlarında İngilizler, Türklerin Pontusçulara karşı geliştirmiş oldukları direnişlerden rahatsız olmaya başlamışlardı. Damat Ferit Paşa, Sadrazam olduktan sonra sorunun çözümü için yollar aramaya başlamıştı. 30 Nisan 1919'da 9. Ordu Müfettişliğine atanan Mustafa Kemal, Samsun'a, görev bölgesindeki iç huzuru sağlamak, silah ve cephaneleri toplamak, vatandaşlara silah dağıtılmasını engellemek ve bunu yapan kuruluşları ortadan kaldırmak üzere gönderildi. 16 Mayıs 1919'da Samsun'a hareket eden Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı. İngilizlerin denetiminde olan Samsun'da milli mücadele hareketi için istediklerini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Mustafa Kemal, 25 Mayısta Havza'ya geçti. Samsun'a çıkışını Mustafa Kemal, Nutuk'ta şu şekilde anlatmıştır:

"1919 yılı Mayıs'ının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve manzara : Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşı'nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, Şartları ağır bir ateşkes Antlaşması imzalamış, Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde. Milleti ve memleketi Dünya Savaşı'na sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını emniyete alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı, Ordunun elinde silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf Devletleri, ateşkes Antlaşmasının hükümlerine uymağa lüzum görmüyorlar. Birer vesileyle itilaf donanmaları ve askerleri İstanbul'da Adana ili Fransızlar, Urfa, Maraş, Gaziantep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya'da İtalya askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ve ajanlar faaliyette. Nihayet başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün önce 15 Mayıs 1919'da itilaf Devletleri'nin uygun görmesiyle Yunan ordusu İzmir'e çıkartılıyor. Bundan başka, memleketin her tarafından Hıristiyan azınlıklar gizli, açık milli emel ve maksatlarını gerçekleştirmeğe, devletin bir an evvel çökmesine, çalışıyorlardı."

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz'den Orta Anadolu'ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun'a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği'nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk'tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu'ya geçmek istiyordu. Bu O'nun için bulunmaz fırsattı.

Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır.18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir.

Atatürk, İstanbul'dan başlayan ve Samsun'da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun'a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Atatürk'ün Samsun'a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas'ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama, O'nda ve O'nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Mustafa Kemal Paşa ile Samsun'a Çıkanlar

 1. Kurmay Albay Kazım Dirik Müfettişlik Kurmay Başkanı
 2. Kurmay Albay Mehmet Arif Ayıcı Kurmay Başkanı Yardımcısı
 3. Kurmay Binbaşı Hüsrev Gerede Birinci şube müdürü
 4. Binbaşı Kemal Doğan Müfettişlik Topçu Kumandanı
 5. Dr. Albay İbrahim Tali Öngören Ordu Sıhhiye Başkanı
 6. Dr. Binbaşı Refik Saydam Sıhhiye Başkan Yardımcısı
 7. Yüzbaşı Cevat Abbas Gürer Müfettişlik Başyaveri
 8. Üsteğmen Muzaffer Kılıç Müfettişlik ikinci Yaveri
 9. Yüzbaşı Ali Şevket Öndersev Müfettişlik Emir Subayı
 10. Üsteğmen Hayati, Kurmay Başkanı Emir Subayı
 11. Yüzbaşı Mümtaz Tünay
 12. Yüzbaşı İsmail Hakkı
 13. Yüzbaşı Mustafa Süsoy Karargah komutanı
 14. Üsteğmen Abdullah, İaşe Subayı
 15. Birinci Sınıf Katip Faik Aybars Şifre Katibi
 16. 4. Sınıf Katip Memduh Şifre Katibi Yardımcısı
 17. 3.Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bele
 18. Üsteğmen Hikmet Gerçekçi Alb. Rafet Bey'in yaveri

Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Millî Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs'ı Türk gençliğine armağan etti. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

Atatürk'ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk'ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür.[1][2]

Kaynaklar

[1] www.ingilizceforum.net/ataturkun-samsuna-cikisi-t-4518.html
[2] www.yenimakale.com/ozel-gunler/572-ataturkun-samsuna-cikisi.html





Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: elbette, 18.08.2016, 12:59 (UTC):
Atatürkçü olmaktan gurur duyuyorum gençlik ve spor bayramının kullanmasını istiyorum

Yorumu gönderen: elifsu, 02.01.2014, 18:37 (UTC):
süper bişey laaann♥☺

Yorumu gönderen: alp, 14.12.2010, 16:13 (UTC):
başımıza adam gibi adam değil atam gibi adam lazım

Yorumu gönderen: MeLeq__CeFaPlaRr_X3, 05.12.2010, 09:42 (UTC):
ÇOK SÜPER ÇOK BEGENDİM BEN BİLE YAZACAK BİR ŞEY BULAMADM

Yorumu gönderen: Bilge Sena BULUT, 29.11.2010, 14:11 (UTC):
Atamı böyle ifade etmeniz yannış

Yorumu gönderen: berkay, 28.11.2010, 11:25 (UTC):
senin sayende ödevimi yaptım
çoooooookkkk güzel

Yorumu gönderen: rümeysa, 09.11.2010, 11:01 (UTC):
gerçekten güzelllllllllll atam sen orada rahat uyu

Yorumu gönderen: ZaZa xD, 04.11.2010, 16:14 (UTC):
Çoq GüzeL SaqoL AtaM

Yorumu gönderen: büşra , 22.10.2010, 12:51 (UTC):
esra hiç güzel yazmamışsın

Yorumu gönderen: esra:), 17.05.2010, 17:37 (UTC):
çok güzel bence atamızın onla samsun'a çıkan kişiler bile var!!!

Yorumu gönderen: TUGCE, 25.04.2010, 12:17 (UTC):
COOOKKKKK BEGENDİM SAOL ATAM

Yorumu gönderen: selda, 01.02.2010, 18:37 (UTC):
bu yazıları okudum..Ve çok beqendim.. atamı çok sewiyorum....sewqiler

Yorumu gönderen: sinem, 02.01.2010, 12:12 (UTC):
çk gzl çk saol



Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56272212 ziyaretçi (143371600 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)