Atatürk ve Ali Riza Pasa
 

Atatürk ve Ali Rıza Paşa

Sunay Akın

Atatürk ve Ali Rıza Paşa arasında geçen gerçek bir olay. YIL 1910.

Fransızlar yeni buluşları olan uçağın tanıtımı için tüm uluslardan katılımcı davet eder.

HERKES BÖYLE BİR İCADIN GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI NEDENİYLE şaşkın ve MERAKLIDIR.

DÖNEMİN OSMANLI HÜKÜMETİNE DE KATILIMCI İÇİN HABER gönderilmiş.

HÜKÜMET İCATLARA OLDUKÇA MERAKLI OLAN ALI RIZA PAŞA'YI GÖNDERELİM O MERAKLIDIR DEMİŞLER.VE DERHAL SARAYA ÇAĞIRMIŞLAR. KENDİSİNE FRANSIZLARIN BULUSUNDAN BAHSETMİŞLER VE OSMANLI'YI TEMSİLEN GİTMESİNİ İSTEMİŞLER.ALI RIZA PASA BU NU BİZ YAPMALIYDIK DEMİŞ İÇİNDEN HAYIFLANARAK.YALNIZ DEMİŞLER PASA YA DAVET 2 KİŞİLİK YANINA 1 KİŞİ DAHA AL ONU DA SEN BELİRLE DEMİŞLER.ALI RIZA PASA BİRAZ DÜŞÜNMÜŞ VE BİR DELİKANLI VAR ONU GÖTÜREYİM DEMİŞ. NEYSE ALI RIZA PASA VE DELİKANLI PARİS'İN YOLUNU TUTMUŞLAR.

PARİS'TE OTEL E YERLEŞMİŞLER.VE BULUSUN GÖSTERİLECEĞİ GÜN KALABALIK MEYDAN VE PİST HERKES MERAKLA BEKLİYOR.DERKEN PİLOT HAZIRLIKLARINI YAPIYOR.ÜSTÜNE MONT GİYİYOR BİR DE GÖZLÜK TAKIYOR.UÇAK HAVALANIYOR. PARENDELER TAKLALAR MANEVRALAR MÜTHİŞ BİR GÖSTERİ. PİSTE İNİYOR. ALKIŞLAR ARASINDA İNİYOR UÇAKTAN.HERKES KISKANÇ AMA ŞAŞKIN .... BİR YETKİLİ BİR GÖNÜLLÜ İSTİYOR.PİLOTUN ARKASINDA ONA EŞLİK EDEBİLECEK CESARETİ OLAN.BİZİM DELİKANLI ATILIYOR. BEN BEN. TAMAM, DENİYOR VE DELİKANLIYA GÖZLÜK VE MONT VERİLİYOR.DELİKANLI MONTU GİYİYOR GÖZLÜĞÜ TAKIYOR. KALABALIKTAN SIYRILMAK ÜZERE İKEN ALI RIZA PASA KOLUNDAN TUTUYOR.BOŞ VER SEN BİNME BIRAK BAŞKASI BİNSİN DİYOR.NEDEN DİYE SORUYOR DELİKANLI BİR ŞEY MI HİSSETTİNİZ. YOK, SEN YİNE DE BİNME EVLAT DİYOR. DERKEN BAŞKASI BİNİYOR UÇAĞA.UÇAK HAVALANIYOR. DELİKANLI, ÖFKELİ PAŞA'YA ...

PARENDELER.MANEVRALAR. DERKEN UÇAK ALEV TOPUNA DÖNÜYOR VE PİSTE ÇAKILIYOR.2 ÖLÜ. DELİKANLI PAŞAYA BAKIYOR HAYRETLER İÇİNDE. PASA MAĞRUR VE MUTLU BİR İNSANI KURTARDIĞI İÇİN.AMA BİR BAŞKASI ÖLMÜŞTÜ. AMA KURTARDIĞI BİR İNSAN DEĞİLDİ.BİR ULUSTU.ÇÜNKÜ DELİKANLI, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜ.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ozan, 24.11.2010, 19:10 (UTC):
Sanırım Arnavutça yazılmış yorum. Mr. Tomor Ali Kolonja,apparently you don't speak Turkish, can you at least translate your post to English so that many people might understand you? Thanks.

Yorumu gönderen: Volkan BOYALI, 19.06.2010, 12:13 (UTC):
Tomor Ali Kolonja,

Bize bu yazdıklarını Türkçe olarak tekrar yazar mısın lütfen. Böyle anlayamıyoruz.
Tşk.

Yorumu gönderen: Tomor Ali Kolonja, 09.02.2010, 19:31 (UTC):
Bazuar fotos,te Ali Riza Pashes
eshte ish Komandanti i Ushtruise Perdimore Shqipetari
Ali Riza Pasha(KOLONJA)ardhur ne 24dhjetor 1912per pamvarsine e shqiperise me 15 000ushtare te taborit te perdimit,ka qene komandante i ushtrise se pare1913-1914,perfaqesues per percaktimin e kufijve shqipetatre1920-1924,Minister lufte me qeverin e Sulejman Delvines,Minister atashe ne Beograd,ku ka me dhjetor-1924 ka zbuluar sulmin e mbretit Zog me
forcat jugosllave,ku lajmeroj qeverine shqipetare,dhe ka qene nje nder te paret shef shtatmadhorise ushtarake,dhe doreshkrimet e tija jane te fjeura ne A,Q,Sh,shqipetare sepse tek ne shkruhet vetem me porosi.
Ne vitin-2009 eshte here e pare qe Ministri mbrojtes z.Imani e dekuron pas Vdekjes.Trashgimtari i gjeneral Ali Riza Kolonjes,kopja e fotos se dale me Baban e Turqis.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440014 ziyaretçi (143813341 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)