Atlantis'in Eski Misir ve Yunan Baglantilari
 
Atlantis

Atlantis'in Eski Mısır ve Yunan Bağlantıları

Makale: Alexander's C. & Çeviri: Akhenaton

Kuzey Afrika'daki Berberî kabileler, bu kıtaya “Attala” diyorlardı. Bask halkı, “Atlaintika”; Vikingler, “Atli”; Babilliler, “Arallu”; Aztekler ise “Aztlán” ya da “Tulan” diyorlardı.

Hindular, Atlantis'e tarihin çeşitli dönemlerinde “Atala”, “Saka-dvipa” (erken Atlantis), “Sveta-dvipa” (Beyaz Ada), “Ruta”, “Daitya”, “Sankha” (ya da Sança) ve “dvipa” kelimeleriyle atıfta bulundu.

Aşağıdaki makale, batık Atlantis kıtasına ait olma ihtimali olan batık kalıntıların tasvirleri, yorumları ve gerçek resimlerinin bir koleksiyonudur.

Biz, Mısır piramitlerinin ince ve beyaz kireçtaşı ile kaplanmış olduğu gerçeğini biliyoruz.

Yazılı ve -son zamanlarda- fotoğrafik kanıtların her ikisi de Atlantis'in silüetini ortaya çıkarıyor: devasa piramitlerin ve tapınakların bulunduğu bir ada! Atlantis'in “Sveta-dvipa” (Beyaz Ada) olarak bilinmesinin sebebi, bu piramit ve tapınakların da Mısır piramitlerinde olduğu gibi beyaz kireçtaşı ile kaplanmış olmaı olabilir mi?

Atlantis kıtasının bulunduğu koordinatlarda Batık şehirler (kaldırımlı yollar, anıtlar ve piramitler) keşfedildi:

Tahmini koordinatları: Northern edge: Latitude 47° N, Southern edge: Latitude 30° N, Southern tip: Latitude 26° N, 18° W. Longitude, Western edge: 75° – 80° W. Longitude, Eastern edge: 17°-18° W. Longitude

Atlantis, map, harita

Atlantis, map, harita

Atlantis, map, harita

Atlantis

Atlantis

Atlantis

Atlantis'in Pasifik okyanusundaki bir benzeri olan ve binlerce yıl önce dalgaların altında batmış olan Mu kıtasının, Pasifik okyanusunun ortasında büyük bir kıta ve gelişmiş, ileri bir medeniyetin beşiği olduğu söyleniyor.

Mu uygarlığının hem Çinlileri hem de yerli Amerikan uygarlıklarının bazılarını etkilediği ve Paskalya Adası'ndaki gizemli heykelleri onların diktiği düşünülüyor. Mu kıtasının yeri ve konumu:

MU, harita, map
Tahmini koordinatları: Northern edge: Latitude 37°- 38° N, Southern edge: Latitude 14.5° N, Southern Tip: Latitude 12.5° N, 130° E. Longitude, Western edge: 135° – 145° E. Longitude, Eastern edge: 180°-165° W. Longitude

Antik Hindistan'ın Sanskritçe yazıları, Atlantis'in birkaç tanımını içermekte ve hatta Atlantis'in tanrılar ve Asuralar (tanrılar ve Titanlar arasındaki savaş) sonucu yok edildiğini iddia etmektedir.

Bu yazıtların en eskilerinden biri olan Vishnu Purana, “Beyaz Ada Attala”dan bahseder. Diğer bir isim olan “Saka Dwipa”, Puranalar ve 1974 basım Sanskritçe sözlükte geçmektedir. “Saka Dwipa”, “açık tenli insanların adası” anlamına gelmektedir

Başlangıçta Mahabharata'da Uzakbatı'da bir ada olarak tanımlanmasına rağmen, Attala, modern konuşma tarzında “cehennem” anlamı kazandı. Attala'nın sakinleri ise “iblisler” haline geldi. Oysa Attala halkı, bir zamanlar yaşayan bir insan ırkıydı.

Attala, Mahabbarata
Sanskritçe Mahabbarata'dan bir pasaj.

“Tarihin babası” olarak anılan Heredot, Atlantis adıyla su kütlesi içindeki batık bir kıtanın kastedildiğini onaylar. Aşağıda Clio'dan bir bölüm Yunanca metinde (History, Bk I, 202) Cebelitarık Boğazı'nın ötesinde bulunan suların Atlantis Denizi olarak bilindiğinden bahsediyor.

Çevirilerinde kimi bölümleri geçiştiren ya da dikkatsiz davranan bazı çevirmenler, metindeki bu sözcüğü “Atlantik” olarak çevirmiştir. Ancak metinde açıkça görüldüğü gibi, aslında Herodot'un kullandığı kelime, “Atlantis”tir:

ἡ δὲ Κασπίη θάλασσα ἐστὶ ἐπ᾽ ἑωυτῆς, οὐ συμμίσγουσα τῇ ἑτέρῃ θαλάσσῃ. τὴν μὲν γὰρ Ἕλληνὲς ναυτίλλονται πᾶσα καὶ ἡ ἔξω στηλέων θάλασσα ἡ Ἀτλαντὶς καλεομένη καὶ ἡ Ἐρυθρὴ μία ἐοῦσα τυγχάνει. ἡ δὲ Κασπίη ἐστὶ ἑτέρη ἐπ᾽ ἑωυτῆς, ἐοῦσα μῆκος μὲν πλόου εἰρεσίῃ χρεωμένῳ πεντεκαίδεκα ἡμερέων, εὖρος δέ, τῇ εὐρυτάτη ἐστὶ αὐτὴ ἑωυτῆς, ὀκτὼ ἡμερέων. καὶ τὰ μὲν πρὸς τὴν ἑσπέρην φέροντα τῆς θαλάσσης ταύτης ὁ Καύκασος παρατείνει, ἐὸν ὀρέων καὶ πλήθεϊ μέγιστον καὶ μεγάθεϊ ὑψηλότατον. ἔθνεα δὲ ἀνθρώπων πολλὰ καὶ παντοῖα ἐν ἑωυτῷ ἔχει ὁ Καύκασος, τὰ πολλὰ πάντα ἀπ᾽ ὕλης ἀγρίης ζώοντα

Üstte görülen Yunanca metnin doğruluğu - ve bu çeviri - klasik Yunan metinleriyle uğraşan herhangi bir üniversitede doğrulanabilir.

Titanlar, Savaş

Titanların düşüşünün intikamını almak için savaşan yılan ayaklı devlerin savaşı. Devler, Gaia ile Kronos'un çocuklarıdır.

Kırmızı, ateşin ve kanın rengidir. İbranicede kan ve kırmızı için kullanılan iki kelimenin kökeni de aynıdır: “dm” (ם), kırmızı; “dom” (דם) ise kan anlamına gelir. Antik Yunanlılar, kırmızı ile erkek ilkesini ilişkilendirmişlerdir.

Kırmızı, ayrıca Yunan tanrıları Phoebus ile Ares'in savaşının rengiydi. Ancak tarih öncesi kültürlerde kırmızı, kadın ilkesiyle ilişkilendiriliyordu.

Mumya, Mısır

Kral Tutankhamun'un ailesinin mumyaları parçalanmış; başları, Mısır'daki son karışıklıklar sırasında parçalanarak yok olmuşlar.

Mısır müzesinde paha biçilmez iki mumya, son DNA testlerinde Tutankhamun'un büyük dedesi olduğu tespit edilen Yuya ve Tjuya'nınkiydi. Yuya, ayrıca Kutsal Kitap'ta Hz. Yusuf olarak tanımlandı ve kızları Tiye, Amenhotep III'ün Büyük Kraliyet Eşi oldu. Fotoğraflar ve DNA sonuçları üzerinde alışmalar devam etmektedir.

Akhenaton'un Diğer Çevirileri ❯

Orjinal Makale

[1] "Atlantis: The Egyptian and Greek Connections - Real Pictures & Interpretations", Eylül 2011, HumansAreFree.com/2011/09/atlantis-egyptian-and-greek-connections.html (İngilizce)





Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Warcraft, 01.12.2017, 21:47 (UTC):
Öncelikle merhabalar bu yunan mitolojisi kayıp kıta atlantis çok ilginç. bazı söyleşilerde atlantis çok ileri bir teknolojiye sahipti..
ama nasıl neden battığı kaybolduğu bilinmiyor..

Yorumu gönderen: Akhenaton, 23.11.2017, 08:52 (UTC):
Merhaba Mert. Resimler, orjinal makaleden alınma. Sadece çeviri bana ait. Eleştirin için teşekkür ederim.

Yorumu gönderen: Mert, 23.11.2017, 00:41 (UTC):
Yunanca biliyorum , Atlantis yazıyor.
Yazı gerçekten ilgi çekici olmuş, ama haritalardan sonraki deniz altı araştırma fotoğrafları alakasız diye düşünüyorum o fotoğraflar Ege'den.



Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073209 ziyaretçi (142850270 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)