Atlantis
 

Tahmini koordinatları: Northern edge: Latitude 47° N, Southern edge: Latitude 30° N, Southern tip: Latitude 26° N, 18° W. Longitude, Western edge: 75° – 80° W. Longitude, Eastern edge: 17°-18° W. Longitude

Atlantis

Atlantis, Eflatun'u takiben İlkçağ yazarlarının, üzerinde efsanevi hikâyeler bıraktıkları masalsı adaya verilen addır. Bu efsane, insanlığın altın çağının (tanrıların insanlara yakın durduğu zamanlarda) kayıp cennetin ve ideal şehrin sembollerinden biri olacaktır.

Eflatun'a göre M.Ö. 9000 yılında Poseidon ve yakınlarına bağışlanmış olan Atlantis adası, ideal kanunlar ve uyum içerisinde idare edilmişti. Topraklarının doğal zenginliği sayesinde erdem sahibi hükümdarlar, burada hârikulâde şehirler ve saraylar inşa ettirmişlerdi.

Ne zaman ki krallar ve ada sakinleri günah işleyen kibirli insanlar hâline geldiler. İşte o zaman Okyanus tarafından yutularak cezalandırıldılar. Bu nedenle Atlantis'in yok oluşu, insanlığın ancak küçük bir kısmının yaşamaya devam etmesine müsaade eden bir felaket olmuştur.

Ortaçağ'da tarihin kıyamet günü ile tamamlanan uzun bir çöküşten başka bir şeyden ibaret olmadığı fikri, gerçek anlamda kimsenin ilgilenmediği Atlantis meseli ile denk düşmektedir.

Rönesans devrindeki büyük keşifler sayesinde Atlantis'in araştırılması, edebî ve felsefî bir konu hâline gelmiştir. Atlantis'i tekrar bulmak demek, ideal şehri yeniden inşa etmek ve insanlığı gökyüzü yerine yeryüzünde birleştirmek demekti.

Eflatun, adadan adaya geçerek Atlantis'in batıdaki büyük bir kıtaya erişilmesini mümkün kıldığını yazmamış mıydı? Birçok yorumcu için bu kıta (ya da Atlantis'in kendisi), aslında (yeniden) keşfedilen Amerika'nın ta kendisi idi.

Atlantis'in devamı niteliğindeki hikâyeler oldukça bereketli olmuştur. J. R. R. Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi'nde Aragon gibi olağanüstü uzun ömürlü kralların geldiği Numenor adasında buna rastlanmaktadır.

20. yüzyılın başında Amerika'da bu sefer Güney Pasifik'te başka bir batık kıta olduğu varsayımı ortaya çıkmıştır. Bu, bir volkanik patlama ile yutulmuş olması muhtemel, Atlantis'ten önceki medeniyet beşiği olan Mu'nun topraklarıdır. Hayatta kalanların Birmanya, Hindistan, Meksika, Mezopotamya ve Mısır'a sığınmış ve tüm bu büyük medeniyetlerin temellerini atmış oldukları düşünülmektedir.

Eflatun'un hikâyesinin düzeyinde tarihî bir dikkat ile yazılmış olanlar hariç, bunların çoğu, Asya'nın güneydoğusu, Ortadoğu ve Yeni Dünya arasında mimarî, sanatsal ya da zoolojik benzeşmeler inşa etmeye çalışan sözde kendi kendini eğitmiş botanikçi ya da arkeologlardır.

Atlantis rüyası, ne hiçbir zaman bu kadar canlı, ne de anlamı bu kadar açık olmuştur. Büyük keşiflerin yapıldığı dönemlerde Atlantis bizi antropolojik incelemelerin eksik halkasını, büyük medeniyetlere gerekçe olan efsanevî soy ağacını ve yok edilen mezheplerin izlerini yeniden bulmaya davet etmektedir.[1]

Kaynaklar

[1] Larousse Semboller Sözlüğü, "Atlantis" maddesi, Bilge Kültür Sanat, s.68-69.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Sümeyye , 18.07.2017, 22:57 (UTC):
Serkan aydın bey gorus acıniz çok farklı hayranlık duydum açıkçası ama geminin tahtadan olması ve içine her turlu hayvanın sığması kesinlikle imkansız degil aklımızın almadığı tüm mucize ve sırrı yaratanin Allah olduğunu dusununce ama maddi alem olarak bu çağda olacaksa bile ışınlanma ne kadar imkansız gibi gorunuyorsa gözümüzle gorup inanmak istediğimiz için eski insanların bunları yapması hiç zor olmamış gibi çünkü matematiksel zekalarinin ve fiziksel özelliklerinin daha büyük olduğunu dusunuyorum günümüzde yeni bulduğumuz herşeye önceden sahiplermis Hz.suleymanin sahip olduğu o ulaşılamaz şeyler vs.

Yorumu gönderen: serkan aydin, 20.06.2017, 21:37 (UTC):
atlantis ve mu kitasinin zamaninda var olduguna inaniyorum..cunku hemen hemen dunyanin her bölgesinde yasayan toplumlarin medeniyetinde bu buyuk tufan hikayesinden bahseder ve ortak yonleri benzer yönleri coktur. amerika kitasinda yasayan mayalar inkalar aztekler kızılderililer den tutun ortadogu ve dogudaki cin japonya medeniyerine kadar tufandan bahseder..kutsal kitaplarda ise tufandan bahseder ve nuh peygamberin tufandan kendine tabi olan insanlarla kurtuldugu soylenir..bu bakimdan nuh peygamber buyuk ihtimal atlantis kitasinda yasamis ve atlantise gelen son peygamberdir..nuh peygamberin gemisinin tahtadan olmasi pek akla yatmıyor tevratta geminin tahtadan oldugu soylenir..eger tahtadansa dunya capinda olan buyuk bir tufandan nasil kurtulur bu gemi..ayrica her hayvandan bir cift alindigi soylenir oysa milyonlarcs turden hayvani gemiye almasi imkansiz geliyor..oysa kuranda geminin tahtadan yapildigi soylenmez aksine celik levhalardan yapildigina dair gonderme vardir ve yakıt olarak nukluer reaktore benzer bir tasvir yapilmistir kuranda..atlantisin zamanini insanların altin cagi ve teknolojidr ulastigi son nokta olarak anlatan bu isin uzmanlarida var..yani atlantis simdikindrn cok daha gelismis bir medeniyet olabilir..nuh peygamber her hayvanin dns indan parcalar alip cok gelismis geminin laboratuarina koymus olamazmi...kimbilir...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687678 ziyaretçi (144483801 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)