Avrupa'daki Türkler ve Yasadiklari Sorunlar
 

Avrupa'daki Türkler ve Yaşadıkları Sorunlar

Önder Demir

1. Avrupa'daki Türklerin İhtiyaçları Nelerdir?

Avrupa'daki ve diğer yurtdışındaki Türklerin genel ihtiyaçları, sadece onların problem ve sorunları ile ilgilenen bir kuruluşun olmamasıdır. Böyle bir kuruluş (Dış Türkler Koordinasyon Merkezi) DTKM, kanımca derhal kurulabilir. Başbakanlığa bağlı olarak böyle bir kuruluşu devreye sokabiliriz., Bütün dünya Türklerinin yaşamakta oldukları sorun ve Problemler Bu kuruluşa iletilerek yaşamakta oldukları ülke kurum ve kuruluşları ile irtibata geçilerek halledilebilir. Profesyonel bir biçimde Ankara'da Dışişleri Bakanlığı Binası'nda böyle bir (Dış Türkler Koordinasyon Merkezi) DTKM'yi yapılandırabiliriz.

2. Avrupa'daki Türklerin Sorunları Nelerdir?

Yurtdışında yaşayan Türklerin sorunları, başlıca "eğitim". Yani yaşamış oldukları ülkelerde ana dillerinde eğitim alamadıklarından kaynaklanıyor. Kendi ana dilini ve tarihini bilmeyen Türk çocukları, yaşamış oldukları topluma entegre olmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle derhal kendilerine ana dilde eğitim hakkı, yaşamış oldukları ülkelerde derhal sağlanmalıdır. Ayrıca kanunlar çerçevesinde Türkçe ve diğer yabancı dillerde eğitim veren üniversiteler, Türklerin yaşamış oldukları ülkelerde rahatlıkla kurulabilir.

3. Avrupa'daki Türklerin Potansiyel Güçleri Ne Durumdadır?

Yurtdışında yaşayan Türklerin potansiyel güçleri, 4, 8 milyon nüfus ile 27 Avrupa ülkesine dağılmış bulunmaktadır. Alım güçleri, yıllık 100 milyar Euro'ya dayanmaktadır. Toplam olarak 120.000 civarında işadamı, Avrupa genelinde 600.000 insanı doğrudan ve 1.5 milyon insanı dolaylı olarak istihdam etmektedir. Sadece Almanya'da Türk Şirketleri 30 milyar Euro Ciro yapmaktadır ve 65.000 İş adamı 360.000 insana iş imkanı sunmaktadır.

Yurtdışında yaşayan Türklerin müteşebbis ruhları bulunmuş oldukları ülkeler tarafından çok iyi bir şekilde bilinse de yeterli derecede destek bulmamaktadır. Bugün Avrupa'da "döner'i bir marka haline getiren Türkler, sadece döner ile yılda 10 milyar Euro ciro yapmaktadırlar. Bunun yanında yetenekli Türk gençleri Makine ve Endüstri alanında büyük atılımlar gerçekleştirmektedirler.

4. Avrupa'daki Türklerin Maddî ve Manevî Aktüel Durumları Nasıldır?

Avrupa ve diğer yurtdışında bulunan Türklerin maddî durumları yaşamış oldukları ülkelerdeki insanların maddî durumları ile karşılaştırıldığı zaman, düşük orantıdadır. Türkler, kazanmış oldukları her 100 Euro'nun 15'ini tasarruf etmektedirler. Türkler arasında işsizlik oranı, kimi yerlerde %'lere varıyor. Bu da kalifiye meslek dallarında öğrenim görmemelerinden kaynaklanıyor.

Yurtdışındaki Türkler, genellikle "hizmet sektörü'nde çalışmaktadırlar. Temizlik, lokantacılık ve başkalarının yapmak istemediği zor şartlardaki işleri genellikle Türk vatandaşları üstleniyorlar ve üstlenmektedirler. Lokantacılıkta ve temizlik işlerinde en ucuz fiyatı Türkler uygulamaktadır ve bu nedenle kar marjinali düşük işlerle Türkler yaşam mücadelesi vermektedirler.

Manevî olarak büyük bir çoğunluk, hem dinine hem de örf ve adetlerine bağlı bulunmaktadırlar. Bunun yanında Türk gençleri arasında "diskotek kültürü", gittikçe hızla artarak büyümektedir. Avrupa'da yerel halkın yanında en çok diskotek ve bar açıp işleten yurtdışında yaşayan Türklerdir. Şu anda Avrupa genelinde aşağı yukarı 1500 camii, emek ve 1000 adet Türkler tarafından açılan ve isletilen diskotek bulunmaktadır.

5. Avrupa'daki Türklerin Lobi Faaliyetleri Ne Durumdadır?

Yurtdışındaki Türklerin Lobi faaliyetleri, maalesef istenilen seviyede değildir. Profesyonel lobiciliğin ilk adımı, UETD (United European Turkish Democrats) tarafından atılmıştır. Yurtdışındaki Türkler arasında lobicilik, yavaş yavaş gelişmektedir. Lobicilik, aktif insanlarla ve aktif kurumlarla Türklerin yaşamış olduğu ülkelerde yürütülmelidir.

Yurtdışında yaşayan Türkler açısından ve Avrupa Birliği yolunda bulunan Türkiye açısından lobicilik, 21. yüzyılda, ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle profesyonel lobiciler yetiştirmeli ve bunları yaşamış oldukları toplumlarda etkin kılmalıdır.

6. Avrupa'daki Türklerin Vizyonları ve Hedefleri Nelerdir?

Yurtdışında bulunan Türklerin öncelikli hedef ve vizyonları, yaşamış oldukları ülkelerde söz sahibi olmak ve istek ve arzularının yaşamış oldukları ülkelerde ciddiye alınmasıdır.

1. kuşak, işçi olarak geldi.
2. kuşak, meslek ve iş sahibi oldu.
3. kuşak; doktor, mühendis, avukat gibi meslek dallarına ulaştı ve politik hayata dahil oldu.

7. Avrupa'daki Türklerin Anavatanları ile Kültürel Bağları Nasıldır?

Yurtdışında yaşayan, bir Türk ismi olan; fakat Türkçe bilmeyen binlerce insan bulunmaktadır. Bunların genellikle babaları Türk; fakat anneleri Türk olmadığından dolayı kendileri de Türkçe bilmiyorlar.

Türk dili ve tarihi, okullarda çocuklara mutlaka ders olarak okutulmalıdır. Aksi takdirde 4. kuşak Türklerin Anavatan Türkiye ile bağları zayıflayabilir ve kendileri kolayca asimile olabilirler.

Türk dili ve tarihine ve din derslerine mutlaka önem verilmelidir. Dış Türkler Koordinasyon Merkezi (DTKM), bu gibi sorunları en kısa zamanda çözebilir. Her Türk, DTKM'nin telefon numarasını ve e-mail adresini yanında taşıyacaktır ve bu merkezde, yurtdışında bulunan Türkler ile 24 saat iletişim kurulacaktır. Internet üzerinden kendi sayfası ile Yurtdışında bulunan bütün Türk vatandaşlarına DTKM hizmet sunacaktır ve yurtdışında bulunan Türklerin Mektupla oy kullanmalarını gerçekleştirecektir.

Saygılarımla

Önder Demir

Önder Demir'in Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ebruli.., 07.11.2010, 09:07 (UTC):
Is icin göc eden 60 li kusagin torunlari olan bizler, hem sansliyiz hem cok sansiz.. Ekonomik ve sosyal olarak cok gelismis ama ayni zamanda hic bir kulturel yada dinsel anlayisi olmayan ulkelerde yasiyoruz.. Dinsizlik cig gibi, dogal olarak entegre olmak adina, maalesef bizlerde dinimizden kulturumuzden taviz verir olduk..

Sorunlarimiz icin, Hic bir dogru durust kurulus olmadigi gibi, buyuk elcilikte okadar kötu bir sistem ile caliyorki.. Ayni turkiy misali iste, "bugun git yarin gel".. Tembel temmelere oturmus bir sistem.

Yorumu gönderen: aTiLLa_14, 16.12.2009, 04:14 (UTC):
bu sayfayi okuyan arkadaslar vatanimizi birakmayin gercekten ne durumda olursaniz olun ama birakmayin
ben yurt disinda yasiyorum ve inanin insan sbahlari ezan sesini duymaya hasret kaliyo! her izine geldigimde ezan i duydukca inanin nelerden mahrum kaldiginizi anliyosunuz !Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728676 ziyaretçi (133990888 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler