Ayet-el Kürsi'nin Imani Koruyan Sirri
 
havas, havvas, ayetel kürsi

Âyet-el Kürsi'nin İmanı Koruyan Sırrı

Onk. Dr. Haluk Nurbaki

Bilindiği gibi îmânın temeli, Tevhiddir. İnsanlar îmân ettikten sonra Tevhide karşı sıcak ilgilerini korumak zorundadır. Ancak hâdiseler karşısında özellikle günlük yaşamın akışı, çoğu kere nefsin tevhide saygısını sarsar ve de zaman içinde iman yavaş yavaş solar. Bu sarsıntının temelindeki yanılgıların tümünü Âyet-el Kürsî yok etmektedir.

Şimdi îmânımızı tehdit eden noktalara bir göz atalım. İmân edip tevhidi tasdik ettikten sonra yani Allah'tan başka güç olmadığını tasdik ettikten sonra günlük hayatımızda hâlâ bazı etkileri güç sanırız. Bunun en çok rastlanan örneği paradır. Paranın bir benzeri siyasî güçlerdir. İnsanlar tâ Hz. İbrahim devrinden beri siyasî güçlere teslim olmuş bunları kaderlerini etkileyen kuvvetler olarak görmüşlerdir. Tüm peygamberler bu yanlış kanaati silmek için mücadele vermişlerdir. Ancak İslâm tevhidi imana gerçek netliği getirmiştir. İşte Âyet-el Kürsî özellikle üçüncü bölümde maddeler halinde açıkladığımız cümlelerle zahirdeki etkiler karşısında yanılgıya kapılmamamızı emrediyor.

Ayet-el Kürsî okuyan bir insan onun kalbe verdiği mesajları aracılığı ile tevhide sarılır ve hiç şaşmaz. Böylece Ayet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki en önemli sır tahakkuk eder.

Ancak Âyet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki mânâyı çok iyi anlamamız gerekiyor. Çünkü buradaki hikmetler tüm Kurân için geçerlidir. Yani Âyet-el Kürsî olsun, Kurân olsun hem kelimelerdeki bilimsel mana hikmeti ile hem de kalpteki mânâ operasyonuyla hidâyet verir.

Hatıra gelebilir ki, on satırlık bir âyet nasıl olur da yanlışları yok eder, belâ ve şerleri durdurur?

Bu konuda son yıllarda çok önemli bir bilimsel tespit yapıldı. Çağımızın en büyük matematikçisi sayılan Prof. Martin Gardner kaleme aldığı "Duanın fiziği" isimli kitapta konuyu bilimsel analize tâbi tutuyor.

Bilindiği gibi nükleer fiziğin temel yasalarından biri, belirsizlik teorisidir. Buna göre: Atom çekirdeğinde belli bir zaman diliminde ortaya çıkacak fizik olayları önceden kestiremeyiz. O halde maddenin temel ünitesindeki olaylar nasıl bir âhenkle yürüyebiliyor? Bilimsel sonuç önceden bilinmeyen bir irade kudretinin maddenin özünde tüm olayları an be an yönetmesi gerçeğidir. İşte Prof. Gardner bu noktada gönüllerdeki isteklerin bir anlamda duaların ilâhî kudret indinde itibar görmesi halinde, kadere yansıyacağını vurgulamaktadır.

Bu bilimsel tespitin bizim açımızdan önemi Âyet-el Kürsî'nin okunduğu zaman kalpteki dirilik halinde akıl almaz âhenkleri yansıtacağı gerçeğidir.

Âyet-el Kürsî'nin îmân zaaflarından koruyan gücünün ne kadar önemli olduğunu unutmayınız. Îmânınızda bir solgunluk hissettiğiniz zaman hemen ilâhî bir nimet olan Âyet-el Kürsî'ye sarılın ve defalarca okuyun.

Ancak hiç hatırdan çıkarmamamız gereken önemli konu. Âyet-el Kürsî'nin bilimsel tanımları içinde tevhid konusunda hataya sapmamamızın gereğidir. Yani Allah'tan gayri etkilere kulluk etmemeliyiz.

Âyet-el Kürsî'nin koruma sırrı tevhid sırrında gizlidir. Âyet-el Kürsî'nin bu hikmeti iç içedir, âyet okundukça iman güçlenir. İman güçlendikçe Âyet-el Kürsî'nin hıfzı, eman hikmeti bizi himayesine alır.

Namazlardan sonra ve tesbihten önce âyet-el Kürsî okumamızın bir büyük hikmeti ise bir tarz iman tazelemedir. Asr-ı Saadet'teki yüce İslâm yıldızlarının çağımız müminlerinden en önemli farkı tevhid deki ihlâstır. Tek tek bu yücelerimizi hatırlarsak onların cesareti, merhameti ve sehâlarındaki güçlülük hep Âyet-el Kürsî'nin tanımladığı tevhide ihlâstan gelmektedir.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: feyza, 10.02.2015, 11:44 (UTC):
İştdgmzn gercekkesmesi icin kac kere okumamiz gerekiyo kardslerm yardmcı olur musunuz

Yorumu gönderen: samet, 15.12.2010, 16:42 (UTC):
selamün aleyküm ALLAH herkesten razı olsun

Yorumu gönderen: ercan, 13.12.2010, 21:53 (UTC):
bu sayfada emeği gecen tüm kardeşlerimizden ALLAH razı olsun ALLAH kimseyi doğru yoldan ayırmasın

Yorumu gönderen: jabar, 13.12.2010, 03:51 (UTC):
allah bu siteyi yapandan razi olsun onsallah dilekleri kabul olur

Yorumu gönderen: sakin", 08.12.2010, 09:19 (UTC):
Allah cümlemisini af eylesin

Yorumu gönderen: dilek, 07.12.2010, 22:07 (UTC):
bende yeninamaz basliycam banada duva edin

Yorumu gönderen: tekoşin21, 06.12.2010, 07:13 (UTC):
amin ALLAH herkesin gönlüne göre versin......

Yorumu gönderen: Adem, 04.12.2010, 14:39 (UTC):
ALLAH Herkezin dua larını kabul etsin

Yorumu gönderen: tekoşin21, 02.12.2010, 14:20 (UTC):
dilerim herkes doğru yolu bulur... ALLAH kimseyi doğru yoldan sasmasın ....amin

Yorumu gönderen: mustafa, 01.12.2010, 23:56 (UTC):
sonunda bende doğru yolu buldum allahıma cok şükür ben daha yeni ezberlicem bu dua yı allah hepinizden razı olsun .allaha emanet olun

Yorumu gönderen: tekoşin21, 25.11.2010, 09:07 (UTC):
bir rüya gürdüm.... ben ölmüştüm, kolumda iki kişi vardı ama onları gürmüyordum mezarın basına gütürdüler ve orda 5 yasında kücük sacları uzun beyaz elbıseli belinde kırmızı kurdeli bir kız gürdüm. onun yanagından tuttum ve ona dedimki ben ahiretteki soruların cvblarını bilmiyorum diğer dünyadayken sormaya utandım büyüklerime bana baktı küçük kız ve agladı sırttını döndü gitti.ceheneme götürdüler beni orda aglama sesleri ve hasta ınsanlar coktu... sandalyede oturan bi yaslı adam boynunda beyaz bi atkı bana bakıyordu gülümseyerek.... bırakın beni dedım caresizdim cok içten aglıyordum ilkez geri gidim kuranımı tekrar okum namazımı okum dedim.... ve uyandımmmm( anlamını cok merak edıyorum)

Yorumu gönderen: ebru, 25.11.2010, 08:57 (UTC):
yüce ALLAH öyle büyükki en zor zamanımızda bile yanımızda buna inanıyorum

Yorumu gönderen: Rabita, 24.11.2010, 21:10 (UTC):
Bakin AyeteL Kursiyi Yazip Ustunuzde Tasimanin Faydasida cOk Ve Evden Cikmazdan Oncede 1 defa Okuyip cikmakta Fayda var cUnku Okipta cikan insani Allahu Teala Evine Gelene Kadar o kisiyi Korumasi Altina alir Hicbi sekilde Kimse o insana Kotuluk yapamaz Basina Herhangi Bisey gelmez.ben cok sey ogrendim evimde aciyorum pcmi islama yonelik seylere bakiyorum mesela dualarin Faziletleri Bakin Ben Namaza Baslamak istiyorum Ezan Sesleryle Uyanmak istiyorum diyen Varsa Duasi Var Ben Sahit Oldum icin Emin Konusuyorum Ben Daha once hic Namaza gitmezdim Bigun Ezan Sesleryle uyandim Ezanin Okunmasina Yaklasik 10 dakka vardi Sanki Kulagimin dibinde 1000 Tane hoca Ezan Okuyor dunde yasadim diger gunde Bu Dunya bizim icin bi sinavdir unutmayiniz Salih Ameller islemeli insan Kimi insan Dusunuyorki hep genc kalcam guzel kalcam vs bu dusunceler yanlis ..A.e.o Saygilarmla

Yorumu gönderen: Rabita, 24.11.2010, 21:01 (UTC):
Panik Atak Kardesimizin Sorununa Gelince Arkadasim Sana bi Yol Gostercem Bi Kaba Murekeple Ayetel Kursiyi yaz 50 defa oku Ve Onu Suyla boz sonra Neren Agriyorsa sabah ac karnina ic sonra Dua ederek Agriyan yerine Sur ama Anlamini Dusunerek.Bakin bide suvar arkadaslar Gece Yatmazdan once AyeteL kursiyi Hic bilmiyorsaniz okumasini Bi kagida yazin Deynki Allahim Okucagim AyeteL kursiyi Duami Eksiksiz Kabul Eyle Derse insan Bizzat Rabbimiz O insanin Evini Komsusunun Evi Mahallesini Bizzat Korumaya alir 70 bin Melek 2 Sag Melek Gorevlendirir Rabbim( Size Bi Sorum Olcak ALLahu Teala Emrş Nerden Verir?

Yorumu gönderen: Kerim, 24.11.2010, 13:43 (UTC):
AYET'EL KÜRSİ'Yİ İDRAK EDİP İNANARAK OKUMAK LAZIM

Yorumu gönderen: seydi, 24.11.2010, 13:29 (UTC):
HERKESİN AYETEL KÜRSİYİ İDRAK EDİP OKUMASI LAZIM

Yorumu gönderen: ebru, 23.11.2010, 14:42 (UTC):
dün akşam cok kötü bir rüya gürdüm aslında rüyamı gercekmi bılmıyorum kendim uyanıktım ama rüyada gürüyordum yıne yatagımdaydım ama hareket edemıyordum agzım tutulmustu konusamıyordum parmagımı bıle hareket ettıremıyorum dıger odadakı abımı cagırıyordum ama içimden çünkü sesim gıtmıyordu uyanıktım bılıyordum ama kalkamıyordum en sonunda bismillahi rahmanirahim dedim içimden ve gözümü actım uyandıgımda her yerim uyusmustu.....

Yorumu gönderen: yusuf, 05.11.2010, 19:27 (UTC):
ALLAH(C.C.)HEPİNİZDEN RAZI OLSUN ALLAHA EMANET OLUN...

Yorumu gönderen: eda, 02.11.2010, 19:48 (UTC):
ya bn bunu 7 kere okudum yazılıdan 100 aldım

Yorumu gönderen: serdar levent / mersin, 17.10.2010, 18:58 (UTC):
cümleten selamün aleyküm bende ayet_el kürsi okuyup huzur bulanlardanım herkese tavsiye ederim Allaha emanetsiniz...

Yorumu gönderen: ilknur, 07.10.2010, 06:32 (UTC):
Biz insanlar hata yapmak ve doğruyu görmek için yaratılmışız...Gerçi düşünmek için beynimiz var hata yapmak yalnış birşey. Yine de Yüce Allah bizi onun varlığına ve birliğine inanıp,kalbimizde onu hissettiğimiz sürece dualar ve Kuran-ı Kerim'le yanımızda hatta herkesten en yakınımzda olacaktır...

Yorumu gönderen: fatma tasar, 05.10.2010, 06:59 (UTC):
ayetel kürsi duasini cok seviyorum onu okudugum zaman gecekten cok huzur buluyorum ve sanki yanimda birden bire birisi oluyormus gibi hissediyorum. hep icimden aglamak geliyor. göz yaslarimi tutamiyorum. ALLAH bütün insanlarin yardimcisi olsun..

Yorumu gönderen: gülten, 30.09.2010, 11:24 (UTC):
ayetel kürsi okuyop ve ezberlemekte gerekir.çünkü namaz kıldıktan sonra okunması gerekir ve faydaları çoktur

Yorumu gönderen: yücel, 25.09.2010, 21:57 (UTC):
benim günahım çok uzun süredir devam ediyodum bu rahatlığa ama bazı şeylerin farkına vardım ve allaıma yalvarıyorum bana doğru yolu göstersin namaza başlamayı düşünüyorum ama hiç bişey bilmiyorum ...allah benim gibi olanları affetsin

Yorumu gönderen: özlem, 15.09.2010, 13:21 (UTC):
allah rızası için banada dua edin..çok ihtiyacım var....

Yorumu gönderen: faruk, 24.08.2010, 14:33 (UTC):
allah hepinizden razı olsun.hem yazana,hem vakit ayırıp okuyana,hemde vakit ayırım yorumlarını yazana.

Yorumu gönderen: ayşe, 19.08.2010, 19:25 (UTC):
ayetelkürsiyi ezbere bilmiodum...burda görüpte anlamıyla defalarca okumaktan çok huzurlu oldum..çok tşk ederim

Yorumu gönderen: barış, 17.08.2010, 18:00 (UTC):
mutluluğu,huzuru yaşamak hergün her dakika okuyacağımız dualarımıza bağlı.ben bunu ansızın yapıyorum ve huzurluyum..allaha emanet olun..

Yorumu gönderen: hakan, 06.08.2010, 09:45 (UTC):


Şimdi îmânımızı tehdit eden noktalara bir göz atalım. İmân edip tevhidi tasdik ettikten sonra yani Allah'tan başka güç olmadığını tasdik ettikten sonra günlük hayatımızda hâlâ bazı etkileri güç sanırız. Bunun en çok rastlanan örneği paradır. Paranın bir benzeri siyasî güçlerdir. İnsanlar tâ Hz. İbrahim devrinden beri siyasî güçlere teslim olmuş bunları kaderlerini etkileyen kuvvetler olarak görmüşlerdir. Tüm peygamberler bu yanlış kanaati silmek için mücadele vermişlerdir. Ancak İslâm tevhidi imana gerçek netliği getirmiştir. İşte Âyet-el Kürsî özellikle üçüncü bölümde maddeler halinde açıkladığımız cümlelerle zahirdeki etkiler karşısında yanılgıya kapılmamamızı emrediyor. Ayet-el Kürsî okuyan bir insan onun kalbe verdiği mesajları aracılığı ile tevhide sarılır ve hiç şaşmaz. Böylece Ayet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki en önemli sır tahakkuk eder.

Ancak Âyet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki mânâyı çok iyi anlamamız gerekiyor. Çünkü buradaki hikmetler tüm Kur'an için geçerlidir. Yani Âyet-el Kürsî olsun, Kur'an olsun hem kelimelerdeki bilimsel mana hikmeti ile hem de kalpteki mânâ operasyonuyla hidâyet verir.

Hatıra gelebilir ki, on satırlık bir âyet nasıl olurda yanlışları yok eder, belâ ve şerleri durdurur?

Bu konuda son yıllarda çok önemli bir bilimsel tespit yapıldı. Çağımızın en büyük matematikçisi sayılan Prof. Martin Gardner kaleme aldığı "Duanın fiziği" isimli kitapta konuyu bilimsel analize tâbi tutuyor.

Bilindiği gibi nükleer fiziğin temel yasalarından biri, belirsizlik teorisidir. Buna göre: Atom çekirdeğinde belli bir zaman diliminde ortaya çıkacak fizik olayları önceden kestiremeyiz. O halde maddenin temel ünitesindeki olaylar nasıl bir âhenkle yürüyebiliyor? Bilimsel sonuç önceden bilinmeyen bir irade kudretinin maddenin özünde tüm olayları an be an yönetmesi gerçeğidir. İşte Prof. Gardner bu noktada gönüllerdeki isteklerin bir anlamda duaların ilâhî kudret indinde itibar görmesi halinde, kadere yansıyacağını vurgulamaktadır.

Bu bilimsel tespitin bizim açımızdan önemi Âyet-el Kürsî'nin okunduğu zaman kalpteki dirilik halinde akıl almaz âhenkleri yansıtacağı gerçeğidir.

Âyet-el Kürsî'nin îmân zaaflarından koruyan gücünün ne kadar önemli olduğunu unutmayınız. Îmânınızda bir solgunluk hissettiğiniz zaman hemen ilâhî bir nimet olan Âyet-el Kürsî'ye sarılın ve defalarca okuyun.
Yorumu gönderen: ABDULKADİR ATEŞ, 05.08.2010, 20:24 (UTC):
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.BAŞKANE DİYEYİMKİ.

Yorumu gönderen: Tahir , 30.07.2010, 11:31 (UTC):
Her kurnazlığı bilen nefsimizi ancak ayetler ve dualardaki hikmetlerle terbiye edebiliriz.Allah (C.C) islam aleminden razı olsun.

Yorumu gönderen: serdar, 29.07.2010, 16:32 (UTC):
bol bol ayetel kürsü okumak gerek arkadaşlar

Yorumu gönderen: fahdri, 22.07.2010, 19:21 (UTC):
bu bilgileri paylaştıgınız için hepinizden ALLAH(C.C) razı olsun hepimize son nefesimizde şehadet etmemizi nasip detsin inşallah

Yorumu gönderen: süleyman yıldırım, 22.07.2010, 05:05 (UTC):
allah sizden razı olsun sizin gibi insanları başımızdan eksik etmesin allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Yorumu gönderen: Akmer, 21.07.2010, 14:01 (UTC):
Ayetel kursi duasının bir yerde faziletlerini okumuştum ve duayı ezberlemeye karar verdim ve içimdeki o istekle 2saatte ezberledim ve birdahada okumayı hiç bırakmadım.Allah ölene kadar okumayı nasip eder inşallah.

Yorumu gönderen: bengül, 20.07.2010, 10:32 (UTC):
ben yola çıktığımda okumuşumdur ve üç kez trafik kazasından sağ salim çıkmışımdır.Allah'ıma şükürler olsun.

Yorumu gönderen: mahmut bakılan, 04.07.2010, 21:13 (UTC):
müslüman kardeşlerim ben görünen ortamda bakıyorumda namazımızda çok noksanlarımız oluyor namazlarımızı acele ederek kılyoruz buna hiç gerek yok namazımızı acele etmeden dost doğru kılsak ne olur çok güzel olur ama nedense işimiz ver diye bakılan ortamdaki durum onu gösterıyorki allah (cc) bizleri uyarmiş yazıklar olsun o namaz kılanlaraki o namazlarını ciddiye almazlar işimiz var deyip namazımızı aecele kılmanın bir anlamı yok sana işi de veren allah(cc) değilmi onun zorunlu farz ve ahırette ilk sorulacak hesap namaz olduğuna göre işinin yüzünden bir müslümana lazım olanı kaybediyor haberi yok bu dünyada orada lazım olanı yap orada lazım olanın yapmasan sonra pişmanlık fayda vermeyeceği kesın orada söledığın önemli değil burada yaptığın öneli çünkü burada yapılan hayırlı işler ahıret için geçerlı olacak

Yorumu gönderen: mahmut bakılan, 04.07.2010, 20:52 (UTC):
bu ayetel kürsüyü okumanın çok büyük faydaları olur bunun faydalarını bekleyen namazını dost doğru kılması gerekiyor maüm süresinin 4,5 ayetlerinde allah (cc) kullarını uyarmış ve yazıklar olsun o namaz kılanlara ki namazlarını ciddiye almazlar eğer bu namaz dost doru kılınmıyorsa se ayetel kürsüyü istediğin kadar oku sadece dilinde kalır dinimizin direği namaz olduğunu unutmayalım

Yorumu gönderen: suat ilhan , 25.06.2010, 08:02 (UTC):
ALLAH razı olun bizleri aydınlattıgınız için ALLAHA emanet olun

Yorumu gönderen: ahmet, 11.06.2010, 00:49 (UTC):
Allah rahmet eylesin...hem dünyevi hem ahiri ilimler sahibi hocamı peygamberlere komşu eylesin...eserleri bu yazıdaki gibi biz acizlere hala ışık tutuyor...

Yorumu gönderen: erkan, 10.06.2010, 12:32 (UTC):
Selamün Aleyküm.İnsan Ayetei Kürsi'yi sadece derdine derman olsun diye okumamalı.Derman olması için okuyacaksa da şifa olacağına tam olarak inanmalı bence.Her fırsatta okunması gereken dualardan birisi.nitekim Ayetel Kürsi'deki hikmetlerine tamamına bizim aklımız,hayalimiz erişemez.ALLAH c.c herkesin niyetine göre tecelli eder.ALLAH'a emanet olun.

Yorumu gönderen: ERKAN_58, 30.05.2010, 23:07 (UTC):
SADECE OKUYALIM HUZUR ONDA ALLAHA HAMD OLSUN

Yorumu gönderen: İdris, 23.05.2010, 11:52 (UTC):
AMİN!

Yorumu gönderen: zekeriya, 15.05.2010, 18:47 (UTC):
gerçektente ben ayet-el kürsiyi sabah akşam 3,er defa okuyorum ve çok rahatlıyorum...mümin kardeşlerime tavsiye ediyorum.

Yorumu gönderen: ünal, 25.04.2010, 21:52 (UTC):
allahın selamı üzerinize olsun allah razı olun allah hepimizin günahlarını bagışlasın amin

Yorumu gönderen: cengiz, 25.04.2010, 14:05 (UTC):
allah tüm islam aleminin yanında olsun allah herkesin duasını kabul etsin

Yorumu gönderen: sercan, 23.04.2010, 16:48 (UTC):
iyki böyle sayfalar var bilmeyen insanlar rahatça öğreniyor.emeği geçenlerden allah razı olsun...

Yorumu gönderen: mustafa, 16.04.2010, 11:05 (UTC):
ayetlerin seyyidi olan âyet-el Kürsî okumamızın imanımızı tazelemeye ve sıkıntılardan kurtulmaya büyük faydası vardır. Allaha emanet olun

Yorumu gönderen: panik' e, 08.04.2010, 10:52 (UTC):
Değerli kardeşim bende de panik bozukluğu var.Ama krizin panik krizi olduğunu hissettiğim zaman pek etki etmiyor.Çünkü az sonra geçeceğini biliyorum.O panik durumu da yüce Allah' ın bir imtihanı. O sıkıntıyı çektiğin süre kadar ki günahların affolunmakta.Sen bunu düşün eminim iyi gelecektir.

Yorumu gönderen: ÜMİT, 07.04.2010, 16:21 (UTC):
ALLAH HERKESTEN RAZI OLSUNBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744578 ziyaretçi (144632700 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)