Ayetel Kürsi'nin Havas ve Esrari
 
Ayetel Kürsi, Ayete'l Kürsü

Ayet'el Kürsi'nin Esrarı

AYET-EL KÛRSİ!

" Kur'ân-ı Kerîm'in Efendisi"

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. Ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

255. Allah. O'ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir. O'nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. İzni olmaksızın O'nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O'nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O'na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür.

Ayete'l Kürsi, Bakara Sûresi 255. ayettir. Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerîmedir. Kur'ân-ı Kerîm'in Seyyidi ve en büyüğüdür.

Ayet'el Kürsi'nin Havas ve Esrarı

 1. Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerîmeyi, Efendimiz (sav), Zeyd'i çağırarak yazdırmıştır.
 2. Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.
 3. Şeytanlar, birbirleriyle çarpışarak kaçıp İblis'in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.
 4. Peygamber Efendimiz'in (sav) Ayet-el Kûrsi'de bulunan "Yâ Hayyu - Yâ Kayyumu", "Hayy ve Kayyum olan ALLAH'ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum." buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, "Ariflerin Sultanı" Beyazıd-ı Bistami, "Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu ALLAH'ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret." buyurmaktadır.
 5. Ayet-el Kûrsi'de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerîmede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerîme'de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde Allah (cc)'nın İsmi geçmektedir.
 6. Yatmadan okuyana Allah (cc) tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.
 7. Yâ RasulULLAH (sav) Kur'ân-ı Kerîm’in hangi Sûresi (derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe'ye, "İhlâs Sûresi" buyurdu. O Sahabe, "Kur'ân-ı Kerîmde hangi Ayet (Fazilet bakımından) daha üstündür." diye sorunca, Peygamber Efendimiz (sav) "Ayet-el Kûrsi'dir" buyurdu. (Darimi)
 8. Ayet-el Kûrsi'yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur'ân-ı Kerîm’in dörtte biridir.
 9. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan ALLAH'a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi'nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş'ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah (cc) Hazretlerini) takdis eder (O'na Tazimde bulunur.) " (Ebû Dâvud, Ahmed İbni Hambel)
 10. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder. Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allah (cc) ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir." (Beyhâki)
 11. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi'dir." (Beyhâki)
 12. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi'yi okursa, diğer namaza kadar ALLAH'ın C.C. zimmetinde olur." (Heysemi)
 13. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "Her kim Ayet-el Kûrsi'yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa ALLAH C.C. ona yardım eder" (Suyuti, Dürrül Mensûr)
 14. (Şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne ya da çocuğuna zarar vermelerinden ya da öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A'raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak Allah (cc)'ya sığındırılması gerekir (Hadis-i Şerifle bildirilmiştir) .
 15. Efendimiz (sav) buyurdu ki; "Sen Ayet-el Kûrsi'den neredesin? O herhangi bir yemek ya da katık üzerine okunursa mutlaka ALLAH C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır." (Suyuti)
 16. Efendimiz (sav) Sûre-i Bakaranın sonunu (Amener Rasûlü) ve Ayet-el Kûrsi'yi okuduğu zaman gülerdi ve "Onlar Arş'ın altındaki, Rahman'ın (Teâlâ) hazinesindendir." buyururdu. (Suyuti)
 17. Seleme İbni Kays "Allah (cc), ne Tevrat'ta, ne İncil'de, nede Zebur'da Ayet'el Kûrsi'den daha büyük bir Ayet indirmedi." (Suyuti)
 18. Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi'nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir (büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazap erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.
 19. Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek ALLAH'ın C.C. izniyle hasıl olur (ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir) .
 20. Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa BİİZNİLLAH şifa bulur.
 21. Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.
 22. Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz. Ali (K.V.) buyurmuştur.
 23. Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır.
 24. Evine gelince okursan iki Ayet-el Kûrsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.
 25. Bir kimse evinden çıkarken Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.
Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: hayrettin, 17.09.2018, 07:10 (UTC):
Ben yattığımda musallata maruz kalıyorum,ayetelkürsü okumama rağmen beni bırakmıyorlar.bunun sebebini biri bana biliyorsa yardımcı olabilirmi ben büyü yüzünden olabileceğini düşünüyorum.Diğer zamanlarda okurken sadece ayetelküsüyi değil diğer sureleride çok ağır bir uyku bastırıyor ve istemeden uyuyorum gözlerimi zor acıyorum.Benim bildiğim beni öldürmek için yapılan bir büyü hangi hocaya gitsem beni nasıl göndericeklerini şaşırıyorlar.BİRİLERİ BANA YARDIMCI OLABİLİRMİ.

Yorumu gönderen: beyaz melek, 21.03.2018, 15:22 (UTC):
Şükürler olsun

Yorumu gönderen: ozgur, 25.12.2017, 22:44 (UTC):
Allah a sonsuz şükür olsun ki bize her türlü nimeti yaratmiş

Yorumu gönderen: osman, 27.07.2017, 11:41 (UTC):
AYETELKÜRSİ

Yorumu gönderen: Mahmut, 07.12.2016, 21:56 (UTC):
Rabbim hepinizi korusun kaza dan bela dan amin birbirimize dua edelim

Yorumu gönderen: ahmet zeyrek, 22.09.2016, 11:50 (UTC):
Oku diye başlayan bir kitabımız var ama okumuyoruz malesef. İslamın en büyük meselesi bence bu okumak ve okumak okumak.Kuranı azımüşşanda her şey var,Her derdimize derman her problemimize çözüm var.Onu okudukça İslam bugünkü kara gönüllü insanların tekelinden çıkacak ve ruhumuzda yüce peygamberimizin liderliğine ışık ve nur olacaktır. İnşallah..

Yorumu gönderen: seyfullah, 02.03.2016, 13:24 (UTC):
kardeşlerim bol bol okuyun faydası çok bizat kendim denedim. tüm sorularınızı hzkindiyas et mail yollayabilirsiniz

Yorumu gönderen: EpSoRiaZiZ, 31.01.2016, 13:18 (UTC):
ELHAMDÜLİLLAH
GÖRELİM MEVLAM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER
İKRA(OKU) DİYEN RABBİM HİÇ BOŞUNA SÖYLER Mİ ?
BOL BOL OKUYALIM İNŞAALLAH...!

Yorumu gönderen: leyla, 06.11.2015, 23:07 (UTC):
Ya Rabbim Senin rahmetin azabından daha büyük daha çetin dir.

Ayetel kursi hürmetine kenzulu arş duasinin hürmetine bizlere şehit gibi yaşayıp şehit gibi ölmeyi nasib et.
Kimin dünya ve ahirette ne isteği varsa gani gani nasib et.

Hiç şüphesiz sen bir şeye kun fe yekün dersen hemen olur ne olur yar ve yardımcıları ol tüm sıkıntıda olanlara ey rabbimiz.
Sana inandık sana güvendik senden başka ilah yoktur.
Faydalı ilim isteriz senden faydasız ilimden sana siginiriz ilmi mi artır ey rabbim....

Amin amin amin CezakAllahu hayren kebira fiemanillah uhti ve ahkiler....

Yorumu gönderen: gamze, 21.08.2015, 18:38 (UTC):
Cuma günü ikindi vakti 313 tane okudum ALLAHa yalvarır ve teslimiyet kalple ve bitirdim mutfağa bulaşık yıkamaya gittim lavabonun üzerinde kalın tencere kapağı düştü un ufak oldu yerde hala çat çat sesleri bitmedi un ufak olana kadar AYETEL KÜRSİ çok hikmetli rabbim dualarımızı kabul etsin.çok hastaydım iyileştim her kes okusun...

Yorumu gönderen: Seçil , 11.07.2015, 09:48 (UTC):
Ben çocukluğundan beri bu duayi okuyan ve hikmet ve faziletlerini defalarca yaşamış insanim . Arkadaşlar ihlasla ve teslimiyetle okuyun , etrafimdaki herkezlede bu deneyimlerimi paylaştım onlarda faydalarini görüyorlar Allahin izniyle tabi .Araba kullanirken çok okurum hatta okumadan yola çıkmam rabbim şükürler olsun , her seferinde ne hadiseler beni teyet geçer .Yani bir zirh sizi inanilmaz sekilde koruyor , devamli okuyun din kardeşlerim . Hikmetlerini yaşayıp gördüren rabbime şükürler olsun .

Yorumu gönderen: misa fir, 07.06.2015, 01:40 (UTC):
huzur nedir ?
ayet el kursi...
her ne olursa olsun..okumayi ins birakmayalim....

Yorumu gönderen: azranur52, 12.02.2015, 15:03 (UTC):
ayetel kürsiyi evden çıkmadan kapıya üfler okurum.hırsız kapımı baya zorlamış amaaçamamış. hemde kapım iyi bir kapı olmamasına rağmen.şükürler olsun rabbime..

Yorumu gönderen: Serap, 13.01.2015, 16:07 (UTC):
Yatsı namazından sonra 3 kez okumuştum oğlum ekmek almaya gitti karşıya geç erken dolmuş çarptı 10 metre kadar uçtu ve sürüklendi çok şukür hiç birşey olmadı alla bağışladı

Yorumu gönderen: deniz, 27.12.2014, 13:16 (UTC):
ayetel kürsiyi ne zaman okursam içime bir huzur ve güven geliyor,başarı kabaliyetin artıyor,bunu paylaşmak istedim.Başarı Allah tandır

Yorumu gönderen: aaaaa, 11.12.2014, 19:33 (UTC):
Gercekten etkisini yasadim.o kursundan korkma meseleaide bizzat yasandi ve. Hic birsey olmadi.

Yorumu gönderen: yasmin, 11.09.2014, 23:13 (UTC):
Bizim araba takla atmaya baslar baslamaz ayetul kursiyi okudu. Elhamdulillah burnumuz bile kanamadi biiznillah Rabbim korudu araba hurdalikta

Yorumu gönderen: deniz, 01.04.2014, 08:15 (UTC):
Bunları yazandan Allah razı olsun.

Yorumu gönderen: veysel karani , 16.03.2014, 17:00 (UTC):
allah herkesi koruyan kusatandır dünya dua üzerine kurulmustur bunu bilip yapmayanların vay haline allah cc sizlerle bir olsun

Yorumu gönderen: adem, 12.03.2014, 17:59 (UTC):
burda ayetel kursu ile ilgili hadisi şerifler yazilmiş çok güzel tabiki ama konu başliğinda ayetel kursi nin havvas ve
esrari yaziyor ozaman evliyaların kitaplarindanki havas bolumleriyle alakali yazilar konulması gerekmezmiydi yada gerçek esrariyla alakali açiklmada yok tabiki burda bir kişinin sozu hadisi şeriften da onemlidir demiyorum ama
ama ana yemek kuru fasulye ama tarifni yazilmasa bilmeyen nasıl anlar onuda geçtim madem bilgi vermicekseniz boyle konu başliği neden açiyorsunuz ? millet ne anlar okusunlar bukadar .arkadaşlar ayetel kursi 17 51 201 313 1001 adet halinde okunur 313 hatmidir 201 ebced hesabina gore 1001 okumak çok faydali muhidin arabi hz. gore 17 tanede ikindiyle akşam arasi okumak çok faydalidir 51 de kelimeliri adedinceydi yanilmiyorsam bunlar kitaplardan yazanlardir ama kimisi 100 ve 200 der 1 eklemenin amaci ALLAH cc.tektir teki sever
tabi da bir suru ayrinti var abdestsiz okumak iyi deildir vs
ben cahilim fazlasini yazmaya uşendim kitaplara bakip yazmak gerekir ama bu işi yapanlar sanirim bendende...
bu işlerle uraşmak isteyenler bilen birilerinden yardim almadan uraşmasinlar lutfen ve yalancilardan kendine etrafindaki insana faydasi yoksa o kişilerdende fayda gelmiceni unutmasinlar

Yorumu gönderen: Nilgün , 05.01.2014, 13:10 (UTC):
Duada saatler çok önemli , örneğin mars saatinde yapılan dualar veya başlanılan işler olmaz ,ayrıca söyleyen kişide çok önemli.

Yorumu gönderen: sevde, 07.12.2010, 18:02 (UTC):
allah sizden razı olssn

Yorumu gönderen: zeynep, 24.11.2010, 15:11 (UTC):
7ayetel kursu okudum yola çıktık taksi şöförü 100 km hızlakazaylen köpeye vurdu köpeye hiç zarar ğelmedi çok sevindik çok çok şaşşırdık

Yorumu gönderen: KAAN, 13.11.2010, 12:37 (UTC):
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN BU BİLGİLERİ BİZE VERDİGİNİZ İÇİN

Yorumu gönderen: yaramaz çocuk, 11.11.2010, 10:45 (UTC):
ayetel kürsinin hadimi nasıl elde edilir bilen varmı

Yorumu gönderen: gülsüm , 08.11.2010, 20:09 (UTC):
Allahım... çok seviyorum seni... senin varlığına, yürekten inanmak çok güzel...iyiki benimde yanımdasın hamd olsun sana sonsuz güç..

Yorumu gönderen: v.aygun, 21.10.2010, 19:45 (UTC):
çooooooooooooooookkkkk güzel

Yorumu gönderen: immütasyon, 13.10.2010, 18:50 (UTC):
mutlaka okuyunuz diyorum ve ayrıca böyle koruyucu cok özel bir kalkan oluşturan yanımıza melek muhafızlar diken tabi ALLAH ın izni ile ,bu ayetin güzelce ezberlenmesi gerekir ,inanıyorumki cok zamanınızı almayacaktır , ben mermiden bile koruyacağına gönülden inanıyorum

Yorumu gönderen: emin beyaz, 21.09.2010, 11:50 (UTC):
böyle çalışmaların bumilletin ihtiyacı var devamını bekliyorum çalışmanızın amacına ulaşacağından şüphem yok mevlam arkadaşınız olsun selamun aleyküm

Yorumu gönderen: ayşe efe, 19.08.2010, 05:50 (UTC):
çok güzel bizi bilgilendiriyorsunuz teşekürler yazanların ellerine saglık

Yorumu gönderen: veysel, 14.08.2010, 15:33 (UTC):
saol gzel v doğru

Yorumu gönderen: nuri, 19.07.2010, 12:10 (UTC):
Allah bu sayfaya emeği geçen herkesten razı olsun.

Yorumu gönderen: yahya, 18.07.2010, 18:27 (UTC):
gerçektende çok doğru eğer kalpten inanarak okunursa Allah (c.c)her duanızı kabul eder birde Yasin okunup her mübin kelimesinden sonra Duai mübin duası 7 kere okunursa çok büyük vazileti var her ne dilek için okunursa kalpten hissedin yeterki o gerçekleşir herşeyi verende alanda Allahtır unutmayın

Yorumu gönderen: serdar, 23.05.2010, 17:48 (UTC):
herkes dualardan aynı derecede sebeblenemiyor.kimisine yüzde 10 kimisine yüzde 90 kimisinede hemen hemen hiç tesir etmiyor.tesir etseydi.milletce hapkolik olmazdık.psikiyatrisler ağzına kadar hasta dolu.

Yorumu gönderen: u, 01.05.2010, 18:50 (UTC):
teşekkürler

Yorumu gönderen: hulya bılger, 27.03.2010, 20:59 (UTC):
gercekten cok guzel bır duygu ayetelkursu okumak bılmek ve anlamak emnegı gecen herkezden allah razı olsun

Yorumu gönderen: tuğba , 27.03.2010, 06:48 (UTC):
Allah razı olsun hepimizden.allah hepimizi çoluğumuzu çocuğumuzu kazadan beladan kötü insankarın şerrinden korusun .Allaha emanet olun kardeşlerim...

Yorumu gönderen: Ayla DOĞAN , 03.03.2010, 21:09 (UTC):
Emeği geçen herkesden allah razı olsun. Gerçekten çok güzel, Rbbim ,Hak yulunda sizleri muvaffak eylesin Sıratı müstakimde daim ve sünneti seniye de sabit kılsın inşallah dua ile Allaha (CC)emant olun.

Yorumu gönderen: Zehra, 26.12.2009, 14:26 (UTC):
Bize verdiğiniz bu kıymetli bilgilerin karşılığında da Allah size cenneti versin İNŞAALLAH...

Yorumu gönderen: rahmicanli@turk.tc, 22.12.2009, 12:55 (UTC):
cok güzel

Yorumu gönderen: ayla güncan, 22.08.2009, 19:37 (UTC):
bizleri bukadar güzelaydınlatan maneviyatımızın dualarla huzuru doğruyu bulmasıkadargüzel birşeyolamazburada emeği geçenleresonsuz saygılarımı sunuyorum allah yar ve yardımcımız olsunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56465224 ziyaretçi (143893793 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)