Ayrikotu Kökü
 
Ayrık otu, ayrık otu

Ayrıkotu Kökü

Ayrıkotu kökünün kullanımı

Ayrıkotu kökü; idrar söktürücü, mukoza koruyucu, antiseptik, bronşları rahatlatıcı, kan temizleyici özellikler taşır.

Bol miktarda karbonhidrat (triticin), müsilaj ve saponinler, mineral tuzlar, özellikle potasyum tuzu, silisik asit ve demir, vitaminler (A, B), organik asitler içeren ayrık otunun kökü, ilkbahar başlangıcında filizlenmeye başlamadan sökülür. Yıkanarak topraktan temizlenir ve açık havada kurutulur. Kuruduktan sonra, 55 derecelik yapay ısıda tekrar kurutulması doğru olur. Çünkü tam olarak kurumadığında küflenir ve kullanılamaz.

İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

Bronşiyal rahatsızlıklar, metabolizma problemleri, romatizma ve gut hastalıkları, üriner sistem iltihapları, idrar kesesi iltihabı, idrar yolları iltihabı, prostat iltihabı, öncelikli kullanım alanlarıdır. Prostat büyümesine karşı da kullanılabilir. Böbrek taşı ve kumuna karşı idrar söktürücü olarak görev yapabilir. Kan temizleyici etkisi vardır. Deri hastalıklarına ve ergenlik sivilcesine karşı kullanılmalıdır.

AKNEYE KARŞI ETKİLİ KARIŞIM

2 ölçü ayrık otu kökü, 1 ölçü atkuyruğu, 1 ölçü ısırgan otu, 1 ölçü mayıs papatyası, ince kıyılarak iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 2-3 haftalık bir kür halinde, günde 3-4 bardak çay, aç karnına ya da öğün aralarında içilir.

* Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ayrık otu kökü, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra 10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak içilir.

* Karışımlar: İdrar kesesi iltihabı, idrar yolları iltihabı ve prostat iltihabına karşı, civanperçemi ya da ısırgan otu ile eşit oranda karıştırılır. Prostat büyümesine karşı, yakı otu ile eşit oranda karıştırılır. Bu karışımlarda, ayrık otu kökü kaynatılarak demlendirilir, öteki bitkiler haşlanarak demlendirilir ve bu iki tür çay birbirine karıştırılarak içilir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Kaynaklar

[1] Takvim Gazetesi

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: mai., 23.03.2016, 18:48 (UTC):
koyduğunuz resim ayrık otu değil lolium perenne ingiliz çimi otudur.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744570 ziyaretçi (144632680 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)