Büyü Gercekten Var Midir?
 

Büyü Gerçekten Var Mıdır?

Ahmet Şahin

Sihir, ya da büyü. Geçmişte olduğu gibi bugün de insanlarımız çaresini bulamadıkları birçok rahatsızlıklarına sihir, ya da da büyü ismi verip çekiliyorlar. Büyüdür, sihirdir, deyince mesele bitiyor. Artık kime kızmışlarsa, kime hasım hissiyle bakmışlarsa işi onun üzerine yıkıyor, ona olan husumetlerini ilerletiyorlar. O yaptı bunu diyorlar. Ne ile belli sihir olduğu, büyü yapıldığı? Ancak bu konuda evham ve hayâlât işliyor, ucu bucağı gelmez vesveseler alıp yürüyor.

Bu gibi mevzularda yapılacak ilk iş, hemen hüküm vermek; sihirdir, ya da büyüdür, deyip işi evham üzerine hükme bağlamak değildir. Önce bir durum tesbiti şarttır. Sihir, ya da büyü mü?Yâni ruhî, manevî bir hâl mi, yoksa cismî ve maddî bir rahatsızlık mı? Bunu düşünüp tesbit etmeye zaruret vardır, Çoğu zaman maddî ve cismî olan bir rahatsızlığı, ruhî, yani manevî sananlar, baştan hatâ ediyor; ilk tedbirlerde yanılıyorlar, çareyi ters taraftan aramaya başlıyorlar. Böylece zaman kayboluyor, hastalık ilerleyip, tedbir zorlaşıyor. Halbuki bunu iyice tesbit ettikten sonradır ki, isabetli çare aramak mümkün hâle gelir.

Bütün bunlara rağmen: Diyelim ki büyüdür, ya da aynı mânâya gelen sihirdir. Çaresi?.. Bunu tedavinin belli bir çaresi, dondurulmuş bir usulü yoktur. Tıpkı yapılması için de belli bir usul ve bilinen bir şekil olmadığı gibi. Umulmadık yerden Allah şifa ihsan eder, bir de bakarsınız ki beklemediğiniz anda ve tedbirde kurtuluş bahis mevzuu olur. Şurasını hemen ifade etmeliyim ki, büyü ve sihir yapanlar, Allah indinde şirk yapan kâfirden sonra gelen büyük günahkârdırlar. Allah önce kendine şirk koşan kâfiri, hemen arkasından da büyü ve sihir yapmak suretiyle ailenin huzurunu kaçıranları azabına lâyık görüyor.

Bu yüzden sihir yaptığını iddia eden büyücüyü islâm hukuku, cemiyette yaşatmaz, İnsanların arasından alıp hemen hapse koyar. Cüzzamlı gibi, onu insanlardan uzaklaştırır. Şurası unutulmamalıdır ki, geçmişteki gibi bugün sihir, yâni büyü yapma ilmi belli ve kesin bir bilgi hâlinde elde mevcut değildir. Kimse kesin olarak şunu yazar, şunu okur, şu hareketle şu büyüyü yaparım da tutar, diyemez. Çünkü bu mevzudaki ilim tarihte kalmış, günümüze kadar gelmemiştir. Kitaplarımızda yoktur. Olmayan şeyi kim bilir? Ama bildiğini iddia ederek insanları kandırır. Böylece denize düşen yılana sarılır.

Büyü ve Sihir ile Geçimsizlik Ortadan Kaldırılabilir mi?

Meşhur ata sözümüzdür. Denize düşen yılana sarılır, denmiştir. Biz de bazen öyle oluyoruz galiba. Çaresini bulamadığımız, teşhisini koyamadığımız sıkıntılarımızda çareyi büyüde, sihirde görüyor; hemen hükmünü veriyoruz.

– Büyü yaptılar, geçimimizi bozup huzurumuzu yok ettiler. Ya da kısmetimizi kapatıp olan işimizi olmaz hale getirdiler.

– Öyle ise çare nedir?

– Çare; büyücülere, sihircilere, falcılara gitmektir.

Maşaallah büyü bozucular, sihir çözücüler de düzinelerle. Yeter ki sen paradan haber ver. Bana öyle geliyor ki, parayı kesin, ortalıkta ne büyücü kalır ne de sihirci. Aslında ben büyünün, yani sihrin varlığını kabul ediyorum. Ancak bunun tarihte kalan bir ilim dalı olduğunu, nasıl yapılıp nasıl çözüldüğüne dair bir ilmin günümüze kadar gelmediğini düşünüyorum. Bu yüzden de şurada burada büyü yapan ya da da bozan kimselere inanmıyorum. Şundan inanmıyorum:

Büyü yapma ya da da çözme ilmi varsa, kitaplarda olacaktır. Kitaplarda olunca onu sadece meçhul kimseler bilmeyecek, kitap okuyan herkes bu bilgiye sahip olacaktır. Görülen odur ki, kitap okuyanlarda böyle doğru bir büyü yapma ve çözme bilgisi yoktur. Tam aksine, kitap okumayanlarda bu sırlı ilim çoğaltılıyor, müşteriler sıraya giriyor. Kanaatim odur ki, aile içinde insanlar, beyin ya da da hanımın tutumundan şikayetçi olurken olayı büyüye, sihre yormakta yanılıyorlar.

Büyü de sihir de tarafların kendilerindedir. Şayet rahatsızlık unsuru olarak gördükleri hallerini kendi iradeleriyle düzeltmeye yönelseler ortalıkta ne büyüye ihtiyaç kalır, ne sihirbaza. Ama nefsi böyle bir özeleştiriye talip olmuyor. Kendi kusur ve hatalarını düşünmeye de fırsat vermiyor. En kolay yolu gösteriyor.

– Büyü yapmışlar, sihirde bulunmuşlar.

Bundan sonra yatakta muska aramalar, kapıda çaput bulmalar alıp yürüyecek; evhamlar, vesveseler, masum konu komşulardan şüphelenmeler meydan alacaktır. Çık çıkabilirsen işin içinden. Hayır hayır boşuna suçlamayın konu komşunuzu, yakınlarınızı ve dostlarınızı. Büyü falan yok, kendi ihmal ve kusurlarınız var. Yapılan büyüden dolayı hanımı evi terk ettiğini söyleyen bir bey:

– Ne olur büyüyü boz, sihri çöz, bunu ancak sen yaparsın, diye ısrarda bulundu. Ben de:

– Büyü yapılan hanım evi terk ederken bir bahane ileri sürer, bu bahane ile evi terk eder, seninki ne bahane ileri sürdü, onu söyle, dedim. Söylemek istemedi. Israr edince baklayı çıkardı:

– Güya ben akşamları işimden çıkınca hemen eve gelmiyor da meyhaneye uğruyor, iki tek atıyormuşum. Zaten ben de bu itirafı bekliyordum. Hemen çareyi gösterdim.

– Tamam, dedim, işte büyü de, büyü yapan da açıklandı. Büyüyü sen yapıyorsun meyhaneye gitmekle. Büyün de oradaki içkin. Çözmek istiyorsan akşamları işinden doğruca evine gel, meyhaneye uğrama. Göreceksin ki büyü derhal bozulmuş, sihir de hemen çözülmüş.

2005-10-25 [1]

Kaynaklar

[1] https://sorularlaislamiyet.com/nazar-buyu-var-midir-buyucuye-gitmek-caiz-midir

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mustafa , 03.01.2020, 16:13 (UTC):
Öncelikle herkese selamünaleyküm
ben nette çok paylaşım yapan yorum yazan biri biri değilim fakat bu konu yıllardır içimi kemiriyor çünki hiç biryerde sağlıklı bilgiye ulaşamadım sizlere şu konuda katılıyorum evet her derdin dermanı YÜCE ALLAH dadır inandık ve iman ettik büyü yoktur diyor herkes bende yıllarca e düşümdüm fakt başıma gelen net bazı sorunlardan sonra araştırma ihtiyacı duydum hala bir bilgim yok fakat benim kafamı bulandıran durum madem böyle sihir büyü yok o zaman neden yüce ALLAH büyücüleri yapanı yaptıranı en büyük günahlardan saydı
O halde büyü var çaresi nedir elbet bilemem hacı hoca işinede güvenmem ama madem en büyük günah bi çaresi olmalı insanlar kinci şahsen benim etrafımda böyle bir şeye baş vurabilecek kadar kinci insanlar var buvdırumda büyü yapılma ihtimali çok yüksek ayrıca bir sohbette birdostum sadece kötü amaçla değil seni seven annen bile sana iyi olman için bir muska yada benzeri birşey yapmıştır bu da ters tepmiş olabilir bu çok olası bir durum dedi ve buda benim kafama yattı çaresini sordum oda aynı şeylerden bahsetti günümüz de bu işlerle uğraşan ların hepsi para pul peşinde senin erdemli bir hoca bulup onun doğru okuyacağı dualardan şifa bulabilirsin dedi kafama yattı fakat o hoca nerde bu işleri allah rızası için yapacak o halde sonuç olarak büyü var fakat çözecek erdemli kişiler yok .

Yorumu gönderen: Emr, 26.11.2010, 12:44 (UTC):
Bismillahirrahmanirrahim.
Büyücü denilen kişilerin çoğu İslam’dan, Kur’an’dan bihaber. Nasıl oluyor da insanlar üzerinde etki yapabildiklerini iddia edebiliyorlar?
Çok verilen bir örnek: Karı-koca ayırma hadisesi.
Tek kelimeyle özetliyorum: ”UYDURMA”
Bu dünyadaki bütün olayların sebeplere dayandığı bir gerçek. Peygamber mucizeleri ve evliya kerametleri müstesna tabi.
Şimdi bu büyücü denilen şarlatanların yapabilecekleri şunlar:
1) İnsanlara direkt olarak bir madde vererek bir etki yapabilirler. Zehir, ilaç gibi…
2) İnsanları birtakım sembollerle psikolojik baskı altına alabilirler. Muska gibi…
3) Cin taifesini insanlara musallat edebilirler ki bu da çok zor bir şey. Bunu yapabilecek adam zaten kolay kolay bu işe bulaşmaz. Ayrıca diyelim ki yapıldı. Mağdur kişinin Kur’an vesilesiyle Allah tarafından korunacağı bildirilmiş. Felak, Nas, İnşirah sureleri çok güzel dualardır.

Sakın sihirden, büyüden korkmayın; cinciden büyücüden medet ummayın. Hem paranız gider, hem huzurunuz hem de inancınız zedelenir.
Hepimize yardımcı olarak Allah-u Teala; rehber olarak Kur’an-ı Kerim, önder olarak Muhammed Aleyhissalatü Vesselam yeter.
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatüh.


Yorumu gönderen: hammolla, 19.02.2010, 21:46 (UTC):
sihiri yapan ve yaptiran düsünsün,her canli ölümü tadacaktir,ey dost ölüpte topraga girmemeye carenmi var. elhamdülillah

Yorumu gönderen: gûler belcikadan, 05.10.2009, 14:05 (UTC):
yapanin bu dûnyada ve ahirette yeri varmidir acaba bence YOKTURBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468630 ziyaretçi (143902478 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)